Importare date - incasari si plati

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
mikloso940
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 17, 2009 12:00 am

Importare date - incasari si plati

#1 Mesaj de mikloso940 »

In Saga C exista posibilitatea de a importa intrari/iesiri in format XML. Intrebarea mea este daca se poate cumva asocia acestor intrari/iesiri incasarile si platile aferente, deci exista posibilitatea in Saga de a importa in format XML incasarile, respectiv platile?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Importare date - incasari si plati

#2 Mesaj de herganiec »

de importat, incercati aici dar sa aiba formault descris in Help-ul programului.
Imagine

de asociat automat pata cu factura nu se face.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mikloso940
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 17, 2009 12:00 am

Re: Importare date - incasari si plati

#3 Mesaj de mikloso940 »

Da, de aici am importat facturile, insa asocierea incasarilor si platilor cu facturile ar fi fost importanta pentru mine...
Multumesc frumos pentru raspuns :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Importare date - incasari si plati

#4 Mesaj de balazse »

Din pacate la import din baza de date se pierd unele asocieri, adica raman doar acele asocieri pentru catre s-au facut plati/incasari din perioada importata, asocierea cu facturile din perioada anterioara dispar.
Totusi la un import din baza de date iti raman la "explicatie" facturile platite/incsate care te ajuta la reasocierea cu facturi.

In ceea ce priveste importul pe baza de xml acolo se importa doar factura, n-ar nici o legatura cu plata/incasare.
Eu iti sugerez sa faci import din baza de date, de ce vrei neaparat sa faci import din xml?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Importare date - incasari si plati

#5 Mesaj de tomac »

Indiferent de metoda aleasă pentru import, asocierea între facturi și plăți sau încasări nu se poate importa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns