pierdere partiala date contabile

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
botoid485
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

pierdere partiala date contabile

#1 Mesaj de botoid485 »

Buna ziua,
avem abonament la saga ( pers juridica) si as dori sa stiu daca
as fi putut recupera o parte din datele introduse in saga(2013-2014) ,pierduta din cauza unui virus.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pierdere partiala date contabile

#2 Mesaj de tomac »

Nimeni nu vă poate răspunde la întrebare așa cum ați formulat enunțul. E imposibil.
Teoretic puteți recupera toate datele introduse dintr-o salvare efectuată de program dacă arhiva este validă, nu este coruptă și nici criptată de vreun virus. Altfel, depinde foarte mult de modul în care virusul a afectat datele, arhivele, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: pierdere partiala date contabile

#3 Mesaj de florescuc278 »

Am și eu o întrebare legată de pierderea parțială a bazei de date din cauza unui virus (a fost criptată, nu se mai poate recupera).
Trebuie să reintroduc datele pe câteva luni în urmă; având în vedere că în această perioadă au fost actualizări ale programului, cum se procedează?
Trebuie să instalez ultima versiune a programului sau trebuie instalată fiecare versiune pe rând-pe măsura introducerii datelor (ținând cont de ex. de faptul că s-a modificat CAS, salariu)? Adică trebuie lucrat pe rând, în fiecare versiune, sau se poate lucra în ultima versiune, iar Saga știe că la data respectivă salariul minim era altul, de exemplu?
Sper că m-am făcut înțeleasă; mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pierdere partiala date contabile

#4 Mesaj de balazse »

Verifica daca au cumva o copie de siguranta sau o salvare de baza de date care sa nu fie afectata. sa instalezi ultima versiune (aceasta contine toate actualizarile) si sa reintroduci documentele.

Scrie răspuns