operare reducere comerciala

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

operare reducere comerciala

#1 Mesaj de mandeala464 »

In conformitate cu Omfp 1802/2014 reducerile comerciale acordate ulterior primirii facturii trebuie sa micsoreze pretul materialelor la care se refera , daca materialele mai sunt pe stoc.Textul de lege l-am citat in alt topic.
Se poate face acest lucru in acest moment?
Daca nu,propun ca atunci cand operam "reglare stornare" sa faca program si modificarea ceruta de legislatia in vigoare.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: operare reducere comerciala

#2 Mesaj de paturcai »

Am citit acel topic.
Am citit si ce au scris colegii mei.
Am retinut exact un lucru: NU SE POATE TEHNIC face asa ceva.

A te duce inapoi in INTRARI si a opera acele reduceri este o anomalie "genetica".
OMFP 1802/2014 spune acest lucru, dar explicati-ne si noua cum faceti manual chestia asta.

Manual va spun eu cum se face:
Se storneaza toate intrarile care au acel "produs" si se reface NIR-ul cu pretul nou tocmai pentru ca nu ne jucam si "uite-reducerea-nu-i-reducerea".

Ceea ce scrie acolo (citez din memorie) este facut de teoreticieni, de oamni care n-au lucrat in viata lor in domeniu, si mai mult de atat nu au folosit niciodata un program de calculator.

Daca mai sunt produse pe stoc si primesc o reducere atunci fac abstractie de acest lucru si inregistrez ca si cum nu le-as avea pe stoc

Hai sa luam un alt exemplu:
METRO, MEGA IMAGE, CARREFOUR, etc, credeti ca se duc in spate si modifica pretul?
O exista o astfel de solutie informatica desi ma indoiesc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare reducere comerciala

#3 Mesaj de balazse »

Se poate reduce pretul la stocul existent pana la zero, si da exista program care face acest lucru, doar ca este unul ce nu prea se poate achizitiona in tara.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: operare reducere comerciala

#4 Mesaj de tomac »

Aia cu redusu până la zero e o altă chestie. Repartizarea mai are și niște necunoscute. Spre exemplu cumperi 100 buc dintr-un produs. Vinzi 80 și mai ai stoc 20. Primești reducere de la furnizor, dar reducerea este pentru toată cantitatea. Ce faci? Reduci prețul pentru cele 20 din stoc și restul pui pe 609? Sau reduci prețul celor 20 cu toată suma reducerii primite? Și ce document îi dai gestionarului?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: operare reducere comerciala

#5 Mesaj de paturcai »

Nu reduc nimic din ce am in stoc si asa ramane.
Se va duce la locul stiut: 609
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operare reducere comerciala

#6 Mesaj de balazse »

Eu m-am referit stric la partea tehnica de a reduce pretul.
Ar fi o solutie reducerea pretului din stoc si restul pe 609, cel putin dupa parerea mea.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: operare reducere comerciala

#7 Mesaj de paturcai »

BalazsE nu spun ca nu ai dreptate, dar....
:D
TomaC spune bine ce spune: este o durere in fund sa fac o asemenea inregistrare "sa scad suma dac mai am produsele pe stoc".
Asta inseamna refacere de documente, pretul de intrare se modifica...
Sumele pot fi ridicole sau pot fi destul de consistente.
In definitiv sunt cazuri cand sunt VENITURI, deci pe mine STAT ma avantajeaza; este prima oara cand STATul s-a gandit la mine. Si cand STATul se gandeste la mine deja mi-e frica. Iubirea lui UCIDE.
Deci mergeti linistiti cu sumele direct in 609
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns