nr NIR

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
dinescuc953
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 04, 2014 11:17 pm

nr NIR

#1 Mesaj de dinescuc953 »

Buna

De unde pot sa dau nr NIR ? Altefl imi ia nr de ordine si nu stiu daca este tocmai corect, mai am si facturi fara NIR.

Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: nr NIR

#2 Mesaj de paturcai »

Nu puteti sa dati numar de NIR separat de ce va da programul.
Puteti sa faceti lucrul acesta punand N la numarul pe care vi-l genereaza SAGA automat si sa tineti astfel evidenta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dinescuc953
Mesaje: 11
Membru din: Mar Noi 04, 2014 11:17 pm

Re: nr NIR

#3 Mesaj de dinescuc953 »

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr NIR

#4 Mesaj de balazse »

Sau la "nr int" se trece "0" (zero).

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: nr NIR

#5 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Pana acum (intrari pe lunile febr,mar.,apr.)am inregistrat facturile in ordine cu numerotarea generata automat de Saga. face Pt. evidenta corecta a NIR-urilor ce pot face pt. a avea numerele cursiv macar de la luna mai?
M-am gandit sa fac NIR-uri de mana pana la aprilie si de la mai incolo sa dau eu nr.din program si sa tin evidenta astfel. Ar fi corect?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr NIR

#6 Mesaj de balazse »

Scuze, dar nu prea am inteles. Nu ii buna nr dat de program? De ce nu il modifici manual?
La "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> "mod de numerotare a intrarilor" trei optiunie, alege cel mai bun pentru tine.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: nr NIR

#7 Mesaj de stefi »

Eu am setat de cand am inceput sa lucrez in program, din februarie, la "configurare societati", > "cel mai mare nr. plus 1". Chiar daca intrarile au numere consecutive, NIR-urile nu au numere in ordine (cele pt. care se face nota de receptie si constatare diferente) pt. ca nu toate intrarile au si NIR. Nu stiu altcumva cum sa modific numerotarea decat devalidand lunile din urma, apoi trebuiesc devalidate si toate intrarile pe rand, doar ca ma intreaba daca vreau sa sterg plata si nu as vrea sa dau totul peste cap. De aceea m-am gandit ca daca nu as mai schimba in program numeroatarea NIR-urilor as avea si posibilitatea de a le scrie de mana pt. perioada trecuta. De acum incolo o sa tin cont sa fie in ordine NIR-urile si in program punand zero la intrarile fara stoc.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nr NIR

#8 Mesaj de balazse »

Pentru acele facturi pentru ca nu ai NIR la "nr. int" treci 0 (zero) si atunci numerotarea va merge corect.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: nr NIR

#9 Mesaj de stefi »

Bine, asa voi face, multumesc inca o data!

Scrie răspuns