noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#406 Mesaj de herganiec »

Dar oare cum se face? :roll:
sa zicem, am o firma cu multe date cu care lucrez de 3 ani si am lucrat pana azi 12.03.2015.
Presupunem ca vrem sa preluam soldurile la 31.12.2014 si sa importam tot ce am lucrat pe 01, 02, 03..
-devalidez luna 02 apoi 01.
-fac o salvare la firma
-Creem alta firma noua, intram la <preluare date contabile> si continuam preluarea automata de date apoi "Preiau inregistrarile introduse pana la zi" ..
se valideaza iar luna 01,02 daca sunt gata si se continua mai departe cu luna 03.
Sper ca am inteles bine.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#407 Mesaj de balazse »

Inca nu l-am incercat, dar chiar aici este esenta ca nu trebuie sa import nimic pe lunile in care am lucrat pe anul in curs, ci se preiau soldurile la 31.12.2014, precum se preiau automat si datele pe anul in curs fara sa mai devalidezi nimic, atata tot ca si ai scapat de datele de pana in 31.12.2014.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#408 Mesaj de tomac »

de ce să devalidezi? opțiunea aia face exact ce spune. Preia soldurile la o anumită dată, aleasă de utilizator și orice înregistrare efectuată ulterior acelei date. E similar cu ceea ce se făcea până acum - preluai soldurile și apoi făceai import din arhivă, la zi, pentru datele introduse ulterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#409 Mesaj de herganiec »

@tomac, am intrebat, deoarece inainte de aceasta versiune, trebuia sa devalidezi lunile acelea altfel soldurile la furnizori si clienti erau calcualte pana la zi. De asta am intrebat ca informatiile sunt sumare.
Mersi de clarificare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ardeleanb
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 24, 2014 1:20 pm

Re: noutati versiuni

#410 Mesaj de ardeleanb »

gramac921 scrie:ver 3.0.453 din 12.03.2015
1. S-a actualizat formularul PDF pentru D112.
2. In ecranele "Iesiri", "Bonuri de consum", "Transferuri" si "Inventariere" s-a introdus un buton care permite importul de cantitati si articole, in functie de cod sau cod de bare din fisere TXT, XLS si CSV. Optiunea este utila, mai ales, cand se utilizeaza cititoare de coduri de bare portabile.
3. In ecranul pentru preluarea automata de date ("Configurare societati"->"Preluare date contabile"->"Preluare automata") s-a introdus o optiune numita "Preiau inregistrarile introduse pana la zi", care permite preluare tuturor inregistrarilor din baza de date din care se efectueaza importul, de la preluarea soldurilor pana la zi. Optiunea se poate folosi numai pe o firma nou introdusa.
Referitor la pct. 2, nu am gasit in help care este antetul fisierelor de import.
Se poate importa si pretul de vanzare (in cazul iesirilor)?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: noutati versiuni

#411 Mesaj de septimiuv »

Poți importa din orice fel de fișier text.

ardeleanb
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 24, 2014 1:20 pm

Re: noutati versiuni

#412 Mesaj de ardeleanb »

Am facut cateva probe. Nu importa decat coloanele cu antet "COD" si "CANTITATE".
As sugera ca in operatiunea de import sa se adauge si pretul de vanzare. Preia pretul doar daca este definit in tabelul "Articole". Astfel, in cazul in care acelasi articol poate avea preturi de vanzare diferite (de ex. gestiune cantitativ-valorica la pret de achizitie) atunci pretul trebuie introdus manual la fiecare pozitie importata.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: noutati versiuni

#413 Mesaj de danilevicis »

Referitor la punctul 2 al actualizarii, as sugera introducerea butonului de import si in meniul dezmembrari.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

rusui246
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 08, 2014 10:00 pm

Re: noutati versiuni

#414 Mesaj de rusui246 »

"atata tot ca si ai scapat de datele de pana in 31.12.2014."
Din pacate nu am scapat pentru ca mi-a transferat toate facturile cu minus din 2012-2013 care in vechea baza de date erau "platite", si sunt multe. Ce e de facut?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#415 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Le stergi.
Oricum trimite e-mail echipei Saga sa verifice baza de date, iar in caz ca exista sa corecteze bugul existent.

sterei140
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:33 pm

Re: noutati versiuni

#416 Mesaj de sterei140 »

Am vazut ca a mai spus cineva, dar nu am gasit si raspunsul.
In versiunea server-client, clientul nu vede partea de personal, nici Salariatii nici Statele de plata, ambele optiuni returnand erori de genu fisier lipsa personal.dbc in folderul SAGA.
Exista know-fix pentru asta?
Mentionez ca am trimis email si la producator, dar nu am primit inca un raspuns, probabil ca este weekend.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#417 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Precis vei primii un raspuns maine dimineata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25855
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#418 Mesaj de tomac »

balazse scrie:Pentru TomaC
Care este "chestia" aia incepand cu vers.447? :mrgreen:
Un mic preview http://www.sagasoftware.ro/?p=1375
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#419 Mesaj de aurel211252 »

:D .Va fi super...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#420 Mesaj de aurel211252 »

Salut.A aparut Saga PS 248.Printre altele avem si "Declaratii ANAF".E super... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns