Windows 10

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Windows 10

#16 Mesaj de ferenta »

Deja nu mai sună a nimic... :P Eu am impresia că toţi suntem ascultaţi "legal", nu doar prietenul dvs.!Însă dacă suntem corecţi şi cu "şira spinării" dreaptă, nu văd care este problema!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Windows 10

#17 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Daca va fi asa poate ca si programul Saga va trebui sa fie certificat de catre Microsoft si sincer nu mi se pare normal, adica cum vine Microsoft sa se baga in afacerile unor firme?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Windows 10

#18 Mesaj de paturcai »

WIN10 - de exemplu - a pus la toate driverele NUMAI drivere certificate Microsoft. Niciun producator (cel putin pana acum) nu se poate fali ca are driver personal si care sa nu fie digital aprobat de Microsoft.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Windows 10

#19 Mesaj de tomac »

Tips - Windows 10 introduce nativ suport pentru printare în PDF. Instalează, implicit, o imprimantă virtuală Microsoft Print to PDF ce permite listare în PDF a documentelor, fără a instala drivere suplimentare pentru așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Windows 10

#20 Mesaj de paturcai »

Zgarcit ai fost si asa o sa ramai
;)
Intotdeauna dai informatii atat de greu
:D

Nu am stiut chestia asta....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Windows 10

#21 Mesaj de tomac »

Io's ardelean. Pricep mai greu unele chestii și-mi ia ceva timp până ce mă prind și ajung să le spun mai departe :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Windows 10

#22 Mesaj de paturcai »

:lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paraschivl
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:00 am

Re: Windows 10

#23 Mesaj de paraschivl »

Am 2 abonamente.Unul pe un calculator cu W XP Profes. si unul pe un calculator cu W 8.Locatiile sunt diferite.Pot lucra pe unul si apoi sa transfer colectia pe celalalt daca difera sistemul de operare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Windows 10

#24 Mesaj de balazse »

Nu are nici o legatura sistemul de operare, ci doar sa fie aceeasi versiuni pe ambele calculatoare (si normal si licenta pentru ambele).

durang
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:20 pm

Re: Windows 10

#25 Mesaj de durang »

Folosesc windows 10 64 biti. Nu pot genera declaratia 112 din salarii si nici nu pot adauga o noua societate. :( Ma poate ajuta cineva ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Windows 10

#26 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Nu ai mentionat daca lucrezi pe server sau pe statie, precum ce mesaj de eroare iti apare.
Daca lucrezi pe statie atunci este posibil ca nu ai destule drepturi de scriere ca urmare verifica setarile de pe server pentru folderul in cauza.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Windows 10

#27 Mesaj de tomac »

Nu contează că e Windows 10 pe 32 sau 64 de biți. Funcționează oricum
Nu aveți drepturi de scriere, aveți drepturi limitate.
Eu bănuiesc că ați instalat programul în Program Files (ceea ce nu e în regulă - programul nici nu propune la instalare cale către program files și nu pricep de aș modifica-o) sau puțin probabil îl accesați pe un cont de utilizator cu drepturi limitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

durang
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:20 pm

Re: Windows 10

#28 Mesaj de durang »

Nu este instalat pe partitia C: ci pe E:/ saga. Tocmai l-am mutat de pe alt calculator care rula windows 7. Acolo nu avea nici o problema. Dar trebuie sa il rulez in modul de compatibilitate windows 95/ windows Me. Lucrez pe un singur calculator, nu in retea. Tot nu pot genera declaratia 112 in format pdf. Sa aibe windowsul o problema cu Adobe ?

durang
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 16, 2013 3:20 pm

Re: Windows 10

#29 Mesaj de durang »

Mesajele de eroare sunt ,,Cannot update the cursor DU_A since it is read-only. 111'' , ,,Cannot update the cursor DU_SAL since it is read-only. 111'' . + ,,eroare la prelucrarea identificatorului. Trimitet baza de date la programul furnizorului pentru verificare''. Si nici nu pot salva baza de date ,,Directorul 008/001 nu exista''. + la unele societati ,,Baza de date nu este ectualizata. Doriti ca la urmatoarea intrare in program sa se provoace actualizarea! Confirmati numai daca aveti licenta de actualizari, dupa care, daca aleg ,,yes'' saga se inchide.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Windows 10

#30 Mesaj de balazse »

Asa cum zicea si TomaC ai drepturi limitate la acel folder, ca urmare trebuie sa verifici setarile folderului.

Scrie răspuns