noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#481 Mesaj de gramac921 »

cristina ....la Casa-Banca VALUTA ! :D

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: noutati versiuni

#482 Mesaj de ferenta »

Nu multă lume are de "adunat" valută forte... :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: noutati versiuni

#483 Mesaj de costanc757 »

Cornel, ai dreptate...la valuta nu am verificat ! :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#484 Mesaj de balazse »

tomac scrie:La state salarii la derularea statului, rămân blocate coloanele de cod, nume șl prenume pentru a știi la care salariat operezi pe detalii.
Aceasta optiune s-a introdus si in fereastra "salariati" si "registru de evidenta al salariatilor".
Multumim.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#485 Mesaj de herganiec »

Doamne ajuta.. mai sunt si lucruri bune..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: noutati versiuni

#486 Mesaj de ferenta »

ver 3.0.471 din 30.06.2016

S-au efectuat o serie de modificari pentru pregatirea noului formular 394:
1. S-au modificat tipurile de facturi in sensul ca tipul C a devenit "Bon fiscal cu factura". S-au introdus tipurile: e - Exceptate de la utilizarea AMEF, H - Servicii cf. art. 312 (second-hand), Z- File carnete de comercializare si M - Factura simplificata.
2. In ecranul "Grupe", pagina "Articole contabile / Centre de profit" s-a introdus o noua coloana numita CAEN, pentru evidentierea distincta a activitatilor care trebuie sa apara distinct in D394. Acestea sunt 1071,4520, 4730, 4776, 4776, 4932, 5510, 5610, 5630, 812, 9313, 9602 sau 9603.
3. S-a modificat ecranul pentru generarea D394 prin introducerea de informatii suplimentare (tipul din noua declaratie 394, tipul de tert persoana juridica/persona fizica, procentul de TVA, tipul de factura, numarul de AMEF si reprezentantul legal in pagina nou introdusa numita "Alte informatii". Acestea nu au efect asupra declaratiilor generate pentru perioadele pana la 30.06.2016.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: noutati versiuni

#487 Mesaj de ciobotarum »

Noua forma a declaratiei 394 pare a fi copia fidela a legiuitorilor, adica ceva fara cap si fara noima. Sau, poate, nu pricep eu cui trebuie informatia legata de vanzarile catre persoane fizice atata vreme cat transmitem catre Institutul National de Statistica un milion de formulare, chestionare si alte "are".
Una peste alta ceea ce voiam sa va intreb, dragi colegi de suferinta, cum convingeti clientul, persoana fizica, sa va declare CNP-ul?
Avem un magazin online, fiecarei persoane careia ii vindem produse comandate pe site ii emitem factura.
As aprecia daca cineva mi-ar spune ce solutii a gasit! :)
Multumesc!

magas275
Mesaje: 20
Membru din: Lun Dec 09, 2013 12:59 pm

Re: noutati versiuni

#488 Mesaj de magas275 »

Asta este si problema mea, cu CNP-urile... cand am cerut unui client CNP-ul a renuntat la comanda.
Daca nu e trecut nimic in campul de cod fiscal/CNP si e bifata preluarea nu se genereaza declaratia. Ar fi o solutie trecerea seriei si numarului de buletin?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#489 Mesaj de stroer1948 »

Dar apana la urma este obligatoiu de completat CNP-ul ?
Din intructiuni eu inteleg, ca , daca nu se colecteaza CNP-ul, atunci nu e obligatoriu. In schimb, se va completa adresa.
Conform comunicatului venit din partea ANAF, printre principalele simplificări aduse de forma finală a declarației 394 se numără:

- stabilirea caracterului opțional al furnizării Codului Numeric Personal, astfel că acesta (CNP) se introduce doar dacă este colectat;
- introducerea excepției prin care, pentru livrările de bunuri/prestările de servicii efectuate către persoane fizice, până la 31 decembrie, se declară facturile cu o valoare individuală mai mare de 10.000 lei;

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: noutati versiuni

#490 Mesaj de roncovf »

Nu e obligatoriu, daaaaar:

- CNP/NIF/Adresa furnizor/beneficiar, persoană fizică - completarea CNP/NIF este obligatorie în situaţia în care persoana impozabilă îl colectează de la persoana fizică din facturi, contracte (de prestări servicii, de furnizare utilităţi, vânzări de bunuri mobile şi imobile etc.); în lipsa acestuia se vor declara numele, prenumele şi adresa persoanei fizice

Daca n-ai autorizatie pentru prelucrarea datelor cu caracter personal nu poti sa-i ceri CNP sau buletin. Clientul nu poate fi obligat sa-ti dea CNP sau buletin, doar numele si adresa.

ciobotarum
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: noutati versiuni

#491 Mesaj de ciobotarum »

Ca nu e obligatoriu CNP-ul decat in situatia facturilor peste 10000 lei e una, dar, sa ne gandim putin si ce inseamna sa introduci in nomenclatorul de clienti si/sau furnizori NUMELE SI PRENUMELE si adresa completa cu str, nr, bl, etc. la 1000 de persoane fizice pe luna. Mori incet! :)

Eu inca mai trag nadejde ca marii operatori de pe online sa faca presiuni (habar n-am unde) sa se scoata din 394 "minunea asta".

Asa sa ne ajute Doamne, Doamne! :P

pruneaa
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

Re: noutati versiuni

#492 Mesaj de pruneaa »

Buna ziua,
la "e" ce ar trebui sa trec? bilete de intrare sau bonuri cu valoare fixa?
Facturile primite de la agentii de turism le trec pe "Factura" sau pe "e"?
Multumesc!
Anca

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#493 Mesaj de tomac »

Am pus și aici http://www.sagasoftware.ro/?p=1599
Și numele și prenumele ori adresa sunt date cu caracter personal. Eu zic că dacă colectezi aceste date în vederea îndeplinirii unor obligații legale e corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#494 Mesaj de balazse »

La vers.471 la "furnizori"/"clienti" s-a inlocuit optiunea de bifa pentru "blocat" cu selectarea optiunii din lista: "activ", "blocat" si "cu avertizare la operare".
Ca si implicit apare "activ".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: noutati versiuni

#495 Mesaj de tomac »

Avertizare la operare se folosește pentru acei clienți, răi platinici de exemplu. Să te avertizeze, să te întrebe dacă chiar vrei să-i mai facturezi :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns