Import baza de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import baza de date

#31 Mesaj de tomac »

Cel mai simplu și eficient: trimiteți problema, prin mail, la SAGA. Împreună cu bazele de date. Fără să le vadă cineva, nu veți putea primi un răspuns concret.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Import baza de date

#32 Mesaj de ghineae681 »

Buna ziua,

Am instalat saga la sediul unei firme, voi face inchiderea de pe calculatorul meu. Am luat baza de date si am pus-o la ei in calculator (ptr luna ianuarie). Acum la feb vreau sa pun pe stik baza de date si sa o copiez la mine, sa fac verificarile, inchiderile si apoi pun pe stik si copiez si la ei in calculator.
Cineva spunea ca in perioada in care eu fac inchiderile sa nu se lucreze in calculatorul lor pentru ca daca pun iar paza de date va disparea ce au lucrat dupa, respectiv, in cazul de fata va disparea luna martie.
Eu am vazut ca saga iti da posibilitatea sa copie baza de date pe o anumita perioada, eu le-as duce baza de date pe februarie si atunci intreb cum s-ar scrie peste ce au lucrat ei aferent lunii martie?

Sper ca m-am facut inteleasa si astept sfaturi de la cei care au mai procedat asa.

Multumesc si va doresc spor la treaba!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza de date

#33 Mesaj de herganiec »

asa e .. pana va faceti treba trebuie sa nu introduca date ca se vor sterge cand faceri restaurarea de la dvs..

de ce nu faceti direct la ei totul?
e mai simplu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Import baza de date

#34 Mesaj de ghineae681 »

Merci,
Speram ca pot sa copiez baza de date fara sa se stearga ce au lucrat ei....

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Import baza de date

#35 Mesaj de ghineae681 »

Va rog sa ma ajutati.
Am luat baza de date si am copiat-o pe calculatorul firmei. Este ok. Dupa ce s-a lucrat toata luna am copiat baza de date si vreau sa o introduc in calculatorul mea si sa fac verificarile. Va rog sa ma ajutati caci ceva imi scapa la ora asta....simplu, nu mai stiu cum sa copiez baza de date in program....
Cand am copiat-o la ei parca m-am dus in administrare si apoi intretinere bd, mai departe nu mai stiu :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date

#36 Mesaj de balazse »

Ei ei, daca nu ne uitam la tutoriale. :D
Vezi aici:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... l1eAnPjIQ8

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Import baza de date

#37 Mesaj de ghineae681 »

Off, merci. Imi este frica sa nu fac o prostie..a fost simplu sa copiez la ei caci nu aveau nimic in program dar eu am si mi-e frica sa nu stric ceva..:(

Firma este deja la mine in program, vreau sa copiez numai luna februarie...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import baza de date

#38 Mesaj de balazse »

Prin copiere/lipire nu prea este cea mai optima solutie.
Din pacate informatiile date sunt destul de ambigue,. Pana la urma cum ai facut transferul, prin copiere a tot folderului? Cum adica doar februarie doresti sa copiezi?
Aici nu exista ca iau doua fisiere care reprezinta luna februarie si le copiez la celalalt in calculator.
Acum ar trebui sa stim daca in celalalt calculator deja intre timp s-a lucrat sau nu. Cel mai simplu ar fi fost ca pe pc1 sa fi facut o salvare de baza de date, acela l-ai fi restaurat la tine pe pc2, dupa ce ai finalizat la tine prelucrarea sa fi facut o salvare de baza de date pe pc2, si facut restaurarea pe pc.1.
Trebuie sa descrii detaliat problema alfel nu avem cum sa te ajutam.

ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Re: Import baza de date

#39 Mesaj de ghineae681 »

Deci: am platit abonament pe un calculator de la firma, am luat baza de date de la mine la 31.01 si am pus-o la ei. A fost ok.
Au lucrat februarie acolo si...m-am gandit eu sa copiez baza de date si sa o pun si in calculatorul meu ca sa verific si sa fac inchiderea la februarie.
Problema este ca ei lucreaza martie acum.....asa ca pana la urma m-am decis sa lucrez in programul lor prin Teaviewer.

Eu va multumesc ca existati si ca sunetti atat de draguti! :D

Scrie răspuns