revisal

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

revisal

#1 Mesaj de antocia618 »

nu stiu daca am postat bine mesajul de aceea im cer scuze daca am gresit
problema este urmatoare : am schimbat calculatorul si mi s-a copiat datele din cel vechi in celalalt dar am constatat ca nu mai am nimic inregistrat in programul revisal de la itm , mai pot face ceva sa recuperez datele, mentionez ca pe calculatorul vechi am reinstalat windows-ul dar revisalul il am in partitia D nu in C si nici pe acesta nu mai am datele.
va rog sa-mi spuneti daca stiti un mod de recuperare
multumesc

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: revisal

#2 Mesaj de gramac921 »

Desi softul Revisal se instaleaza pe D ( in cazul dvs) , datele din Revisal-ul de la ITM sunt stocate intr-un director TeamNet , director ce se instaleaza by default in C:\Documents and Settings\user\Application data\TeamNet

Acel director trebuie sa-l recuperati pentru datele din Revisal. ( in acel director aveti sub-directoare pt toate firmele pe care le aveati in Revisal cu baza de date aferenta fiecareia) .

Dar daca ati formatat discul C ( mai mult ca sigur cand s-a reinstalat Windows-ul ) si nu ati salvat inainte ce era pe C ....nu mai aveti de unde sa recuperati datele.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#3 Mesaj de herganiec »

ce prostie.. :x
ce programatori or fii aceia care nu gandesc putin mai departe.. macar sa fii pus toate fisierele ce tin de Revisal chiar acolo unde este instalat REVISAL-ul.. asa era mult mai usor.. nu sa pui oamenii sa caute prin tot calculatorul , aceste fisiere imprastiate..

@antocia618 stiu ca revisal are o optiune de salvare date, ar fii fost bine sa faceti salvarea aceea din program pe un stik iar apoi ati fii avut sa restaurati datele in programul lor (dupa ce ati fii reinstalat windows si REVISAL)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: revisal

#4 Mesaj de gramac921 »

herganiec, dupa cum se castiga licitatiile pt softuri la institutii publice..cred ca is programatori "portocalii" , pe care nu-i prea intereseaza ca noi ne batem capul sa le gasim fisierele prin calculator :twisted:

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: revisal

#5 Mesaj de antocia618 »

mi-a salvat din C din program file team net-ul intr-un fisier din D dar fisierele alea de acolo nu merg deschise,

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: revisal

#6 Mesaj de gramac921 »

nu inteleg ce ati vrut sa spuneti ....reformulati :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#7 Mesaj de balazse »

In mod normal s-au creat fisiere "RVS", incearca si gasesti ultimul fisier RVS generat si incearca sa-l preiei in programul oficial.
Sugestie pentru viitor. Intotdeauna inainte sau dupa ce ai lucrat in ReviSal fa o salvare de baza de date, preferabil intr-un folder special creat pentru aceasta (preferabil pe alta partitie), la fel cum ar fi normal sa faci si cu declaratiile in format pdf, si din cand in cad sa le copiezi pe un suport extern, astfel poti recupera mult mai usor anumite informatii.
De altfel, ar fi bine ca pe viitor daca instalezi ReviSal-ul sau alt program incearca sa-l instalezi altundeva decat "program files" (ii drept ca nu sunt informatician, dar prea putini informaticiani se uita oare ce ai in "program files", dar daca le-ai instalat intr-un anumit folder pe C: atunci le bate in ochi).

radur156
Mesaje: 28
Membru din: Vin Feb 10, 2012 2:34 pm

Re: revisal

#8 Mesaj de radur156 »

O mare problema revisalul asta..... am baza de date salvata dar nu merge, pur si simplu nu imi vede nici un contract inregistrat, am fisierul RVS. salvat dar nu stiu cum pot restaura baza de date cu acest fisier....am sunat la ITM si mi-au spus ca nu ma pot ajuta, ca trebuie sa folosesc o baza de date salvata anterior... am una dar nu am contractele inregistrate pe ea. Baza de date nu o pot recupera, am nevoie sa fac incheieri de contracte, nu am voie sa fac angajare si apoi incheiere de contract....nu pot face nimic. Ce sa fac? o solutie ?? sunt disperata, am nevoie urgenta sa fac doua concedieri si se pare ca nicaieri nu pot gasi o solutie...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#9 Mesaj de balazse »

In primul rand despre care ReviSal discutam, cel din programul Saga sau cel oficial?
La inregistrarea in ReviSal din program ai utilizat "copiere fisier"? ai verificat "istoric salariat" daca ai inregistrarile in cauza?

radur156
Mesaje: 28
Membru din: Vin Feb 10, 2012 2:34 pm

Re: revisal

#10 Mesaj de radur156 »

Este vorba de revisalul oficial. Despre ce anume copiere fisier este vorba?
De verificat am verificat, nu am decat datele salariatilor, nu am nici un contract inregistrat. Am si registrul rvs. care l-am trimis la Itm dar nu stiu daca ma pot ajuta de el sa pot importa istoricul salariatilor..

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revisal

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Este vorba despre fisierul cu extensia *.db
De cate ori lucrati in REVISAL-ul de la ITM, nu uitati sa dati "Export angajator". Astfel, daca vi se duce calculatorul sau vreti sa mutati baza de date pe alt calculator, numai cu acest fisier o puteti face. Si nici atunci nu va merge decat cu niste artificii ( infiintare o firma fictiva in noul REVISAL instalat si abia atunci va da voie sa importati alta baza de date)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#12 Mesaj de balazse »

Nu este nevoie de utilizarea optinuii de import si export, acestea sunt utile daca doresti sa transmiti cuiva o unitate.
Dupa parerea mea intotdeauna de a lucru in programul oficial ReviSal trebuie utilizat este cea de "salvare baza de date", astfel daca in timp ce ai lucrat ai gresit ceva poti sa faci o restaurare de date.
Daca transferi baza de date pe un alt calculator atunci se utilizeaza aceasta optiune, se creaza o firma fictiva asa cum a zis si BalteanuC692 dupa care se poate restaura toata baza de date.

Scrie răspuns