noutati versiuni

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#106 Mesaj de aurel211252 »

Salut balazse.Deci daca "copiez"cateodata varianta "free" a programului nu e nici o problema daca imi apare un nou folder pe Desktop->Saga C.3.0. fara nimic in el(fara nici o firma,parca asteapta sa introduc sold initial)).O alta intrebare,salvarea de date pe care o face programul la anumite zile(eu am pus la 4 zile si el le face saptamanal)unde o face programul ca atare( daca vreau in alta locatie, bifez acolo si pot alege unde vreau),sau unde pot sa verific daca programul salveaza date(o face dar unde??)...
Acum am incercat sa actualizez cu user si cod activare si imi apare ecranul -> introducerea user si cod activare, iar cand dau"yes"(am doar partea de conta), imi apare imaginea ca si cum atunci a-si instala programul Saga.Ceva nu e in regula sau e ok...
Ultima oară modificat Dum Mai 13, 2012 10:31 am de către aurel211252, modificat 1 dată în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: noutati versiuni

#107 Mesaj de berceal »

O singura data poti instala versiunea free pe oricare partitie, daca introduci date in program si apoi poti tot descarca programul de pe site ca NU-TI VA MAI MERGE pana nu platesti licenta.
Referitor la a doua intrebare : sfatul meu ar fi sa citesti cu atentie sporita ce comenzi iti apare in momentul cand dai arhivare baza de date, citeste atent si gandeste si mai atent ca programul iti da posibilitatea sa arhivezi datele pentru o singura firma, pentru mai multe firme, precum iti da si posibilitatea de a alege directorul destinatie unde sa se salveze. tot ce trebuie este sa fii foarte foarte atent. dupa ce a terminat de salvat, deschizi Windows Explorer si cauti unde l-ai salvat. de exemplu = D:\Salvare Saga. daca ai pus bifa sa se salveze datele pentru toate firmele din program, atunci in acel director vei gasi subdirectoare care sunt denumite cu numele firmelor tale , iar in cadrul acelui subdirector vei gasi arhivate datele. exemplu
D:\Salvare Saga\SC_xyz_SRL\12-05-2012.zip.
acolo ai arhiva pentru o singura firma.
sper ca m-am facut inteles. :)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#108 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pai sincer nu am inteles.Eu am abonament si am vazut ca in 10.05.2012, s-a facut cum spunea balazse actualizare a variantei 399,iar tomac a specificat ce anume:pdf Bilant modificat de ANAF....Acum nu inteleg,fac actualizarea variantei 399 cu user si parola mea sau cu varianta"free".Stiu cand am "buguri",copiez varianta" free" de pe site-ul Saga.Berceal rugamintea mea ar fi cum e corect sa fac actualizarea...In chestia cu salvarea iarasi sunt in dilema.Programul imi spune salvez datele unei firme Yes"sau"No",dar nu imi arata unde salveaza.Doar daca vreau in alta locatie, atunci stiu unde se salveaza.Te rog"mai babeste"sa-mi explici cum fac corect actualizarea si salvarea facuta de program...multumesc.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: noutati versiuni

#109 Mesaj de pascutac »

Locatia de salvare a bazei de date este de ex: C:\SAGA C.3.0\salv_bd\0001 unde 0001 este firma inregistrata in SAGA pe pozitia 1.
Actualizarea cel mai bine sa o faci in felul urmator:
1. Faci o copie de siguranta (copiezi tot folderul SAGA in alta locatie)
2. Intri pe http://www.sagasoft.ro, te loghezi cu username si parola, dai descarcare actualizare si o salvezi intr-o locatie aleasa de tine (eu imi salvez toate actualizarile pentru a avea si istoricul lor).
3. Instalezi actualizarea si gata
3.1 Daca ai probleme de la ultima actualizare, revii cu descarcarea kit-ului complet de pe http://www.sagasoft.ro, fara a te mai loga.
Ultima oară modificat Dum Mai 13, 2012 1:44 pm de către pascutac, modificat 1 dată în total.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#110 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc pascutac pt. raspuns.Chestia cu C:\Saga C.3.0.|salv._bd\0001 ai facut-o tu si cum ai realizat???.Punctul 1.am facut.Punctul 2.am facut-user si parola->dau clic pe actualizare(cred ca trebuie sa am grija cand face instalarea in C:\...sa mentionez eu directorul facut de cei de la Saga->Saga C.3.0.bun,aici am si firmele)->cand imi apare imaginea cu acel cod de activare,dau apoi"yes",deoarece am varianta conta->ma introduce intr-o locatie ca si cum a-si face o firma noua(fara nici o firma introdusa).Aici e buba.Pe desktop, am 2 foldere->una cu "Location:C:\SAGA C.3.0.bun(facut de cei de la Saga)si un folder"Location:C:\SAGA C.3.0.bun\SAGA C.3.0.".Am totusi impresia ca la"actualizare-instalare"de pe "www.saga.ro" la un moment dat imi arata C:|SAGA C3.0.bun\SAGA C.3.0.si ar trebui sa modific eu cu C:\SAGA C.3.0.bun(chestia cu"bun"mi-au scris cei de la Saga, cand am avut probleme cu calculatorul si tot ei mi-au schimbat de pe Local disk D(D:) pe Local disk C(C:) ...).Acum sa te vad cum ma poti ajuta...multumesc anticipat. Cu stima Aurel.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: noutati versiuni

#111 Mesaj de pascutac »

"Chestia" cu C:\Saga C.3.0.\salv_bd\0001 este folderul predefinit de program al salvarilor si se refera la locatia in care ai instalat programul, din ce detalii ai scis la tine e vorba de calea C:\Saga C.3.0.bun\ asa ca la instalarea actualizarii, verifica calea de instalare, daca ai C:\Saga C.3.0.bun\ si la deschiderea programului nu iti mai apar firmele, atunci modifica calea de instalare in C:\Saga C.3.0.bun\Saga C.3.0, daca nu ai procedezi invers. Cel mai bine verifica scurtatura de pe desktop unde intri si ai firmele (Click dreapta pe scurtatura, Properties, la Target vei avea calea de acces corecta - "C:\SAGA C.3.0.bun\sc.exe") si in aceeasi locatie ca la scurtatura vei instala actualizarea.
Daca tot nu te descurci mai lasa un mesaj.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#112 Mesaj de aurel211252 »

Salut pascutac.Am facut pe folderul Saga C ,unde am firmele, clic dr.->Properties->Target=este" C:\Saga C.3.0.bun\sc.exe".
Acum daca fac actualizarea-instalare acolo unde imi apare C:\Saga C.3.0.bun\Saga C.3.0. modific in C:\Saga C3.0.bun(aici am firmele)si e ok asa sau mai trebuie sa trec si \sc.exe. ...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#113 Mesaj de balazse »

Totusi mare atentie la partitia unde este instalat programul Saga si unde se instaleaza versiunea free, adica cand am mentionat (in mesajul anterior) de o partiei nu m-am referit la alt hard.
Daca se instaleaza versiunea free pe un alt hard atentie ca se recunoaste ca l-am instala pe un alt calculator si daca "validez" pe noul cod de activare pierd posibilitatea de a reveni pe cel vechi, din cate am inteles.
De altfel, prin vers.399 s-a introdus o optiune prin care pot vedea sau decide unde sa se faca salvarile.
Vezi aici la pct.4:
http://www.sagasoft.ro/actualizari.php?program=SAGA%20C
Totusi trebuie avut mare atentie daca instalam in plus versiunea free pe alta partie (in cadrul aceluiasi hard) ca sa nu ne incurcam cu folderele, ca poate ne trezim sa stergem ce nu ar trebui.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#114 Mesaj de aurel211252 »

Acum sunt complet zapacit si habar nu am unde voi face actualizarea.La "intretinere BD"->"General"-> 3 campuri cu setarea directoarelor nici nu am curajul sa "bajbai"acolo.Vroiam sa clarific unde voi face"actualizarile"viitoare, cum ar fi varianta 400.Cu user si parola+cod de activare am dorit sa "actulizezi"cele spuse de tine si tomac->10.05.2012 PDF Bilant.Acum unde am firmele-> Location:C:\Saga C.3.0.bun.Facand"actualizarea"cu user+parola+cod de activare mi-a creat folderul->Location:C:\Saga C.3.0.bun\Saga C.3.0.9,fara nici o firma in el).Ideea a fost daca fac din nou actualizarea-instalare si cand imi arata C:\Saga C.3.0.bun\Saga C.3.0. sa modific si sa scriu C:\Saga C3.0.bun.Oare nu se actualizeaza corect...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: noutati versiuni

#115 Mesaj de balazse »

Sa lamurim ceva.
Ai doua posibilitati sa actualizezi programul:
- te autentifici, descarci actualizarea intr-un anumit folder si il instalezi;
- nu te autentifici, descarci versiunea free intr-un anumit folder si il instalezi.
Prin ambele metode se actualizeaza programul, doar ca sunt cazuri cand se "pierd" sau se "strica" anumite fisiere (nu stiu exact cauza sau ce se intampla) si atunci preferabil este sa descarci versiunea free si sa-l instalezi.
Am ambele cazuri dupa lansarea fisierului executabil important este ca se se alege calea de instalare locul unde este instalat programul.
Daca corectezi asa cum ai mentionat se va actualiza programul. Calea momentan apare gresit deoarece ai instalat o data gresit versiunea free.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#116 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am rezolvat.Am facut actualizare cu user+parola,cand am ajuns la instalare ->C:\...am modificat din C:\Saga C3.0.bun\Saga C3.0. in C:\Saga C.3.0.bun si e ok.Oricum multumesc la toti cei mi-ati dat cate un sfat...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: noutati versiuni

#117 Mesaj de horvaya687 »

Actualizare saga c 3.0.399
http://sagasoft.ro/detalii_C.php

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: noutati versiuni

#118 Mesaj de herganiec »

şi ce noutati sunt ?! (daca tot ai anuntat, ca asta e important)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: noutati versiuni

#119 Mesaj de aurel211252 »

:D :lol: 8)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: noutati versiuni

#120 Mesaj de gramac921 »

Actualizare Saga C3.0 ...ajunge la varianta 400 :D Felicitari si la mai mare !!! :)

detalii aici :

http://www.sagasoft.ro/actualizari.php?program=SAGA C

Scrie răspuns