Achizitii intracomunitare in decontul de TVA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#16 Mesaj de paturcai »

Si de ce s-ar opera separat daca eu cand introduc factura de transport ii mai pun si lui acolo T la ultima coloana (in facturi asociate)? Greseala iti apartine.
Daca lasi fara T in facturi asociate, SAGA o sa duca transportul, normal, in referinta 6-7 AIC pentru bunuri taxabile, bla, bla, bla.
Cand introduc o factura DE CUMPARARE MARFURI DIN IMPORT UE trec T pentru a folosi masura simplificata pentru TVA pentru marfuri, servicii, etc. Daca transportul - si sigur e asa - e cu TVA facut de o firma din Romania, in facturi asociate NU MAI TREC SI IN DREPTUL LUI "T" pentru ca nu e cu taxare inversa. Pe factura de transport am TVA, atunci de ce sa ii mai pun T?
Daca factura de transport este a unui transportator din spatiul UE catre Romania si NU CONTINE TVA, atunci da in facturi asociate aleg la transport T.
Ia incearca sa vezi daca am sau nu dreptate.
Crede-ma! Am!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tapua
Mesaje: 26
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am

#17 Mesaj de tapua »

Da, pana la urma am ajuns la aceasta concluzie. Nici in lege si nici in norme nu am gasit precizari sau exemple care sa stabileasca data corecta a cursului valutar. Asa ca, faptul generator si exigibilitatea TVA pot fi stabilite aleatoriu "dar nu mai tarziu de a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator". Data emiterii facturii nu poate fi identica cu data receptiei bunurilor, asa ca voi utiliza cursul valutar din data receptiei bunurilor pentru declarare.
Am citit un exemplu dat de MF prin proiectul derulat "infoTVA" care m-a cam pus pe ganduri, din aceasta cauza eram determinata sa folosesc in declaratii (300,390) cursul din data emiterii facturii. Reproduc "exemplul" mai jos:
"- data receptiei bunurilor provenite dintr-un stat membru: 30.03.2008 (NIR);
- pana la data depunerii decontului de TVA pentru luna martie 2008 nu s-a primit factura externa;
- cumpratorul din Romania va emite o autofactura pe baza cursului de schimb din 15.04.2008, pe care o va inregistra in jurnalul pentru cumparari si in decontul de TVA din luna aprilie 2008.
- ulterior se primeste factura externa, care este emisa in data de 20.03.2008 (data emiterii facturii)"

acum urmeaza nelamurirea :shock: :

"se vor efectua urmatoarele regularizari:
-se vor stabili diferente intre cursul la care a fost declarata achizitia intracomunitara in data de 15.04.2008 si cursul din data de 20.03.2008;
- aceste diferente, in plus sau in minus, se evidentiaza in randul de regularizari din decontul de TVA aferent lunii in care s-a primit factura externa.
- declaratia recapitulativa pentru trimestrul I va fi rectificata corespunzator acestor diferente"

dragoia
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 13, 2009 12:00 am

#18 Mesaj de dragoia »

Am citit argumentatia fiecaruia insa am urmatoarea intrebare:

Daca normele precizeaza:
"....Pentru a evita orice neconcordanţă între livrările intracomunitare de bunuri, scutite de TVA, care se includ în declaraţia recapitulativă pentru astfel de livrări, în statul membru de origine, şi achiziţiile intracomunitare, evidenţiate în decontul de TVA şi în declaraţia recapitulativă pentru achiziţii intracomunitare, prevăzută la art. 1564 din Codul fiscal, în România, momentul exigibilităţii a fost stabilit fie în a cincisprezecea zi a lunii următoare celei în care a avut loc faptul generator, fie la data facturii pentru contravaloarea totală sau parţială, atât pentru livrările intracomunitare, cât şi pentru achiziţiile intracomunitare."

nu inseamna ca intervine la data facturii? Daca nu ar fi asa din motive de concordanta in declarare, cum stie furnizorul meu cand am receptionat marfa pentru a include in aceeasi luna si el livrarea?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#19 Mesaj de paturcai »

La nivel european - desi se spune ca exigibilitatea (ajungerea la scadenta a unei obligatii) intervine maxim in a 15-a zi - pentru controlul incrucisat furnizor-client s-a "acceptat" ca data facturii furnizorului sa fie si data la care beneficiarul isi inregistreaza achizitia in contabilitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns