conexiune net si rulare program

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
paraschivl949
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 30, 2006 1:00 am

#16 Mesaj de paraschivl949 »

E corect, doar ca nu recomand sa lasati statia de XP in internet, iar Remote Desktopul nu e chiar sigur peste net, de aceea va recomand sa faceti legatura peste VPN, nu cred ca va doriti sa va dispara datele pur si simplu.

Avatar utilizator
briscb
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

#17 Mesaj de briscb »

Ar fi cazul sa ciocnim un pahar de sampanie si mai revenim la subiect . La Multi Ani

Avatar utilizator
briscb
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

#18 Mesaj de briscb »

Super, patch-ul recomandat.Functioneaza perfect

paunc202
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 9:37 pm

Re: conexiune net si rulare program

#19 Mesaj de paunc202 »

Bineinteles ca se poate folosi atat Teamviewer, cat si Anydesk, AnyViewer, etc.
Prin VPN va merge mai greu, dar am intalnit cazuri in RDS-RDS in care se putea lucra absolut decent cu firme ale caror baze de date erau semnificativ de mari.
Sfatul meu este sa folositi un VPN si ulterior sa va conectati remote pe respectivul calculator, urmand sa rulati efectiv SAGA instalata pe el. De ce? Pentru ca in acest fel, veti "consuma" internet (latime de banda) numai atat cat este necesar pentru a vedea un "film" al lucrului dumneavoastra pe acel calculator - bazele de date nu vor fi transmire prin internet, asa cum se intampla in cazul in care accesati programul SAGA prin reteaua astfel formata dupa formarea VPN-ului.
O legatura de tip mobile hotspot cu telefonul este mai mult decat suficienta pentru un astfel de mod de lucru (Remote)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: conexiune net si rulare program

#20 Mesaj de tomac »

Eu merg pe IP direct pentru client-server. Și funcționează ca în rețea locală. Și asta de ani de zile nu de acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns