Transmitere pe E-mail

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
berceal550
Mesaje: 112
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Transmitere pe E-mail

#1 Mesaj de berceal550 »

Buna ziua.
Exista vreun tutorial despre cum trebuie sa setam programul ca sa putem transmite documente pe email direct din program? Sau ce setari trebuie sa facem. Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Transmitere pe E-mail

#2 Mesaj de herganiec »

faci cont de mail pe firma pe gmail.com
apoi configurezi ca mai jos
-faci un test sa functioneze.. daca nu mergi in gmail.com si configureaza corect apoi
va functiona sa trimiti documente din Saga apasând pe plic direct.
Imagine
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

berceal550
Mesaje: 112
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Transmitere pe E-mail

#3 Mesaj de berceal550 »

ne cere sa activam accesul aplicatiilor mai putin sigure din sectiunea "Securitate" a contului de email.
Acea setare de acces nu o gasim. ne puteti face un printsreen ( sau mai multe) despre unde se afla acea comada si calea de a ajunge acolo?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe E-mail

#4 Mesaj de tomac »

Nu mai există aplicații mai puțin sigure. Trebuie activată autentificarea în 2 pași și definită parolă pentru aplicații. Detalii aici https://support.google.com/accounts/answer/185833?hl=ro
Parola generată se va copia și se va utiliza în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur150
Mesaje: 87
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Transmitere pe E-mail

#5 Mesaj de dinur150 »

Buna ziua,

Se poate salva in textul mesajului ceva personalizat ? Ceva automat, am vazut ca putem scrie noi suplimentar dar sa ramana salvat mesajul scris de noi.

Multumesc !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Transmitere pe E-mail

#6 Mesaj de herganiec »

nu se poate configura un mesaj automat la transmitere mailuri.. doar poți scrie ce doresti în mail și apoi cu copy paste la fiecare, ulterior..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dinur150
Mesaje: 87
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Transmitere pe E-mail

#7 Mesaj de dinur150 »

herganiec scrie: Mie Apr 03, 2024 1:04 pm nu se poate configura un mesaj automat la transmitere mailuri.. doar poți scrie ce doresti în mail și apoi cu copy paste la fiecare, ulterior..


Da ,multumesc !

Scrie răspuns