Anroid / IOS app Analytics Tool ?

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#1 Mesaj de ducat »

What if... :) Nu ar fi f tare daca ar exista o aplicatie pe smartfone precum Google Analytics care sa ofere anumite rapoarte precum situatie vanzari / aprovizionari / stocuri etc ? Eu unul visez la asa ceva.. Ar fi sau nu posibil ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#2 Mesaj de tomac »

Pe smartphone? Eu nu știu cum să-mi iau monitor mai mare și tu vrei pe un ecran de 5" tot felul de situații :D
Eu am mari rețineri la astfel de chestii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#3 Mesaj de ducat »

Ma refer la o interfata simpla, destinata unui asociat in firma, director de vanzari, sef magazin, o interfata unde sa se vada progresul firmei sau de ex cum e vanzarea luna asta fata de anul trecut.. gen Google Analytics (nu stiu daca ai folosit aplicatia pe smartfone..?)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#4 Mesaj de balazse »

Adica vrei sa sa se poate vizualiza niste rapoarte predefinite anterior? cum ar fi la situatie vanzari acel grafic cu "situatei iesiri" pe o anumita perioda.

ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#5 Mesaj de ducat »

Chiar mi-ar placea sa pot sta la terasa sau unde o mai fi (in Hawaii :) ) si de pe telefon sau tableta sa pot vedea cata vanzare a fost ieri, ce s-a vandut, cum stau pana acum fata de luna/anul/ trecut, ce s-a vandut mai bine, tot felul de statistici... Parerea mea..acum nu stiu restul daca este importanta treaba asta pt ei.. nici nu stiu cat de realizabila este aplicatia asta dar as plati pt ea app in appstore daca ar fi cazul...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#6 Mesaj de balazse »

Nu-i o idee rea, trimite e-mail si echipei Saga, poate au ei o idee buna.

ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#7 Mesaj de ducat »

Cred ca daca ei nu vad mai multi interesati pe aici... greu sa fie realizabila aplicatia... Oricum sunt sigur ca in fiecare firma este absolut necesara o asemenea app.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#8 Mesaj de herganiec »

nu sunt interesati cei ce lucreaza la negru.. :lol:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#9 Mesaj de ducat »

:)) ei macar statistica la partea "alba" :))

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#10 Mesaj de andreis491 »

E o idee buna. De multe ori noi, contabilii, suntem pusi in situatia de a avea o intalnire cu clientul (la sediul lui de ex.) si acesta iti cere diverse informatii (din firma) pe care nu ai cum sa le cunosti daca nu ai luat cu tine o balanta/fisa de magazie/stocuri etc sau laptop.
decat sa iau cu mine de fiecare data teancuri de hartii sau laptopul, ar fi mult mai comod sa pot accesa diverse rapoarte, direct de pe internet, nu neaparat o aplicatie ios sau android.

Nu vreau sa fac reclama, dar Ciel are un astfel de modul si cred ca daca l-ar implemena si SAGA ar fi the best :)
Imagine

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#11 Mesaj de tomac »

Și cine te oprește să te conectezi remote la birou?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#12 Mesaj de andreis491 »

Conectarea remote presupune ca la locul de întâlnire sa avem un calculator si internet de mare viteza.
Cu telefonul e mai greu sa ma conectez remote avand in vedere viteza destul de mica pe date.
Oricum, din punctul meu de vedere nu e ceva obligatoiu 100%. Ar fi doar ceva care ar putea simplica putin munca.
Probabil cei de la SAGA stiu cel mai bine daca costul si munca depuse de echipa lor se justifica sau nu.

Ca o paranteza, mi-aduc aminte acum peste 10 ani, cand cei de la Microsoft au refuzat sa introduca "tab-urile" in Internet Explorer.
Si multi din utilizatorii lor au migrat catre Firefox si Netscape (sau ce mai era pe atunci) pt ca li s-a parut mai comod si simplu sa deschida un tab/o fila pentru o noua pagina de navigare, decat sa deschida mai multe ferestre cu internet Explorer.

Deci, de asta, eu sunt de parere ca daca se poate face ceva mai bun, care sa simplice chiar si putin ceva, atunci sa se faca.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#13 Mesaj de tomac »

Migrează la CIEL. Ce să zic.
Nu poți compara soluțiile între ele. Pe versiunea client-server s-ar putea implementa și o chestie de genul ăsta, dar pe baza de date standard nu se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Anroid / IOS app Analytics Tool ?

#14 Mesaj de andreis491 »

Nu e vorba de migrarea la un alt program.
Ti-am zis, pe mine personal m-ar ajuta aceste "rapoarte online" ca sa le zic asa, dar nu e un capat de tara nici fara ele.
Si sunt constient ca aceste sugestii pe care noi le facem, nu se realizeaza batand din palme, ci este nevoie de multa munca si multi bani cheltuiti.

Paranteza mea legata de Microsoft era ca ei, desi aveam toata tehnologia si resursele din lume si probabil nu ar fi insemnat cine stie ce efort, implementarea tab-urilor au decis sa nu o faca pt ca nu li sa parut lor cool.

Deci nu cred ca se supara nimeni daca o anumita sugestie nu se implementeaza pt ca implica costuri de realizare prea mari.

Închis