Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabila

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
bicfinancial
Mesaje: 37
Membru din: Vin Feb 22, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabila

#1 Mesaj de bicfinancial »

Dezvoltăm o aplicaţie web destinată gestionării unui cabinet de contabilitate şi dorim să primim sugestii pentru noi facilităţi. Va mulţumim pentru ajutor ... anticipat.

La ce ne-am gândit şi realizat până acum:

1. Evidenţă clienţi ( lucrăm la preluarea automată din SAGA ) - implementat cam tot ce regăsiţi în dosarul fiscal de la ANAF ( fără situaţia sumelor neplătite )/ împuterniciri/încarcare fişiere gen: CUI/Act constitutiv etc.
2. CRM - intern între angajaţii firmei de contabilitate + extern pentru clienţi
2.1 Primire şi transmitere alerte prin e-mail în acest sens
2.2 Încărcare documente
3.Clientul se va autentifica într-o interfaţă unde va putea observa progresul situaţiei contabile. (Stadiile propuse de noi pentru fluxul unui dosar :Nepreluat(Clientul nu apredat dosarul către firma de contabilitate)/Preluat ( clientul a adus dosarul şi a fost preluat )/Scanat ( Documentele au fost scanate )/În lucru ( Documentele sunt în curs de prelucrare /Aşteptare detalii (Se aşteaptă informaţii de la client)/Verificare ( Un senior a început să verifice dosarul) /Finalizat - trimite informare către client + fişiere ataşate a situaţiei contabile / Predat dosar către client ( se lucrează la generarea procesului verbal de predare primire)
4.Evidenţă declaraţii pe diferite stadii
5.Facturare recurentă clienţi + chitanţe - ( dezvoltat şi importul în saga )
6.Calendar

O seara frumoasă !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabil

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate.
Cum adica scanati documentele (adica tot ce se inregistreaza)?
Sunt curios cum importati datele in program, mai ales chitante. Puteti importa separat doar comenzile?

bicfinancial
Mesaje: 37
Membru din: Vin Feb 22, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabil

#3 Mesaj de bicfinancial »

Scanarea este o opţiune - Da, noi avem aparatură necasara scanării rapidă a documenteler deoarece nu toţi clienţii noştri predau documentele însoţite de un proces verbal (şi cred că ştiţi la ce gen de discuţii neplăcute se ajunge şi în plus clientul poate avea acces la documente).
Încerc să deduc la ce va referiţi: programul oferă şi partea de facturare atât pentru firma de conta ( şi opţiunea de facturare recurentă mai exact în fiecare luna la o anumită dată întocmeşte factură
- care se poate exportă în SAGA şi trebuie doar validată); dacă emitem şi chitanţă ( această se importă în saga şi trebuie împerecheată cu factură ). Apoi dacă oferiţi posibilitatea clienţilor
la aplicaţie acesta poate să folosească opţiunea că un sistem de facturare ( plusul este că dvs. aveţi acces la toate facturile şi chitanţele emise de client şi le puteţi importa în saga). Avem în vedere şi opţiunea inversă adică din saga în aplicaţie.

Aplicaţia funcţionează dar este în test - preconizăm că lansarea produsului va fi în dată de 30.06.2015.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabil

#4 Mesaj de balazse »

In prima faza ar fi optim sa ne tinem de titlul formului "aici ne tutuim" (cred ca ii mai usor comunicarea).
Pe mine m-ar interesa daca este posibil (s-a gasit o solutie) sau nu importul din alta aplicatie externa a datelor in meniul "comenzi", de aceea am si intrebat care ii procedura de import in registru de casa, deoarece facturile se pot importa daca se reuseste generarea unui fiser care corespunde fisierului care se poate exporta.

bicfinancial
Mesaje: 37
Membru din: Vin Feb 22, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dezvoltare - produs gestionare cabinet evidenta contabil

#5 Mesaj de bicfinancial »

Am trimis pe privat raspuns. Asteptam sugestii

Scrie răspuns