Stat de plata contributii salariale 2018

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
tinteam582
Mesaje: 30
Membru din: Mie Dec 04, 2013 9:28 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#16 Mesaj de tinteam582 »

septimiuv scrie:Te grăbești ca fata mare la măritat.
Ieși în stradă la proteste dacă ești agitată.
Acolo se duc oamenii care nu au altceva mai bun de facut in week-end. Eu se pare ca imi ocup timpul stresandu-va pe dvs. :lol:

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#17 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
oare fac ceva gresit ca mod de lucru?
de cand s-a actualizat programul de salarii nu prea inteleg de ce nu functioneaza bine in sensul ca daca introduc niste sume la detalii, de ex: depasiri de plan, salvez si daca vreau sa mai adaog ceva in alte venituri imi sterge sumele adaugate initial
sau imi afiseaza casuta de dialog de cateva ori dupa ce dau iesire din meniul de tichete sau imi afiseaza meniul cu "salvati modoficarile "
cred ca s-a schimbat ceva la protocolul de lucru si nu inteleg eu
am facut de 2 ori actualizare la ultima varianta

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#18 Mesaj de ferenta »

ver 3.0.493 din 06.12.2017

1. S-a modificat modul de introducere al orelor suplimentare si primelor. Acum acestea se pot adauga/modfica in ecranul "Configurare salarii".
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#19 Mesaj de marianam80 »

..............interesant, incerc acum
am zis eu bine ca fac ceva gresit

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#20 Mesaj de marianam80 »

da dar nu ma avantajeaza pentru ca e in procent iar eu vreau in suma

ceucaa435
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 02, 2012 3:34 pm

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#21 Mesaj de ceucaa435 »

va rog un mic mare ajutor, cum sa procedez conform hg 905/2017 la art 3()lit h , spune ca orice modificare de spor trebuie transmisa in revisal cu o zi inainte , dar eu am caz in felul urmator;
- salariata 1 - lucreaza 24 ore de noapte - 8 ore siplimetare- restul normal de zi , salariata 2 lucreaza 68 ore de nopate - 24 ore suplimentare- restul normal de zi, daca ii trec la salariati-sporuri permanente - spor 1- wekkend 1%, spor ore noapte 25%, spor ore suplimentare 75% - cand merg la registrul evidenta salariati - istoric salariat imi apare la sporuri 1919 lei ( dc? )

nu au ore de noapte ori ore suplimentare constant aceleasi ore, cum sa procedez eu in acest caz conform hg 905/2017 in saga ?

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#22 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
cred ca eu gresesc cu ceva dar la salarii intampin mari probleme:
desi nu am trecute ore suplimentare apar in statul de plata listat;
adaug niste depasiri de plan 1 in sume, ( stiu ca se introduc in procente din configurari salarii....dar nu ma avantajeaza de acolo- vreau sume)
daca vreau sa adaug depasiri de plan 2 imi sterge depasiri de plan 1
cred ca se vor rezolva problemele cumva dar nu stiu cum sa procedez acum, pe moment

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#23 Mesaj de tomac »

@ceucaa435 în REVISAL se trimit sporurile permanente prevăzute de contractul de muncă. Sporurile permanente este necesar fie să aibă o bază de calcul fixă, fie să se definească în sume fixe. Altfel apar probleme de acest gen.
A defini spor de ore suplimentare sau ore de noapte în CIM deși ele sunt definite explicit de codul muncii și sunt obligatoriu de acordat fie că sunt sau nu înscrise în CIM dacă omul lucrează suplimentar sau ore de noapte, nu este normal. Acestea pot să lipsească din CIM, dar firma oricum va fi obligată să le plătească. Însă va fi scutită de a le raporta în REVISAL.

@marianam80
Ce versiune de program aveți?
Dacă nu este 494, actualizați la ultima versiune și apoi actualizați datele în stat. Dacă e 494, trimiteți o salvare de date la SAGA și explicați acolo ce problemă aveți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Stat de plata contributii salariale 2018

#24 Mesaj de marianam80 »

lucrez cu ultima, in fiecare dimineata din ianuarie am tot actualizat saga
cred ca gresesc eu ceva la modul de introducere a datelor, am vazut ca s-a schimbat ceva la program si cred ca nu stiu eu cum sa procedez
o sa trimit la saga dar mai tarziu
lucrez cum pot acum , azi e zi de salariu....:) 110 am ....cu salarii diferite

Închis