eroare D394

Mesaj
Autor
docann02
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

eroare D394

#1 Mesaj de docann02 »

Buna ziua,
la transmiterea D394 imi apare urmatoare eroare :

Au fost identificate următoarele ERORI:
E: informatii (1)
eroare regula: A32: Sunteti inregistrat ca permitand consultarea de catre o persoana impozabila a
tranzactiilor derulate cu dumneavoastra prin intermediul aplicatiilor puse la dispozitie de ANAF si nu puteti
reveni asupra acestei optiuni.

Am verificat la sfarsitul sectiunii ''I. ALTE INFORMATII'' si la punctul 1 este bifat NU, iar punctul 2 este nebifat.
Am comparat si cu alte declaratii fara erori de validare si bifele arata exact la fel.
Stie cineva despre ce e vorba ?

pomparaus
Mesaje: 4196
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: eroare D394

#2 Mesaj de pomparaus »

Pune bifa ca permiti consultarea tranzactiilor si ai rezolvat problema.

docann02
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: eroare D394

#3 Mesaj de docann02 »

Multumesc, am facut asta si am reusit sa depun declaratia fara erori de validare. Am verificat declaratiile anterioare si am constatat ca poarta o bifa ciudata, in sensul ca nu arata ca declaratia mea, ci altfel, iar bifa este reprezentata prin ''Optiuni=1'', care probabil inseamna ''DA''. Trebuie sa spun ca abia am preluat aceasta societate si martie a fost prima luna in care am depus declaratii pentru ea. Dar as vrea sa stiu cu cine am acest acord si mai ales cum il pot anula. Din pacate, pe site-ul Anaf nu exista nici un registru cu asemenea informatii. Si se pare ca nu-mi pot schimba optiunea in timpul anului fiscal. Probabil la sfarsit. Am cerut lamuriri prin SPV si astept raspuns.

pomparaus
Mesaje: 4196
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: eroare D394

#4 Mesaj de pomparaus »

Da ce mari secrete crezi ca ai tu declarate prin 394 de nu vrei sa permiti informatii partenerilor tai care se face DOAR cu acordul ANAF si DOAR la solicitarea expresa a partenerului si DOAR cu acordul tau?! Partenerul va vedea doar tranzactiile cu tine, nu si ale celolalti declarati prin 394. Eu am acea bifa la toate firmele. Raspunsul Anaf-ului va fi acela cu trimitere la art. 11 alin (3) lit. d) din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala.

docann02
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: eroare D394

#5 Mesaj de docann02 »

Ai dreptate, dar e dorinta administratorului, nu a mea. Oricum, ANAF se face ca ploua in continuare si nu raspunde.

Scrie răspuns