inbunatarii Saga C.3.0

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
nan sajtim
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 07, 2011 11:27 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#16 Mesaj de nan sajtim »

Categoric,
Sunt deacord cu D-voastra.
Legat de denumire cand ai aproximativ 10.000 de produse ai ce butona pana cand iti alegi pe care-l doresti.
Cum v-am spus eu doar inchid pentru firma respectiva. Am vrut sa-i conving pe administratorii sa cumpere si ei abonamanent pentru urmarirea mai usoara a deconturilor, TVA la incasare etc.
Programul pe care-l folesesc ei de mai multi ani este programul Prolog, din cate stiu e din Oradea.
Normal ceea ce face programul ca si gestiunea global valoric e echivalent cu cant valoric din saga.
Bun, denumirea o introduci, dar ce credeti daca vreti sa aflati pretul de achizitie...adaos a unui produs cum puteti face folosind gestiunea global valoric?
Din acest motiv nu vrea sa treaca administratorul pe programul Saga.
In schimb mai am o propunere...Situatie clienti, in loc de neachitat final sa fie scris neincasat final....
Logic ,de la un client incasam sume...nu achitam.
va multumesc
O seara placuta va doresc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#17 Mesaj de balazse »

O sugestie ar fi sa ne folosim de titlul forum-ului "aici ne tutuim". :D
Acum intrebarea ar fi ce se doreste cu datele din Saga utilizat de administrator. Daca il utilizeaza doar pentru evidentele lor, atunci de sa nu utilizeaza partea de cantitativ-valoric?
Daca doresti sa le si importi atunci nu prea cred ca sunt posibilitati, dar poate ceilalti colegi care au mai mare experienta pe aceasta speta sa vina cu informatii suplimentare.
Deja de vreo doi ani am propus acest lucru, ma gandesc ca nu au fost destul de multi utilizatori care ar fi dorit sa fie modificat textul.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#18 Mesaj de berceal »

O sugetie de corectare ar fi aceea ca la situatie furnizori dar si la clienti, campul INFORMATII SUPLIMENTARE sa memoreze notatiile facute acolo nu numai in momentul in care creezi documentul primar ( receptie sau factura emisa).
exemplu:

Se cumpara in luna noiembrie de la firma X srl - la campul inf,suplimentare poti scrie (eu de exemplu folosesc acel camp) marfa sau produse in costodie. produsele din custodie intra in firma in cursul lunii decembrie, acolo mergeam si scriam : marfa in custodie - ridicata in data ....
Daca s-ar salva acele informatii si din situatie clienti / furnizori nu va mai trebui sa devalidezi acea receptie sau factura emisa si sa scrii acolo ca marfa s-a ridicat in data de ...
de asemenea daca ar aparea si pe nota de receptie de la furnizori ce scrii la informatii suplimentare ar fi mai usor pentru eventtualele probleme aparute intre parteneri.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

actualizarea din 20.12.2012

#19 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua. Mi-am dus acasa fisierul cu baza de date salvta din 20.12.2012 si vad ca s-a facut pe 21.12.2012 o actualizare, va rog sa imi spuneti de unde sau cum sa fac sa pot rula de acasa saga . Va multumesc.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#20 Mesaj de berceal »

Mergi la :Administrare / Intretinere BD / Restaurare / Restaurare din alta locatie si selectezi mediul de stocare unde ai fisierul cu acea baza de date, il selectezi si apoi citesti cu atentie mesajele ce iti apar pe ecran.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re:VERSIUNEA DIN 20.12.2012

#21 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc ptr sugestii dar nu imi ia codul de activare. M as bucura sa reusesc poate imi spune cineva daca pot sau sa nu mai tot incerc . Deci imi trebuie versiunea din 20.12.2012.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#22 Mesaj de berceal »

Trebuie sa fie aceesi versiune pe ambele calculatoare, trebuie sa ai licenta pe ele.

iosiff
Mesaje: 526
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#23 Mesaj de iosiff »

Nu e necesar sa fie aceeasi versiune ci sa aiba licenta la cel pe care se face restaurarea.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#24 Mesaj de berceal »

iosiff scrie:Nu e necesar sa fie aceeasi versiune ci sa aiba licenta la cel pe care se face restaurarea.
completare :

si sa fie aceeasi versiune de program

iosiff
Mesaje: 526
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#25 Mesaj de iosiff »

Nu neaparat , poate fi si o versiune mai mica ( de aceea am zis ca trebuie licenta, pentru ca o sa faca saga in mod automat aducerea lor la aceeasi versiune)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#26 Mesaj de balazse »

As dorii sa propun (atat in Saga C, cat si pentru Saga PS) ca la "situatie clienti" in loc de "neachitat final"/"neachitat la zi" sa apara "neincasat final"/"neincasat la zi", precum si pe butoane si situatiile listate.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#27 Mesaj de aurel211252 »

Sunt de acord... :)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#28 Mesaj de herganiec »

si care e diferenta intre neincasat si neachitat? (Cred ca nu aveti de lucru.)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#29 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea facturile de la furnizori le "achiti", iar cele de la clienti le "incasezi".
Ar trebui sa te pui in locul unui "novice" care acum incepe sa utilizeze programul, pe ei le mai incurca aceste lucruri.
In Saga C, deja o mare partea apare corect, dar mai sunt locuri unde nu este corectat, iar in Saga PS in majoritatea locurilor nu s-a corectat inca.
Sugestia asta l-am facut prin e-mail de ceva timp, o partea s-a rezolvat, dar a mai ramas cate ceva de remediat.

marino147
Mesaje: 39
Membru din: Mie Feb 08, 2012 4:38 pm

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#30 Mesaj de marino147 »

sustin propunerea nr 5

Închis