Lacune program

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
patrascun266
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 21, 2012 3:17 pm

Lacune program

#1 Mesaj de patrascun266 »

Buna ziua!
Cu acceptul tacit :) al dvoastra va sugerez sa mai imbunatatiti prg.astfel :
-la imobilizari ,mai exact in reg,imobilizari sa creeati o coloana cu cantitatea MF.Spun asta ptr ca tocmai ce m-am "lovit "' de o problema in sensul ca :
***** am intrare de MF in 15.01.2013 ,2 bucati aparate sudura:
***** am vanzare de MF in 12.03.2014 .1 bucata ap.sudura;
*****am completat in Reg,Imob.la tip operatie am selectat "vanzare" si mi-a generat NC cu sumele aferente ptr 2 bucati,ori eu am vandut una si fireste ca cealalta trebuie amortizata in continuare !!!
Am sunat la dvoastra si mi s-a spus sa aleg casare si sa introduc din nou cu 12.03.14 suma neamortizata ptr MF nevandut :((.
In fine,eu am lasat cum era normal "vanzare"' si am adaugat cu acelasi nr.inventar un ap.sudura cu data de 12.03.2014 si suma neamortizata ca sa genereze in continuare 6811 .Cred ca intelegeti,ideea e sa inserati si cantitatea in Reg. ptr situatii similare ca sa preia asa cum scrie in intrare.
Si a doua rugaminte,daca s-ar putea pe viitor ,in listari sa apara si nr.int (acela care-l genereaza softul automat).Eu de ex,il notez cu creionul pe fiecare doc.si-as verifica mai usor la inchideri.
Multumesc anticipat!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lacune program

#2 Mesaj de balazse »

* Aici gasesti doar utilizatorii programului, petnru a contacta echipa Saga, datele le gasesti aici: http://www.sagasoft.ro/contact.php
** Invata sa utilizezi corect programul. :mrgreen: Fiecare imobilizare se introduce pe un rand separat si nu se cumuleaza cu altele de acelasi tip (cei de la Saga au mentionat corect cum sa procedezi ca sa corectezi modul incorect de lucru).
*** "Nr int" reprezinta nr de receptie si nu un nr de inregistrare (eu de exemplu unde nu fac receptie trec "0" - zero), ca urmare pe mine m-ar deranja sa apara. Important este sa apara nr documentului si nu "nr. int.".

patrascun266
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mai 21, 2012 3:17 pm

Re: Lacune program

#3 Mesaj de patrascun266 »

Hei,dl.""stie tot"' !!!
Sunt 2 aparate identice. Daca cumparam 10,trebuia sa introduc 10 pozitii ???? Atunci de ce mai am optiune de cantitate pe intrari ?? Esti chiar culmea !!! Eu vreau sa evoluez,sa reduc timpul alocat unui lucru nu sa pierd vremea aiurea.
Si-n plus,am scris la "sugestii program"'.
Daca taceai,filozof ramaneai!!!

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: Lacune program

#4 Mesaj de davidb107 »

Ia-o incet, patrascun266!!!
Balazse ti-a sugerat corect ce e de facut, si anume se introduc imobilizarile una cate una. La intrari poti sa treci 20 de buc, dar cand le treci in registru le treci unu cate unu, le dai LA FIECARE frumusel si un numar de inventar, ca doar nu degeaba prima rubrica e chiar nr. inv.
Aici nu sarim la harta, ci ne ajutam reciproc, cu calm si rabdare.
In rest, numai de bine! :)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Lacune program

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Corect...in registrul imobilizarilor se trec una cate una
Tocmai din cauza semnalata de d-vs, respectiv vanzarea, casarea, etc a unei bucati se trece ficare bucata separat in registru
Plus ca doar nu dai acelasi nr de inventar la toate cele 10 bucati
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lacune program

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PatrascuN266
Nici nu sunt si nici nu ma simt, si parca nici n-am mentionat asa ceva, adica "stie tot".
Totusi daca nu iti plac solutiile date puteai sa zici pur si simplu atat, nu trebuie sa filozofam neaparat atata.
Nu trebuie confundat meniul "intrari" cu meniul "imobilizari" sunt doua lucruri diferite. Exista butonul "copiere"/"lipire", iar daca doresti sa evoluezi ar trebui sa le incerci cum functioneaza (nu este o pierdere de vreme sa lucrezi corect). :wink:
Filozof nu ramaneam ca am alta specialitate. :P

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Lacune program

#7 Mesaj de apetrem »

Sustin opinia colegului balazse.

Fiecare imobilizare este unica, indentificabila printr-un nr. de inventar.
Numărul de inventar atribuit unui mijloc fix urmează să fie trecut în toate documentele care privesc mijlocul fix respectiv.
Numărul de inventar atribuit se imprimă direct pe obiect (cu vopsea sau prin poansonare) sau se gravează pe o plăcuţă ce se fixează pe mijlocul fix respectiv sau prin alte mijloace care să asigure identificarea mijlocului fix respectiv.
Pentru fiecare imobilizare trebuie sa existe Fişa mijlocului fix.
Ca ca nu mai zic de situatiile in care, una din imobilizari, are o modernizare, o reevaluare, sau se vinde separat.
Marian Apetre

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Lacune program

#8 Mesaj de septimiuv »

@patrascun266:

ai o avertizare
la a doua ai accesul blocat pe forum pentru 7 zile

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lacune program

#9 Mesaj de tomac »

Era blocat deja.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Lacune program

#10 Mesaj de septimiuv »

mai blocam, nu-i bai

Închis