Achizitii in valuta

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Achizitii in valuta

#1 Mesaj de pinteae »

Pentru intrarile de la intern, in ecranul "Intrari" exista coloana "Data document", care este foarte utila atunci cand primim facturi cu intarziere. Sunt sigur ca ati folosit aceasta coloana si ati constatat beneficiul acestei facilitati (D394 si includerea in D300 la rubrica regularizari).
La contabilitate pot sa apara cu intarziere facturile de servicii intracomunitare.
Am o intrebare: Cum ar fi sa existe aceasta facilitate si in ecranul "Intrari - valuta", pentru facturile primite cu intarziere in sensul cuprinderii in D390 rectificata si in D300 la rubrica regularizari achizitii intracomunitare, fara sa fim obligati sa reluam lunile inchise si mai ales sa reluam lunile inchise si raportate prin Bilant sau Raportari semestriale?
Merita analizata oportunitatea.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitii in valuta

#2 Mesaj de paturcai »

Nu uitati ca declaratia rectificativa D390 se amendeaza cu 2% di valoarea TUTUROR IMPORTURILOR DIN LUNA RESPECTIVA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Achizitii in valuta

#3 Mesaj de olteanz »

Paturcai, imi dai te rog temeiul legal ptr. rectificatva D390?
Multumesc
1+1=3

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Achizitii in valuta

#4 Mesaj de gramac921 »

OG 29/2011 :

"Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza astfel:

* nedepunerea la termenele prevazute de lege a declaratiilor recapitulative :
- se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 5.000 lei
* depunerea de declaratii recapitulative incorecte ori incomplete.
- se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei.

Nu se sanctioneaza contraventional:

a) persoanele care corecteaza declaratia recapitulativa pana la termenul legal de depunere a urmatoarei declaratii recapitulative, daca fapta reprezentand depunerea de declaratii recapitulative incorecte ori incomplete nu a fost constatata de organul fiscal anterior corectarii;

b) persoanele care, ulterior termenului legal de depunere, corecteaza declaratiile ca urmare a unui fapt neimputabil persoanei impozabile. In cazul aplicarii sanctiunii amenzii, contravenientul are posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal de constatare si sanctionare contraventionala
."

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Achizitii in valuta

#5 Mesaj de Administrator »

Cel mai probabil, se va rezolva in versiunea urmatoare.

Închis