Registru de evidenta fiscala

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
banescuc
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 04, 2013 4:52 pm

Re: Registru de evidenta fiscala

#16 Mesaj de banescuc »

Multumesc mult !!!

problema este ca eu sunt micro si am impozit pe venit.... deci nu ar trebui sa completez acest registru :)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Registru de evidenta fiscala

#17 Mesaj de ferenta »

Atunci ai scăpat dacă eşti micro! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Registru de evidenta fiscala

#18 Mesaj de herganiec »

si a fost ok in formatul acesta ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Registru de evidenta fiscala

#19 Mesaj de pinteae »

Atunci cand am decis sa deschid acest subiect, ca si altele de altfel, am crezut ca este citit atat de utilizatorii de SAGA, dar mai ales de cei care se ocupa de imbunatatirea aplicatiei. Subiectul topicului s-a nascut dintr-o necesitate, aceea de a genera corect Registrul fiscal, dar mai ales de a genera corect articolul contabil de impozit pe profit, la validarea calculului. Revin asupra subiectului, deoarece se apropie un nou termen de calcul si plata a impozitului pe profit, iar noi nu reusim sa introducem in macheta de calcul a impozitului, alte elemente impuse de legislatie. Dezvoltatorii aplicatiei trebuie sa inteleaga, ca asa cum s-a putut introduce campul editabil pentru pierderea fiscala, tot asa trebuie introduse doua campuri editabile, unul pentru elemente similare veniturilor si altul pentru elemente similare cheltuielilor. Ar fi de foarte mare ajutor.

Cu mult spor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Registru de evidenta fiscala

#20 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa trimiti e-mail echipei Saga?
Si eu am propus multe, la fel am trimis si e-mail.
Nu intotdeauna se poate realiza propunerile dpdv tehnic din cauza structurii de baza a programului (avand in vedere ca oricand sa poti restaura corect o baza de date dintr-o versiune mai veche).
Pana la urma ceea ce ai dorii este ca sa exista o coloana in plus unde sa ne completam diverse informatii si care sa fie stocate si sa nu dispara, astfel in perioada urmatoare sa putem vedea acele informatii?
Doresti sa apara si la listare?
Aceste informatii detaliate le-ai trimis prin e-mail?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Registru de evidenta fiscala

#21 Mesaj de pinteae »

Da, le-am trimis si o sa le mai trimit, in speranta ca totusi o sa se inteleaga utilitatea unei astfel de imbunatatiri. Dar in acelasi timp, prin intermediul forumului ar trebui sa "sensibilizam" echipa SAGA, sa se inteleaga ca o astfel de modificare nu o solicit pentru mine, ci este intradevar necesara tuturor. Pentru ca registrul listat sa fie opozabil celor de la finante, este obligatoriu sa apara toate informatiile ce privesc baza impozabila.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Registru de evidenta fiscala

#22 Mesaj de dragosm683 »

In concluzie : "Registrul de evidenta fiscala" in format "Saga" nu este acceptat de cei de la finante ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Registru de evidenta fiscala

#23 Mesaj de balazse »

Nu este vorba ca nu este acceptata, legislatia in vigoare te obliga sa completezi si registrul.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Registru de evidenta fiscala

#24 Mesaj de pinteae »

Legislatia in vigoare te obliga sa conduci un Registru de evidenta fiscala, doar ca modul de conducere a acestuia poate fi in forma materializata (registru fizic), sau in forma electronica. Daca Registrul de evidenta fiscala generat de SAGA ar putea raspunde nevoilor de informare, atunci am putea folosi forma electronica sau listata din SAGA. Dar cu Registru de evidenta din SAGA NU CORESPUNDE, sub aspectul informatiilor, drept pentru care nu-l putem folosi toti utilizatorii. Poate fi folosit doar pentru acele societati pentru care in calculul impozitului se iau doar elemente aferente veniturilor si cheltuielilor din anul fiscal. Am cerut echipei SAGA sa dea posibilitatea introducerii in macheta de calcul si a altor informatii. In calcul avem de preluat informatii de genul: erori contabile din perioada anterioara, preluate prin 1174; elemente similare veniturilor (de ex. diferente din reevaluarea bunurilor); dividende primite pentru care intra in baza de calcul a impozitului; etc. Acest neajuns ar putea fi rezolvat prin introducerea in zona de ecran a veniturilor, respectiv a cheltuielilor, a unor campuri editabile in care sa introducem sume si explicatii.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Registru de evidenta fiscala

#25 Mesaj de apetrem »

De acord cu propunerile.

Nu-s de acord cu faptul ca registrul listat din saga este "forma electronică" despre care se face vorbire la pct. 15 din Norme sau art. 12 din Omf.870/2005.

Si sa nu omitem faptul ca, desi prevederile au fost preluate in Codul fiscal si in Norme la CF, ordinul 870/2005 privind Registrul de evidenţă fiscală nu a fost abrogat. Iar art.12 alin (2) zice ca, pentru forma electronica, este necesara o derogare, derogarea ce se acordă de catre fisc...
Marian Apetre

Închis