nivele pret

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
birleai
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

nivele pret

#1 Mesaj de birleai »

Suntem o firma care in momentul de fata lucram pe un alt program. Am dori sa trecem pe saga dar am intalnit o problema care nu stiu cum sa o rezolv. In momentul de fata am o gestiune cantitativ valorica. Receptia o fac in lei binentales dar iau ca referinta cursul valutar (euro sau dolari) pe care furnizorul il pune pe factura ca curs de referinta iar vanzare o fac tot raportat la un curs valutar bnr din ziua vanzarii . Stabilesc la receptie si trei nivele de pret pe care le folosesc in momentul vanzari.
In saga nu pot lucrul acesta. Am vazut ca este ceva optiuni cu pret mediu, maxim dar cred ca numai la pret de vanzare . Dar daca stabilesc un pret de vanzare si vand cu altul trebuie sa fac proces verbal de modificare de pret aproape la fiecare vanzare.
Cine poate sa-mi dea o idee cum sa fac?
Multumesc,
Ileana

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nivele pret

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Evidenta este la pret de achzitie sau de vanzare?

birleai
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: nivele pret

#3 Mesaj de birleai »

LA PRET DE ACHIZITIE

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: nivele pret

#4 Mesaj de balazse »

Referitor la majuscule:
tomac scrie:Vă rog să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule pentru că e nepoliticos.
Daca evidenta se tine la pret de achizitie atunci nu trebuie sa faci nici un proces verbal. Nu stiu de unde ai dedus acest lucru. Este posibil sa nu fi configurat corect gestiunea si evidenta l-ai creat la pret de vanzare.
Daca la "articole" treci pretul de vanzare in valuta si bifezi la "valuta" atunci daca la iesiri completezi (sau lasi sa fie completat) casuta "curs referinta" programul iti va calcula pretul conform cursului valutar.
Tot la "articole" au un buton "preturi vanzare..." unde in partea de jos poti sa treci doua preturi de vanzare sau pentru fiecare client/grupa de client poti configura mai multe preturi de vanzare utilizand butonul "adaug".
O alta optiune este la "administrare" -> "confgurare societati" -> "setari diverse" -> unde poti bifa la "preiau ultimul pret .." doar ca atunci nu se va lua in calcul cursul valutar (cred).
Deci ai o paleta ntreaga de optiuni si trebuie sa testezi care iti convine tie mai mult sau iti este mai usor de utilizat.

birleai
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: nivele pret

#5 Mesaj de birleai »

Este ok. Dar cum sa fac sa-mi apara/vizualizeze la vanzare acele amandoua preturi stabilite la receptie?I-mi apare doar pretul 1.

birleai
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: nivele pret

#6 Mesaj de birleai »

Am reusit . Multumesc din suflet

Închis