modificare optiune "selectie rapida"

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o propunere buna?

Da
31
91%
Nu prea
0
Niciun vot
Deloc
3
9%
 
Voturi totale: 34

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

modificare optiune "selectie rapida"

#1 Mesaj de balazse »

Propun ca la aparitiei ferestrei "selectie rapida" sa apare o coloana editabila unde s-ar putea trece cantitatea dorita a fi preluata, adica daca la "cantitate" imi apare 50 la "cant prel" sa pot trece 2, astfel nu este nevoie ca dupa selectie si preluare sa se modifice fiecare pozitie in parte.
Aceasta optiune ar ajuta acei utilizatori care selecteaza mai multe articole (25-100), iar ulterior cantitatea acestora trebuiesc modificate.

Tot in acest meniu as dorii sa propun introducerea butonului "θ", astfel daca am selectat 10 pozitii la "preluat" si se apasa acest buton ar aparea doar aceste zece pozitii, unde asa cum s-a mentionat mai sus s-ar putea introduce cantitatile dorite (astfel in prima faza s-ar putea selecta produsele, dupa care le "filtram" cu "θ" si compleam coloana "cant prel"), precum s-ar putea introduce o optiunea de filtrare dupa coloana "tip".

As avea rugamintea daca puteti sa votati si/sau sa veniti cu propuneri/comentarii suplimentare.
Multumesc

Last update:
Daca nu se completeaza coloana "cant prel" sa se preia toata cantitatea existenta in stoc, adica coloana "cantitatea" din meniul "selectie rapida".
Ultima oară modificat Mie Dec 10, 2014 11:00 am de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#2 Mesaj de herganiec »

eu nu am folosit niciodata acea optiune. Nu am inteles clar ce face.. poate explici, ca din ce ai scris sus nu inteleg. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#3 Mesaj de balazse »

Optiunea de "selectie rapida" apare in diverse meniuri, cum ar fi "bon de consum", "transferuri" si te ajuta la adaugarea mai multor articole deodata, adica la introducerea a 50 de pozitii nu trebuie sa adaugi manual fiecare articol prin apasare "adaug" si selectare cod articol sau denumire, ci apesi pe butonul "selectie rapida" si iti apare o lista cu articolele, iar in partea dreapta ai coloana "preluat" unde bifezi pentru cele 50 de articole si apesi pe "accept", astfel in meniu iti preia cele 50 de articole.
Problema este ca la cantitate iti preia stocul existent ca urmare trebuie sa corectezi fiecare articol in parte cantitatea (totusi este de mare ajutor fata de adaugarea manuala, mai ales atunci cand vrei ca tot stocul vrei sa descarci), iar propunerea facuta este ca din start sa se preia pe langa articol si cantitatea dorita.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#4 Mesaj de herganiec »

Aha, am inteles.
Aam vazut acum la bonuri de consum, da ar fii util sa completezi direct si cantitatea intr-o coloana pe care sa o preia pe bon.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#5 Mesaj de tomac »

Voi realizați că de fapt vreți doar inversarea operațiilor? Că în rest nu diferă cu nimic. Adică voi vreți să editați cantitatea anterior preluării și nu ulterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#6 Mesaj de balazse »

Exact, pana la urma in meniul "selectie rapida" s-ar putea modifica coloana "cantitate" incat sa fie editabil, adica sa apara cantitatea din stoc, dar sa-l putem modifica.
Pana la urma vrem cumva sa reducem timpul de lucru si asta ar fi o solutie optima (cel putin din punctul meu de vedere).
N-ar fi posibil?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#7 Mesaj de tomac »

Cu ce s-a reduce timpul? Nu tot atâta e? Că preia articolul și apoi modifici cantitatea sau că modifici cantitatea și apoi preia articolul?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#8 Mesaj de septimiuv »

iarta-l :roll:
lui ii place sa modifice ceva la program din 2 in 2 zile

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#9 Mesaj de fagarasa176 »

septimiuv scrie:lui ii place sa modifice ceva la program din 2 in 2 zile
:lol: ce rau esti
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#10 Mesaj de septimiuv »

ma pregatesc sa dau cadourile de craciun si ma apuca emotiile :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#11 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Nu este acelasi lucru, deoarece momentan dupa ce am selectat produsele si le-am preluat in document trebuie de sa apas butonul "modific" sa ma deplasez la cantitate si sa-l modific, precum sa apas pe "salvez", dupa care sa ma deplasez la urmatorul articol si asta pentru fiecare articol, iar la 50-100 nu ii asa de simplu (chiar daca lucrez din tastatura).
Daca s-ar implementa cele mentionate nu ar mai trebui sa mai apas pe "modific"/"salvez", precum sa ma deplsez, adica din 5 actiuni fac doar 2.

Pentru SeptimiuV
Ai dreptate, imi place sa modific intotdeauna in ceva mai bine si mai eficient (ca urmare postez multe sugestii si trimit si multe e-mail-uri echipei Saga) daca este posibil (precum cateva propuneri s-au si implementat cu timpul).
Din cate imi amintesc am si propus introducerea unei optiuni cum este "selectie rapida" la vremea cand am avut nevoie de acea optiune. :wink:
Aceasta modificare a optiunii l-am trimis prin e-mail echipei Saga in cursul lunii martie, dar nu s-a realizat inca nimic, iar acum la o unitate m-am lovit din nou de aceasta problema si am decis sa postez sa vad cine ce idee are.
Din pacate am prea multe idei in ceea ce priveste programul, nu intotdeauna sunt cele mai bune, dar macar incerc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#12 Mesaj de tomac »

Dublu click pe cantitate rezolvă problema.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24182
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#13 Mesaj de balazse »

Ii o idee buna (multumesc), dar cu asta am rezolvat "modific" si deplasarea, dar "salvez" si sa nu revin pe fiecare articol tot n-am rezolvat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#14 Mesaj de tomac »

Salvezi și revenirea pe alt articol implicit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

samoilac
Mesaje: 363
Membru din: Mie Mai 16, 2012 10:17 am

Re: modificare optiune "selectie rapida"

#15 Mesaj de samoilac »

Sunt de acord cu balasze ar ajuta mult propunerea lui.

Închis