Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
biroc135
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 12, 2015 11:29 am

Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#1 Mesaj de biroc135 »

Buna ziua,

sunt nou pe forumul asta, dar as avea niste sugestii si probleme la care caut solutii:

1. Receptia sa se poate face print-o fereastra de operare rapida (asemanator ca si la Iesiri) pentru introducerea produselor prin cod de bare
2. La import articole din fisier sa se poate introduce si categoria de TVA (am incercat cu fisierul xls pastrand formatul din export xls din Saga si nu pot sa setez coloana respectiva ca TVA, nu apare optiunea asta)
3. Sa se poate introduce mai multe coduri de bare pentru acelasi produs (articol)
4. Atunci cand facturam mai multe produse cu TVA diferit sa apara subtotaluri pentru fiecare tip de TVA.
(5. Sa se poate alege formatul vechi al facturii)

Daca deja exista solutii la aceste probleme multumesc anticipat pentru ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#2 Mesaj de tomac »

1.Recepția se poate face și acum prin scanarea codurilor de bare. La fel și ieșirile nu neapărat din operare rapidă.
Iată cum:
- introduceți în intrări datele facturii - număr, furnizor, dată, scadență. Salvați
- în tabelul de jos, cel de detalii, dați un click. Efectiv dați un click pe tabel. nu dați adaug sau altceva. Doar dați click pe tabelul de detalii
- scanați un produs. Veți vedea că se va declanșa automat adăugarea de articole și dacă în nomenclatorul de articole există creat deja articolul a cărui code de bare este scanat, acesta va apărea în listă. Altfel la denumire va apărea codul de bare scanat și veți putea adăuga articolul în nomenclator
Procedura funcționează în intrări, ieșiri și articole.
2. Scrieți pe mail la SAGA
3. Nu se poate. Codul de bare este unic pe produs. Nu are cum să fie asociat mai multor articole. E imposibil.
4. Scrieți mail cu sugestii direct la firmă.
5. Presupun că nu se va reveni la formatul vechi. Probabil cel nou va suferi unele ajustări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#3 Mesaj de balazse »

4. Deja exista acest lucru la noul format de factura.

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#4 Mesaj de gagium936 »

biroc135 scrie:Buna ziua,
3. Sa se poate introduce mai multe coduri de bare pentru acelasi produs (articol)
si eu am propus asa ceva insa mi s-a spus ca nu vor introduce o asemenea functionalitate
Keep Walking!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#5 Mesaj de herganiec »

la ce va ajuta ca un produs sa aiba 3 coduri de bare de exemplu?

Aveti produse care sund codficate la dvs intr-un fel, si 2-3 clienti care vor alte coduri la acelasi produs sau ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#6 Mesaj de gagium936 »

hai sa iti dau un exemplu, am un articol care este denumit "cablu usb imprimanta (2.0) 3m" care poate fi aprovizionat de la mai multi furnizori (fiecare cu alt cod de bare in functie de marca sau de producator, etc) [are aceleasi date de constructie si de functionare ]pe care vreau sa le aprovizionez / vand doar printru-un singur articol, nu creez mai multe articole cand pana la urma se foloseste la fel, ale aceleasi parametrii, proprietati
Keep Walking!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#7 Mesaj de herganiec »

deci te referi la intrari.

eu ma refeream la iesiri, am la o fabrica de paine, care face produse finite (paini de diverse combinatii) si ei au un cod initial care il genereaza programul Saga, dar clientii (unii 5-6 Carrfour, kaufland, artima, etc) vor ca pe factura emisa pt fiecare in parte sa apara codul lor intern de produs ca sa le receptioneze rapid dupa codificarile lor proprii si aceasta se poate in Saga.

Din pacate pentru intrari, ar trebui inainte sa-ti faci/listezi etichetele cu cod de bare asa cum pe ai codificate in Saga, sa le aplici pe produse si apoi le scanezi pt nir. Altfel o sa fie o varza daca acelasi produs va fii cu 5 coduri de bare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

Re: Intrari_prin_fereastra rapida_Articole_Factura

#8 Mesaj de gagium936 »

ma refer si la intrari si la iesiri
la un moment dat, pot sa ajung sa am acel produs pe stoc sa zicem in cantitatea de 50buc de la 2 furnizori diferiti, din care 27buc cu codul de bare 4040849489686 si 23buc cu codul de bare 4040849623349 . Este drept ca daca ma iau dupa codul de bare poate fi considerat alt produs, dar repet, daca il vand ca fiind acelasi produs (pt care are aceeasi utilizare, caracteristici si proprietati), de ce ar trebui sa fiu fortat sa creez si al 2-lea sau poate chiar al 3-lea articol doar pentru ca are alt cod de bare si vreau sa folosesc scannerul cand le vand ??
atunci cand am scris la SAGA am explicat tot asa sa fiu sigur ca s-a inteles si mi s-a raspuns ca nu se va introduce, ma gandesc ca nu este rea vointa ci poate greu sau imposibil de facut pt ca folosesc programul din 2008 si de-a lungul timpului s-au implementat si din doleantele mele ... ca sa nu mai pun ca d.l Nica si Bogdan m-au ajutat special cu ceva probleme la implementarea scannerului, deci n-am ce zice ...
Keep Walking!

Închis