Minuta de informare

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
mihalydeaka
Mesaje: 141
Membru din: Mar Mar 22, 2011 8:38 pm

Minuta de informare

#1 Mesaj de mihalydeaka »

Cu tot respectul din partea mea pentru stabul SAGA !
As fi recunoscator- si cred,ca mai multi dintre noi - sa introduceti si Minuta de informare (ca si CIM,Act ad. etc.)
Inca o data:jos palaria in fata Voastra !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11923
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Minuta de informare

#2 Mesaj de septimiuv »

În ce act normativ apare minuta asta?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Minuta de informare

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Septimiu cred ca se refera la asa ceva :wink:
Propunerile de modificare a CIM vor fi comunicate in scris salariatului
Proiectul de lege care a trecut de Senat introduce obligatia angajatorului de a comunica in scris salariatului orice propunere de modificare a contractului individual de munca (CIM).
Apoi, in cel mult zece zile, salariatul va trebui sa ofere, tot in scris, un raspuns. Daca acesta va fi de acord, actul aditional la contract se va incheia in termen de 15 zile.
"In cazul in care salariatul este de acord cu propunerea de modificare a contractului individual de munca, partile vor incheia in scris actul aditional la contract in termen de 15 zile de la data luarii la cunostinta de catre angajator a acordului exprimat de catre salariat. Actul aditional va intra in vigoare in momentul semnarii de catre parti, chiar daca acesta este incheiat dupa expirarea termenului de 15 zile", prevede proiectul.
Daca salariatul nu va fi de acord cu propunerea angajatorului sau daca nu va oferi un raspuns in termenul de zece zile, contractul nu va putea fi modificat.
sursa: http://www.avocatnet.ro/content/article ... atiei.html
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Minuta de informare

#4 Mesaj de herganiec »

Codul muncii art.17 alin 1 si 4
Art. 17
(1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.
(2) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.
(3) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente:
a) identitatea părţilor;
b) locul de muncă sau, în lipsa unui loc de muncă fix, posibilitatea ca salariatul să muncească în diverse locuri;
c) sediul sau, după caz, domiciliul angajatorului;
d) funcţia/ocupaţia conform specificaţiei Clasificării ocupaţiilor din România sau altor acte normative, precum şi fişa postului, cu specificarea atribuţiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activităţii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmează să îşi producă efectele;
h) în cazul unui contract de muncă pe durată determinată sau al unui contract de muncă temporară, durata acestora;
i) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
j) condiţiile de acordare a preavizului de către părţile contractante şi durata acestuia;
k) salariul de bază, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum şi periodicitatea plăţii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normală a muncii, exprimată în ore/zi şi ore/săptămână;
m) indicarea contractului colectiv de muncă ce reglementează condiţiile de muncă ale salariatului;
n) durata perioadei de probă.
(4) Elementele din informarea prevăzută la alin. (3) trebuie să se regăsească şi în conţinutul contractului individual de muncă.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11923
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Minuta de informare

#5 Mesaj de septimiuv »

@fagarasa176: nu a apărut în MO
@herganiec: unde scrie în codul muncii de o informare scrisă, „minută” precum spuneți? Sa nu mai zic că „minută” mi se pare un termen comunist.
Mai rău „(2) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.”

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Minuta de informare

#6 Mesaj de csedoa »

"Minuta" mea arată cam așa: "Am fost informat asupra clauzelor (CIM;AI; etc) și am primit un exemplar." și apare jos lângă semnătura angajatului pe toate contractele acte adiționale, nimeni nu a mai îndrăznit sa ma mai întrebe de minuta informare e.t.c.
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Închis