accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intrari

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis

Vi se pare o propunere care v-ar ajuta?

Da.
27
90%
Nu prea.
0
Niciun vot
Deloc.
3
10%
 
Voturi totale: 30

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intrari

#1 Mesaj de balazse »

Avand in vedere ca cel putin propunerea introducerii butoanelor de verificare partener in meniul "intrari"/"iesiri" reprezinta un subiect tabu, atunci propun o alta solutie, adica introducerea unui buton "vizualizare partener afetent facturii selectate", care functioneaza la fel ca si butonul "vizualizare documente aferent facturii selectate", astfel daca vrei sa faci o verificare a partenerului nu este nevoie sa iesi din meniu, sa mergi si sa cauti partenerul si sa revii in meniul initial.

Desi deja l-am propus de cateva ori, precum modul de afisare a datelor despre partener din meniul "intrari"/"iesiri" (sold partener, daca aplica sau nu TVA la incasare, precum CIF-ul) este greoi (adica apare cam greu), revin cu sugestia ca la selectarea unui document in partea de mijloc al ecranului sa apara codul fiscal al partenerului, precum daca aplica TVA la incasare.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Buna ideea :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#3 Mesaj de tomac »

Tu propui același lucru dar numit altcumva :D :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#4 Mesaj de danilevicis »

Eu as propune ragandirea totala a meniurilor situatii clienti si situatii furnizori.
Sa fie fara reglari, neachitaturi final, asocieri manuale, solduri contabile si alte solduri, diferente si neegalitati... :shock:
As propune sa fie mai aerisit, ce se opereaza prin banca, casa, alte ecrane, aia sa fie sfant reflectat in rapoarte fara alte complicatii.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#5 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Nu propun acelasi lucru, deoarece nu am solicitat ca verificarea sa se faca din meniul "intrari"/"iesiri", ci sa se creeze un buton prin care pot accesa direct meniul unde deja se poate face acest lucru.
Doar partea a doua este ceea ce s-a propus intr-un fel, dar asta ar "cireasa de pe tort", adica ar ajuta foarte mult utilizatorul, cel putin dupa parerea mea, dar este posibil sa nu vad bine, dar vad ce greseli fac unii utilizatori si cred ca le-ar fi de ajutor cele propuse.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#6 Mesaj de tomac »

Ce vorbești? Mai citește odată ce ai scris.
Mai mult faci confuzie între meniuri și ecrane. Meniu e bara de sus ce dă acces la alte opțiuni - Fișiere, Operații, Situații-Listări, Diverse...etc sunt opțiunile meniului principal. Dacă dai click pe opțiuni se deschid meniurile secundare Clienți, Furnizori, Grupe, etc. sunt opțiuni ale meniului Fișiere. Dacă Dai click pe un din acele opțiuni intri în ecranele de lucru sau din care poți obține situații.
Tu propui introducerea unui buton într-un ecran nu într-o opțiune de meniu.
De fapt, așa cum am spus, propui același lucru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#7 Mesaj de balazse »

Scuze, eu mă gândeam că vreau altă funcție, prima rula o verificare, aceasta doar duce la un alt meniu/fereastră.
Îmi cer scuze de formularea greșită. :oops:

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#8 Mesaj de danilevicis »

Ideea este ca vrem ceva nou si frumos :mrgreen: :mrgreen: de Pasti in ecranele de furnizori si clienti!!! :lol: :lol:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: accesare meniu clienti/furnizori din meniul iesiri/intra

#9 Mesaj de roncovf »

un ou în plus nu strică nimănui

Închis