extindere optiune "nedeductibil"

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?

Vi se pare o idee/sugestie buna?

Da.
41
95%
Nu prea.
1
2%
Deloc.
1
2%
 
Voturi totale: 43

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

extindere optiune "nedeductibil"

#1 Mesaj de balazse »

Avand in vedere metodele de lucru folosite de utilizatori referitor la obtinerea datelor despre deductibilitatea unor cheltuieli pentru a fi introduse la efectuarea calcului pentru impozitul pe profit, as dorii sa propun ca sa se extinda optiunea de "nedeductibil" (care momentan exista doar la nivel de "intrari"/"intrari-valuta") la mai multe ferestre:
- casa/banca/deconturi (ar fi optim ca aici sa apara doar daca este selectat un cont de cls.6);
- bon de consum (cel putin la nivel de bon, si nu neaparat la nivel de articole);
- dare in folosinta (cel putin la nivel de bon, si nu neaparat la nivel de articole);
- operatii speciale (ar fi optim ca aici sa apara doar daca este selectat un cont de cls.6);
- articole contabile (ar fi optim ca aici sa apara doar daca este selectat un cont de cls.6);
- cheltuieli/venituri in avans.

Am creat acest topic pentru a vedea daca ar fi utilizatori interesati de aceasta optiune si le-ar usura munca.
Ultima oară modificat Dum Apr 23, 2017 1:14 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#2 Mesaj de tomac »

Ai uitat de cheltuieli în avans.
Pentru bonuri de consum și dare în folosință OI, este bizar să se introducă o astfel de opțiune. La fel și la operații speciale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#3 Mesaj de balazse »

Am introdus si acea fereastra, multumesc de atentionare.
Poate ca ar fi bizar, dar daca am o evidenta cantitativ-valorica atunci ii mai usor sa fac un bon de consum unde sa aleg "N50" (in cazul in care este pentru auto).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#4 Mesaj de tomac »

Introducerea opțiunii pe casă/bancă/deconturi și articole contabile e redundantă.
Introducerea opțiunii la bonuri de consum și dare în folosință e mai mult decât bizară. E anormală, din mai multe considerente. De ce ai limita dreptul de deducere la stocuri? Dă-mi un exemplu te rog. Dacă stochezi combustibil înseamnă că ai o evidență a lui și ai posibilitatea să faci foi de parcurs și să deduci integral. La obiecte de inventar ce obiecte de inventar au deductibilitate limitată? Pot fi maxim două. Maxim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#5 Mesaj de balazse »

La casa/banca/deconturi ar fi optim sa folosesti pentru acele cheltuieli care nu le introduci la "intrari", pe forum am citit destul topic-uri unde s-a sesizat aceasta problema, precum am vazut si cazuri la utilizatori.
Referitor la bon de consum: sunt firme care comercializeaza piese auto, dar de multe ori le folosesc acele piese pentru masinile proprii si nu in toate cazurile se fac foaie de parcurs (adica pentru masinile administratorului/administratorilor de obicei nu se fac foi de parcurs), ca urmare cand dai in consum ar fi optim sa poti distinge fata de celelalte unde poti deduce integral TVA.
Referitor la dare in folosinta: ii drept ca nu ai foarte multe obiecte de inventar care sunt utilizate de masini, dar pot aparea, depinde de modul de lucru a fiecarui utilizator, de aceea am propus acea optiune.
Nu pot sa zic, ca numarul cazurilor ar fi foarte mare, dar ii mult mai usor, decat sa tii evidenta in excel sau pe analitic (pe analitic nu intotdeauna poti realiza distingerea, mai ales daca le utilizezi si in meniul "intrari").

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#6 Mesaj de tomac »

Pentru acele cazuri la bonuri de consum și obiecte de inventar se poate înregistra manual prin articole contabile ajustarea TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#7 Mesaj de balazse »

Nu la TVA ma refer aici, ci la cheltuieli.
Ceea ce doresc este sa nu completez manual coloana "nedeductibil" la calcul impozit pe profit, ci sa stie programul ce si cum trebuie inclus.
Imi cer scuze, daca nu m-am exprimat corect.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#8 Mesaj de tomac »

Cu evidență extracontabilă :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#9 Mesaj de balazse »

Chiar asta este esenta, sa nu se utilizeze diverse situatii in excel.

bradinl
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 20, 2016 12:00 am

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#10 Mesaj de bradinl »

Ai putea sa imparti conturile de interes (6581/6022/6588) in conturi analitice pentru cheltuieli deductibile si cheltuieli nedeductibile.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: extindere optiune "nedeductibil"

#11 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ar fi posibil, dar nu intotdeauna este o optiune, vezi cheltuielile introduse in meniul "intrari" unde alegi optiunea "N50".
De altfel, sa folosesc o idee mentionata pe forum la un moment dat (daca bine retin), evidenta este contabila si nu fiscala, iar optiunea mentionata ne-ar ajuta sa tinem si evidenta fiscala fara analitice.

Scrie răspuns