Import articole si cantitati din fisiere

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Import articole si cantitati din fisiere

#1 Mesaj de stroer1948 »

Referitor la functia de import articole si cantitati din fisiere gasita in meniul de productie, propun sa se poate importa si Data pe langa coloanele cod,cod de bare si cantitate.
De exemplu, in cadrul unui restaurant unde se lucreaza cu ML si ulterior se importa vanzarile in SAGA. Portiile de mancare sunt vandute in aceeasi zi in care sunt facute. Am deja vanzarile, doar ca la validare o sa primesc mesjul stoc negativ. Atunci export un excel cu situatie vanzari (cap de tabel: data cod bucati) pe ultima sapatamana si apoi le import in productie. In prezent, pentru ca importul nu permite si alegerea coloanei "data", importurile se realizeaza cu data de azi.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#2 Mesaj de ciolocaa141 »

Cand intri in program inainte de a selecta firma pe care vrei sa lucrezi, selecteaza din partea dreapta data pe care o doresti si da accept. Importul se va face cu data selectata de tine.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#3 Mesaj de stroer1948 »

Nu prea merge asa. Sa zicem ca am 10 fisiere cu vanzarile pentru ultimele 10 zile, fiecare zi avand un fisier separat. Trebuie sa intru si sa ies de 10 ori ca sa modific data si sa fac importul pentru fiecare in parte.
Sau daca am un fisier care contine vanzarile pe mai multe zile (in acelasi fisier), nu am cum.

ciolocaa141
Mesaje: 50
Membru din: Joi Mai 14, 2015 9:24 am
Localitate: Alba Iulia

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#4 Mesaj de ciolocaa141 »

Metoda care v-am zis-o impune sa aveti un excel pt. fiecare zi in parte. In cazul in care in excel aveti zile diferite nu puteti importa pe zile diferite. Scrieti mail la saga si poate vor implementa sugestia.

tudorached361
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:22 am

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#5 Mesaj de tudorached361 »

Sustin si eu propunerea lui stroer1948 de a se completa cu "pret de vanzare" si "data"coloanele ce se pot importa.
Eu folosesc mult importul de coloane in Iesiri. Adesea am facturi cu mai mult de 15 repere. Daca s-ar implementa si coloana cu pret de vanzare pt. mine ar fi de mare ajutor.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#6 Mesaj de danilevicis »

Si eu vreau f mult coloana PRET
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#7 Mesaj de balazse »

Sustin si eu idea.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Import articole si cantitati din fisiere

#8 Mesaj de Administrator »

Se rezolva.

Închis