raport de productie

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

raport de productie

#1 Mesaj de mandeala464 »

Daca s-ar putea as dori ca programul sa poata scoate si Raport de productie ( pentru cei care lucreaza in productie , ar fi util intrucat organele de control cer Raportul zilnic de productie : care este de fapt un raport care contine la partea sup Bonurile de predare primire, iar la partea inferioara Bonurile de consum )
Va multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#2 Mesaj de apetrem »

Documentul inregistrarea a productiei si de predare la magazie a produselor finite este "BON DE PREDARE, TRANSFER, RESTITUIRE",
Cod 14-3-3A, OMF.1850/2004

Organele trebuie sa indice norma lagala pentru acest "Raport de productie"

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Normă care, normal, nu există. Așa cum spune și Marian, aceștia trebuie să indice actul normativ.
Problema e că se folosesc de niște cutume. Solicită acel raport în virtutea inerției.
Pe de altă parte, dacă îți concepi un astfel de formular, așa cum îl concepi e bun pentru că cei care vin în control nu au cu ce să-l compare, iar o opinie personală a celui ce-l solicită este egală cu zero câtă vreme nu e dublată de prevederea legală.
Aproape în aceiași situație e și raportul de gestiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de mandeala464 »

La unul dintre controalele Garzii financ mi s-a solicitat rap de prod , si programul de contab pe care il foloseam atunci imi scotea unul .
Comisarii au spus ca nu este bun , iar eu ( care sunt receptiva ) am vrut sa-mi arate ei un model , daca acela nu era bun .
Binenteles ca in nomenclatorul formularelor utilizate in conta nu l-au gasit ( pt nu exista )si atunci au cotit-o ei .
Asta nu ii impiedica pe comisari sa-l ceara in continuare ori de cate ori vin .
Acum utilizand Saga C+S se face de mana , desi nu e prea comod .

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

pai nu se face de mână .. se face cum zicea apetrem.

aşa ei pot cere orice alt centralizator care nu ţine de contabilitate, nu este prevăzut şi o să le tot faceţi de mână că se învaţă.
:cry:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nagyl
Mesaje: 12
Membru din: Mar Sep 18, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de nagyl »

De fapt raportul de productie ceruta de Garda ar trebui sa contina datele care apare in program la bon de predare cu consumuri, daca titlul ar fi Raport de productie si eventual am putea trece pe raport o data anterioara bonului de predare ar fi ideal si ar trebui sa fie acceptata si de Garda.

O alta sugestie ar fi sa putem modifica data bonului de consum generat automat de program pe baza retetarului. Avand in vedere faptul ca sunt domenii in care data darii in consum nu este aceeasi cu data terminarii productiei.

vancaa
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de vancaa »

toate astea se genereaza automat in saga s dar nu ai avut rabdare sa-l inveti

despag
Mesaje: 385
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:01 pm

Re: raport de productie

#8 Mesaj de despag »

la " bon de predare cu consumuri " predatorul este tehnologul si primitorul gestionarul (vanzator) ? sau invers ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: raport de productie

#9 Mesaj de eugen01 »

d>
...e un test de...vigilenta ? :roll:

chisg
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 31, 2011 1:28 pm

Re: raport de productie

#10 Mesaj de chisg »

buna !
cum putem utiliza 5 zecimale in programul SAGA?
ex: la retetele din productie pt. 1kg(1000g)produs finit la reteta este necesar 1,6g(0.0016kg) materie prima .La cantitati ce se dau in serie se produc anomalii de stocuri creere de plusuri sau minus functie mde rotunjiri multumesc! lupoum

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raport de productie

#11 Mesaj de balazse »

La configurarea retetei deja de o perioada buna s-a introdus posibilitatea ca sa poti face retetar pentru o cantitate de 10/100/1.000/10.000/etc. bucati/kg, adica introduci ca pentru a produce 100 kg din produsul X ai nevoie de 0,16 kg din produsul Y.

lupoum789
Mesaje: 80
Membru din: Joi Feb 22, 2007 12:00 am

Re: raport de productie

#12 Mesaj de lupoum789 »

nu am inteles sau nu sunt inteles! :)
pentru 100 kg produs finit cum trec 0.0015 kg materie prima ca nu permite la meniul ,,productie"
unde fac 1/10.000 cum ati zis :shock: multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: raport de productie

#13 Mesaj de balazse »

In cazul acest nu lucrezi cu 100 kg, ci cu 1.000 kg (sau 10.000 kg).
Mergi la "articole" -> te pozitionezi pe produsul finit -> apesi pe "reteta>>" -> la "cantitate de raportare a descarcarii de gestiune" treci "1.000" (sau 10.000) -> apesi pe adaug si introduci consumul pentru productia de 1.000 kg (10.000 kg).

lupoum
Mesaje: 111
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: raport de productie

#14 Mesaj de lupoum »

da merge :!: :D

Închis