Tiparire facturi nevalidate

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Tiparire facturi nevalidate

#1 Mesaj de herganiec »

Am constatat ca până la vers.380, facturile nevalidate de la iesiri putea sa le listeze ORICE utilizator.
Acum doar ADMIN are posibilitatea aceasta() si nu înteleg de de s-a modificat aceasta.
Validarea sau Tipărirea facturilor ar trebui lăsată independent una de alta şi pt orice utilizator.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Tiparire facturi nevalidate

#2 Mesaj de danilevicis »

utilizatorii au bifate toate drepturile? eu nu folosesc, poate trebuie sa le spui celor de la saga.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#3 Mesaj de herganiec »

bineinteles, au toate drepturile mai putin <Utilizatori> care este doar pt ADMIN.

Cu ADMIN le pot tipari facturile nevalidate (e activ butonul) dar ceilati utilizatori nu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pascutac
Mesaje: 249
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Tiparire facturi nevalidate

#4 Mesaj de pascutac »

Si eu am observat asta si e destul de ciudat, deoarece pana acum aveam utilizatori care listau factura pentru unii clienti ca oferta de pret, momentan lucreaza toti utilizatorii pe user-ul ADMIN.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#5 Mesaj de promovest96 »

Buna seara!

Si eu am trimis mail la Saga pe aceasta problema, pe mine ma incurca foarte rau, mai nou numai asta fac, stau sa listez facturile facute de fata de la facturare-facturi care, din anumite motive nu pot fii validate si deci listate. Si am primit raspunsul:
" Decizia de blocare a acestei optiuni a fost adoptata in urma numeroaselor sugestii in acest sens.
Ne pare rau, dar este putin probabil sa efectuam modificarea solicitata."
Eu nu inteleg, din ce motiv au fost facute aceste sugestii, ajuta la ce?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#6 Mesaj de herganiec »

pai sa avem raspunsuri diferite la aceeasi problema ?!

eu am scris in 30 august si am primit raspunsul:

Buna ziua.
Am constatat ca până la vers.380, facturile nevalidate de la iesiri putea sa le listeze ORICE utilizator.
Acum doar ADMIN are posibilitatea aceasta() si nu înteleg de de s-a modificat aceasta.
Validarea sau Tipărirea facturilor ar trebui lăsată independent una de alta şi pt orice utilizator.

Lucrez in retea cu utilizatori cu drepturi de emitere facturi dar care le validam global la sf de zi, doar ca listarea se face "pe loc" si nu mai pot lista pt ca butonul TIPARIRE e inactiv pt toti utilizatorii.
Va rog daca se poate sa lasati libera listarea pt TOTI UTILIZATORII si la facturile nevalidate.

Multumesc.
office@sagasoft.ro către mine
arată detaliile 30 aug.
Buna seara,

Se va rezolva la urmatoarea versiune.

Cu stima,
Popescu Mihai
Account Manager

SAGA Software
021 323 9048; 031 401 8099; 0723 512 059; 0746 060 380
Fax - 021 320 4220
http://www.sagasoft.ro


Ce sa intelegem de aici ? :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#7 Mesaj de promovest96 »

Buna seara,

Decizia de blocare a acestei optiuni a fost adoptata in urma numeroaselor sugestii in acest sens.
Ne pare rau, dar este putin probabil sa efectuam modificarea solicitata.

Cu stima,
Popescu Mihai
Account Manager
SAGA Software


Buna ziua
Da, stiu ca se pot tipari daca sunt validate, problema e ca as dori sa se poate lista fara sa fie validate , asa cum functiona pana acum. As dori sa stiu daca pe viitor se va putea remedia problema, eventual la o noua versiune. Ma scuzati ca tot intreb de asta dar e util sa le pot lista ca si pana acum.

Cu stima,


Eu speram sa se rezolve la o noua versiune, am primit raspuns diferit de la aceeasi persoana...
Nu stiu ce inseamna asta, dar abia astept versiunea viitoare sa vad ca se pot lista si nevalidate...
In 9 septembrie am primit eu acest raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tiparire facturi nevalidate

#8 Mesaj de tomac »

Că va rămâne așa cum e acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#9 Mesaj de herganiec »

pai care ar fii motivul ?
"Decizia de blocare a acestei optiuni a fost adoptata in urma numeroaselor sugestii in acest sens."
si daca sunt dintre utilizatorii formului cei care au solicitat acest lucru sa scrie si ei aici sa stim cu ce ii ajuta acest lucru..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tiparire facturi nevalidate

#10 Mesaj de tomac »

Unul din motive ar fi frauda. Ce poate fi făcută de un user obișnuit: adică lasă fractura nevalidată, listează factura, încasează banii și șterge factura. Dacă ai drepturi de admin, înseamnă că poți face ce vrei și-ți asumi răspunderea pentru asta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#11 Mesaj de herganiec »

daca pt aceasta s-a facut modificarea la iesiri, acelasi lucru trebuie facut si pt intrari.
Sa nu tipareasta NIR pana nu e validata factura. ()
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#12 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

La mine problema intervine la facturare (facturam mult intr-o zi), si procedam asa: se introduc la "iesiri" pe baza comenzilor primite de la agentii de vanzari, facturile, se lasa nevalidate, se listeaza (acum nu mai poate facturarea, trebuie sa le listez eu), se trimite facturile listate la depozit in vederea pregatirii pt livrare la client. In cazul in care nu exista un produs din factura , se inlocuieste la depozit cu unul similar dupa care se reintoarce factura la departam. facturare , se inlocuieste produsul lipsa cu cel similar si se listeaza ca finala la client. La facturare nu se poate hotara, produsul lipsa, cu ce sa-l inlocuiasa (asa e la noi). Din acest motiv sa fac un set de facturi, se trimit la pregatit si tot asa.
Daca ar exista posibilitatea ca pe viitor, la o noua versiune sa se poata opta pt listare facturi validate sau nu, pe mine m-ar ajuta enorm (cum e la stocuri de ex cu optiunea care te lasa sa validezi daca stocul devine negativ sau nu).

Sa las facturarea sa se logheze cu ADMIN, nu pot.

Va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#13 Mesaj de herganiec »

:roll: exact asa e in brutarii unde e productie si flux aproape continuu..

asa lucrez si eu la o firma cu 2 facturiste fact 70 de facturi pe zi... comenzi, etc..

Le-am creat user la fiecare, toate drepturile ca la ADMIN, dar mai putin sa stearga (pt sters se duce la patron care e ADMIN si spune ce e). Asa lucrez mai bine de un an si se pot urmari pe jurnalul de operatii pe user toate "miscarile" ca sa spun asa.
Ei buba a fost acum cand nu mai pot tipari facturile; de incasat nu se incaseaza nimic pt ca aceasta o fac cei 7 agenti pe teren care duc marfa.. si taie chitanta. :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Tiparire facturi nevalidate

#14 Mesaj de promovest96 »

Asa si la noi, nu se incaseaza la facturare, agentii,pe teren...

pantul
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:59 pm

Re: Tiparire facturi nevalidate

#15 Mesaj de pantul »

Aceeasi problema o am si i-am lasat pe ADMIN, pe riscurile mele.

Dar mai o intrebare.
Este primul an in care lucrez cu Saga
Am o gestiune cu amanuntul global-valorica, cu casa de marcat. Vanzarea o inregistrez pe baza Z-ului.
Sunt clienti persoana fizice care vor factura. Completez factura la IESIRI, dar ca sa nu ma incurc o las nevalidata, pt ca inregistrarea veniturilor si TVA, cum am mai spus, o fac dupa raportul zinic Z.

Intrebarea este daca vreodata programul ma va pune sa fac ceva cu facturile nevalidate, de exemplu daca nu ma lasa sa inchid anul sau in vreun alt moment si sa nu fie prea tarziu pentru a corecta din urma.

Multumesc mult pt raspuns.

Închis