perfectionare la editare adeverinte

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Închis
Mesaj
Autor
dumitrum235
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

perfectionare la editare adeverinte

#1 Mesaj de dumitrum235 »

Buna ziua, am mai scris pe forum, la editarea unei adeverinte sa se permita sa se scrie cele necesare, adica, adeverinta iese in pdf, si nu permite apoi scris unde este necesara, data si nr cerificat vechi serie, si alte detalii pe care vrem sa le scriem in adeverinta,acest lucru nu se poate face, nu vreau prin convertire si acolo trebuie bani sau trimite email acolo unde este free, vreau editare direct in adeverinta cand vrem sa o eliberam, va rugam sa perfectionati si la acest capitol!

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: perfectionare la editare adeverinte

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Procedura de generare a adeverințelor folosește (în majoritatea situațiilor) funcția de REPORT specifică mediului de dezvoltare al aplicației SAGA (un SGBD legendar odinioară). Customizarea avansată a acestor rapoarte ar reprezenta o abordare complicată pentru că tehnologic există anumite bariere. Împărtășesc întru-totul ideea că la generarea formularelor trebuie să existe o gamă mai largă de opțiuni dar în egală măsură, o astfel de cerere trebuie să fie rezonabilă în raport cu situația și contextul. Poate că în versiunea web a aplicației vom avea și alte tipuri de rapoarte (acolo da, s-ar putea face mai mult în acest sens) dar este la fel de probabil ca progresul tehnologic accelerat să ducă lucrurile într-o direcție. Dacă ne întoarcem 2 ani în urmă și privim e-factura, e-transport sau SAF-T ne dăm seama că lucrurile sunt în dinamică. În acest sens este posibil ca flow-ul adeverințelor să fie altul în scurtă vreme, cum ar fi asta?
-------------
Dacă ne dați mai multe detalii referitoare la raportul pe care nu l-ați putut genera/edita așa cum ați fi dorit, direct din SAGA, poate că de la unul dintre colegi vine o idee, o soluție, cine știe?!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: perfectionare la editare adeverinte

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Exista si posibilitatea de export adeverinta format pdf in Microsoft Word ( deschideti format pdf al adeverintei din "File"selectati Export To >>> alegeti versiunea Microsoft Word si editati tot ce va doriti. Apoi, din documentul afisat reeditat ( cu nr.inregistrare, data, alte completari) din colt stanga superior selectati "Fisier" si efectuati Save as Adobe PDF.

dumitrum235
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: perfectionare la editare adeverinte

#4 Mesaj de dumitrum235 »

buna ziua, am specificat cand am dat mesajul , ca nu as vrea sa export din pdf in word, asta implica timp si cautare conversie gratuita, am incercat si asa am pierdut timp cautand o conversie gratuita care pana la urma imi cerea tot 7 euro sa platesc sa fac o conversie, eu am rugat sa vina in programul saga, FISIERE-SALARIATI-ADEVERINTE-ACORDARE CM-sa se aduca imbunatatirea la program sa se poate edita datele ce le dorim a scrie, fara a mai exporta in word! multumesc frumos!

dumitrum235
Mesaje: 25
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: perfectionare la editare adeverinte

#5 Mesaj de dumitrum235 »

buna ziua, am specificat cand am dat mesajul , ca nu as vrea sa export din pdf in word, asta implica timp si cautare conversie gratuita, am incercat si asa am pierdut timp cautand o conversie gratuita care pana la urma imi cerea tot 7 euro sa platesc sa fac o conversie, eu am rugat sa vina in programul saga, FISIERE-SALARIATI-ADEVERINTE-ACORDARE CM-sa se aduca imbunatatirea la program sa se poate edita datele ce le dorim a scrie, fara a mai exporta in word! multumesc frumos!

Închis