declaratia 112

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

declaratia 112

#1 Mesaj de lepadatf »

Am incercat sa depun astazi declaratia unica 112 si de la finante mi-a spus ca are erori dar nu a putut sa-mi spuna care sunt. Explicatia lor ar fi ca nu e un format acceptat de ministerul de finante si sa introduc 160 de salariati pe programul lor mi se pare ceva criminal. Ce pot face?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratia 112

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Sa le dai cu PC'ul ala care a gasit erorile in cap...trebuia sa fii tare sa le ceri explicatii.
Saga foloseste D112 in format PDF pusa la dispozitie de anaf...
Sunt nisthe incompetenti ajunsi in scaunelele calde pe care le ocupa pe baza pilelor si relatiilor...
Trebuiai sa'ti spuna ce erori are....
Toti cei care au depus D112 din SAGA nu au avut probleme decat cele generate de completarea "incorecta" a datelor in SAGA
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#3 Mesaj de lepadatf »

Nu e prima luna in care lucrez cu SAGA si pana acum nu am avut probleme cu declaratiile in varianta veche cu naiba exact acum am gresit, dar sa presupunem ca am gresit ca nu sunt perfecta mi se parea normal sa-mi spuna ce am gresit. Nu am putut sa ma cert cu doamnele ca m-au ajutat in trecut.
In momentul asta nu stiu ce pot face

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratia 112

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Atata timp cat nu stii care au fost erorile...sincer :roll: nu prea stiu ce ai putea face
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#5 Mesaj de lepadatf »

Ce incurajator suna. Multumesc oricum pentru timpul acordat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#6 Mesaj de herganiec »

acelasi "sfat" l-am primit si eu pt soc bugetara unde am aproape 1000 de angajati pe judet.
Sa introducem manual D112.. :x
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: declaratia 112

#7 Mesaj de balani430 »

lepadatf scrie:Am incercat sa depun astazi declaratia unica 112 si de la finante mi-a spus ca are erori dar nu a putut sa-mi spuna care sunt. Explicatia lor ar fi ca nu e un format acceptat de ministerul de finante si sa introduc 160 de salariati pe programul lor mi se pare ceva criminal. Ce pot face?
Eroarea asta a avut-o si o cunostiinta din Vaslui.
Problema era ca pdf generat din SagaB era bifat la fondul de garantare. Pentru ca la noi in Saga nu-l mai avem la creante, nu s-a gandit sa verifice bifa la 0.25% FG si a avut eroare. Dupa ce a debifat FG, nu a mai data eroare.

lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#8 Mesaj de lepadatf »

Am descoperit ca aceeasi eroare era si la mine si am debifat problema este ca imi apare in fiecare luna (am testat si pentru luna martie) si trebuie sa sterg la fiecare salariat baza de calcul pentru fondul de garantare. Gresesc eu undeva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112

#9 Mesaj de tomac »

În Fișiere - Salariați debifați acea contribuție la salariați, dacă aveți salariați la care e bifată.
Dați actualizare date în stat și apoi în D112. Generați D112 apăsând butonul de generare a PDF-ului și după ce vă apare PDF-ul, mergeți în anexa 1 și debifați opțiunea "Contribuie la fondul de garantare". Apoi încercați să validați. Datele despre erori, dacă există, se văd în fișierul atașat "Erori și Avertizări".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

oteleaalexa
Mesaje: 102
Membru din: Vin Mai 28, 2010 12:00 am

Re: declaratia 112

#10 Mesaj de oteleaalexa »

Sa inteleg ca ati depus declaratia dar nu este validata pe site anaf... as fi curioasa ce v-au spus de la administratie ca eu am fost si ieri si azi si inca nu stiu cum sa procedeze cu acei contribuabili care au depus dar nu s-a validat...
La Constanta.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112

#11 Mesaj de tomac »

Folosiți SAGA B pentru bugetari?
Ce mesaj de eroare vă dă? De ce nu s-a validat D112? Ați citit subiectele despre D112 de pe forum? Mă cam îndoiesc că nu găsiți o speță similară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

oteleaalexa
Mesaje: 102
Membru din: Vin Mai 28, 2010 12:00 am

Re: declaratia 112

#12 Mesaj de oteleaalexa »

folosesc saga c dar nu e problema de saga,
nu am completat data angajarii si nici codul caen...
nu am verificat la timp si m-am trexit ca pe anaf nu e validata...
acum astept sa vedem ce se intampla caci la administratie inca nu stiu cum se procedeaza cu acei contribuabili care au depus cu erori...

lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#13 Mesaj de lepadatf »

Am verificat declaratia 112 pe site-ul ANAF si a fost validata.Erorile au aparut din cauza fondului de garantare, imi scapa bifa din anexa 1 a fisierului PDF. La ghiseu mi-au spus sa verific site-ul ANAF pentru validarea declaratiei ca pot aparea erori chiar daca ele nu se vad.

Scrie răspuns