Diminuarea de 25%

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Diminuarea de 25%

#1 Mesaj de lepadatf »

Am si eu o problema cu diminuarea salariilor conform Lg 118/2010, pana acum am diminuat salariul de incadrare si sporurile ce au ramas in afara salariului de incadrare, astfel incat bsalariul brut sa fie diminuat cu 25%, dar in urma unui control am fost atentionati ca nu este corect si ca trebuie sa apara diminuarea de 25% dupa salariul brut pe fluturas si in statul de plata . As dori sa modificati programul daca se poate.

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: Diminuarea de 25%

#2 Mesaj de balani430 »

E modificat programul, poti sa adaugi o noua retinere. Eu mi l-am configurat sa se aplice la salariu de baza + sporuri perm. si sa se retina din Total salariu.

lepadatf
Mesaje: 85
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am

Re: Diminuarea de 25%

#3 Mesaj de lepadatf »

Multumesc foarte mult de raspuns, recunosc ca nu m-am gandit la asta. Mai am si eu o intrebare: se opereaza sau nu in cartile de munca aceste decizii de diminuare? De la ITM mi-au spus ca da de la primarie mi-au spus ca s-au interesat si nu se opereaza.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Diminuarea de 25%

#4 Mesaj de herganiec »

se modifica doar dacă aţi fi modificat salariul de încadrare. Dar fiind vorba de o reţinere care afectează doar restul de plata nu se operează în cartea de muncă şi nici la revisal.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: Diminuarea de 25%

#5 Mesaj de balani430 »

Eu am completat in cartile de munca. Este afectat brutul si eu consider ca trebuie. Parerea mea...
Trebuie sa corespunda cu declaratiile nominale la cas, cass, somaj. Eu asa vad lucrurile.

balani430
Mesaje: 122
Membru din: Mar Ian 16, 2007 1:00 am
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: Diminuarea de 25%

#6 Mesaj de balani430 »

balani430 scrie:E modificat programul, poti sa adaugi o noua retinere. Eu mi l-am configurat sa se aplice la salariu de baza + sporuri perm. si sa se retina din Total salariu.
Daca ai plata cu ora, cumul sau alte venituri nu-ti mai calculeaza reducerea si la acestea. La acei care au astfel de sume le-am calculat manual reducerea.

batovicid642
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 11, 2008 12:00 am

Re: Diminuarea de 25%

#7 Mesaj de batovicid642 »

balani430 scrie:
balani430 scrie:E modificat programul, poti sa adaugi o noua retinere. Eu mi l-am configurat sa se aplice la salariu de baza + sporuri perm. si sa se retina din Total salariu.
Daca ai plata cu ora, cumul sau alte venituri nu-ti mai calculeaza reducerea si la acestea. La acei care au astfel de sume le-am calculat manual reducerea.
La ultima modificare de program (SAGA B.3.0.263) s-a operat astfel incat Plata cu ora intra in calculul "salariu de baza + sporuri permanente" astfel incat se poate face retinerea corecta din VTB, iar pe fluturasul angajatului sa apara evidentia clar NR ORE la Plata cu Ora si suma aferenta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diminuarea de 25%

#8 Mesaj de balazse »

Scuze, dar nu mai folosi abuziv butonul "citeaza", daca vrei sa raspunzi utilizeaza butonul "raspunde" (se subintelege ca raspunzi postarea anterioara).

Scrie răspuns