SAGAB in retea ?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

SAGAB in retea ?

#1 Mesaj de herganiec »

Se are in vedere sa se faca SAGAB si pt retea Client-Server ca la SAGA C ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: SAGAB in retea ?

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#3 Mesaj de tomac »

Eu aș avea în vedere renunțarea dezvoltării de către firmă a acestui program. Chiar renunțarea la el.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: SAGAB in retea ?

#4 Mesaj de septimiuv »

Și eu. :roll:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#5 Mesaj de ferenta »

Măi oameni buni, eu sper din tot sufletul meu că e doar o stare de moment, trecătoare, a ceea ce simţiţi şi spuneţi acum! :( :(
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#6 Mesaj de tomac »

Nu, nu este. Renunțarea la SAGA B ar aduce mai multe beneficii decât păstrarea lui în portofoliu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#7 Mesaj de herganiec »

Ar trebui facut mult mai scumpa licenta pe an pentru ca SAGAB e mult mai complicat si stufos la rapoarte si corelatii decat celelalte variante de SAGA.
Dar si in caz ca se renunta cumva pe viitor la SAGAB e bine de stiut cu cateva luni inainte, pentru a putea cauta alternative sa nu ramanem cu ochii in soare. De aceea am spus ca si daca ar fi mult mai scumpa varianta SAGAB decat C sau PS cei care lucreaza cu el sunt sigur ca vor fi de acord cu aceasta. Eu am 14 licente la SAGAB, si mai stiu o gramada de primarii si scoli care lucreaza cu el.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#8 Mesaj de tomac »

Cu tot respectul, dar majoritatea celor ce lucrează contabilitate bugetară lucrează după ureche și după cum le spune cineva dintr-o instituție superioară celei în care lucrează. Nu contează ce spune legea sau ce spun normele aplicabile, nu! Contează ce spune unul sau altul. Și o spun din experiența mea cu contabili de prin instituții publice. Din păcate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#9 Mesaj de eugen01 »

"după cum le spune cineva dintr-o instituție superioară celei în care lucrează". De acord cu aceasta remarca, si sunt sigur ca si herganiec intelege acest adevar.Fireste, mai ramane de aprofundat acel " cum le spune". In fapt, ordonatorii superiori sunt interesati in raportari trimestriale, sintetice, si de multe ori picam la mijloc intre UAT si ..trezorerie.Dar nu are rost sa dezvoltam subiectu'.
Despre SagaB, inteleg motivatiile economice pentru renuntarea la dezvoltare/intretinere (dupa cum a remarcat si herganiec:"mult mai complicat si stufos la rapoarte si corelatii decat celelalte" mentionez numai situatia fluxurilor de trezorerie, iar daca mai avem si venituri extrabugetare..si ne lovim de folosirea veniturilor din ani anterior...zau..sa nu mai vorbim!!) ).Nici marirea pretului nu e o solutie..avand in vedere ca, de exemplu fiecare forma de invatamant necesita alte corelatii, intr-un fel il vrea inspectoratu' altfel il vrea UAT.(bine..mai sunt si alte explicatii, in afara unei conceptii unitare, explicatii care tin de anumite interese mai mult sau mai putin politice) .Dar...facand o comparatie cu practica din justitie, as avea rugamintea sa se pastreze asa...pro bono.In fapt sunt multe institutii publice, carora li se refuza fonduri pentru achizitionare de soft contabil.SagaB, chiar si in varianta gratuita e de un real folos.
:roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#10 Mesaj de tomac »

Problema cu "fac cum le spune unul și altul" trebuie privită și din alt punct de vedere. Utilizatorul sună și cere ceva ce nu poate argumenta cu vreo normă sau act legal dar insistă că vrea așa. Și nu acceptă că modificarea programului nu se poate face după cum vrea unul sau altul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#11 Mesaj de herganiec »

Pai sa nu se faca modificarile, dar unele modificari s-au facut in program si fara sa stim de ele si chiar nu erau necesare.
Ex. reintregire credit bugetar. pana anul trecut puteam reintregi creditul bugetar cu minus(si era ok si la control), acum nu avem solutie pt cele din lunile precedente.
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=13&t=30169
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#12 Mesaj de tomac »

Nu cred că se fac modificări chiar așa. E cel mai prost exemplu pe care îl poți da. Citește încă odată discuția din linkul dat de tine. Și o să vezi că afirmația mea "fac ce le spune cineva de mai sus" se susține.
Problema celor de la instituții publice, legată de ALOP este că nu sunt în stare să indice vreun act care să solicite explicit stornarea lui și nu modificarea lui. ALOP se poate corecta se poate modifica, parcă așa spune norma legală, nu scrie că se stornează. Eu în locul celor de la instituțiile publice aș încerca să arat cu ordin al MFP, explicit, de ce aș cere o chestie sau alta. Dar argumentat, nu pe motiv că așa cere cineva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#13 Mesaj de eugen01 »

er...deci pana la urma e vorba de interpretarea sintagmei "stornare" ? Sau de reflectarea in ALOP a debit/credit a creditelor primite prin repartizare si a cheltuielilor/platilor angajate ?
Adica, de ex contul 8066 : "Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta angajamentelor bugetare, respectiv a sumelor rezervate in vederea efectuarii unor cheltuieli bugetare, in limita creditelor bugetare aprobate......
In debitul contului se inregistreaza angajamentele bugetare, precum si suplimentarile efectuate in cursul exercitiului bugetar care majoreaza angajamentele bugetare initiale, iar in credit, diminuarile de angajamente bugetare efectuate in cursul exercitiului bugetar care micsoreaza angajamentele bugetare initiale.
Soldul contului reprezinta totalul angajamentelor bugetare la un moment dat."
Deci, concret :
Cum (putem ??) sa reflectam in ALOP respectiva "diminuarile de angajamente bugetare efectuate in cursul exercitiului bugetar care micsoreaza angajamentele bugetare initiale." ??
:roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#14 Mesaj de tomac »

ALOP îl modificați. Vă generează acum introducerea ALOP notă contabilă în 8066, cont extrabilanțier?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#15 Mesaj de eugen01 »

Deci inteleg ca un ALOP emis la data de 01.01.yyyy, cu suma de una suta lei poate fi modificat (foarte legal) la data de 31LLyyyy. .. in suma de 50 lei. (Nu am afirmat ca introducerea ALOP, genereaza NC-euri, am afirmat si sustin ca ALOP ar trebui sa reflecte, sa corespunda cu NC-eurile extrabilantiere.)

Scrie răspuns