Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Vin Oct 24, 2014 12:16 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: amortizare incalzire centrala
MesajScris: Mie Mai 27, 2009 9:25 am 
Neconectat

Buna daca poate cineva sa ma ajute va rog mult am o problema cu o incalzire centrala astfel amfacut inregistrarile 231=404 am facut receptia finala dupa care ar trebui sa fac urmatoare inregistrare? 213=231 ,2813=213 amortizarea lunara si la inchdere lunii 681=2813 trecerea pe cheltuiala acum intrebarea mea este daca inregistrarile sunt corecte si sa-mi spuna cineva codul de clasificare ca ma tot uit la hg2139/2004 in catalog dar imi scapa si perioada de amortizare 12 sau 15 ani ? va multumesc anticipat !

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 27, 2009 10:22 am 
Neconectat

2813 = 213 nu are ce cauta...ca nu scoti din evid mijl fix... doar 681=281

si de fapt cum se numeste m.fix - centrala termica ?

http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 27, 2009 11:29 am 
Neconectat

da asa e vroiam sa scriu la scoatere , denumirea este lucrari de instalatii de incalzire

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 27, 2009 11:47 am 
Neconectat

dragoss scrie:
da asa e vroiam sa scriu la scoatere , denumirea este lucrari de instalatii de incalzire

Pai, cuvantul "lucrari" ar insemna o prestatie, adica o chelt.628...asta a fost cand au inceput sa o faca la imob.in curs , iar la final ar trebui sa-i spuna "centrala termica"...sau ma rog, o denumire a ei, ca mijloc fix....uite ce am gasit, daca s-ar incadra aici

2.1.16.5. │Aparataje pentru staţii electrice şi posturi de transformare. │ 8-12 │
│ │Echipamente pentru centrale termice,
electrice şi nucleare. │ │
├─────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┤
│2.1.16.6. │Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei │ 12-18 │
│ │2.1.16. │ │
├─────────────┼───────────────────────────────────────────────────────────────────┼───────────┤
│2.1.17. │Maşini, utilaje şi instalaţii comune care funcţionează independent │ │

ps. Nu s-a inteles din formularea ta daca obiectivul final a fost doar o LUCRARE de incalzire centrala in imobil, sau a rezultat o CENTRALA termica.

http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 28, 2009 7:55 am 
Neconectat

multumesc asa e formulat pe proiect instalatii ...
am vb si cu alti colegi si si ei mi-au spus cam acelasi luctu perioada de amortizare intre 12-15 ani . Multumesc mult !!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2