facturi pfa platite cu card personal

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#16 Mesaj de moldovanl582 »

Si inca ceva....deciziile de impunere anuale pentru un PFA nu vin pe adresa sediului social al acestuia (cum vin de exemplu pentru un SRL identificat prin CIF-ul unic si sediu social) ci pe adresa persoanei fizice care s-a declarant PFA.
Si nu vin pe CUI-ul primit de la ONRC ci pe CNP-ul persoanei fizice...si atunci, cum mai facem diferentierea PFA, PF?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturi pfa platite cu card personal

#17 Mesaj de apetrem »

Bunurile, drepturile şi obligaţiile persoanei fizice autorizate, folosite in scopului exercitării unei activităţi economice reprezintă patrimoniu de afectaţiune. (art.2 pct.j din O.U.G. nr.44/2008)
De asemeni, la art.20 se prevede că PFA răspunde pentru obligaţiile sale cu patrimoniul de afectaţiune, dacă acesta a fost constituit.
Din aceste dispoziţii legale se apreciază că persoana fizică autorizată are un statut de entitate juridică distinct de cel al persoanei fizice şi că persoana fizică autorizată are un patrimoniu de afectaţiune distinct de cel al persoanei fizice.
Extras din Decizia nr.1072 din 31/03/2009 a ÎCCJ, Secţia comercială, ;
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#18 Mesaj de balazse »

Pentru MoldovanL582
Scuze, trebuia sa scriu "alta forma juridica".
Decizia este altceva, n-am zic ca sumele incasate n-ar fi ale persoanei fizice. De exemplu si CAS/sanatate le platesti ca si persoana fizica, dar sunt cheltuieli deductibile si le inregistrezi in RJIP, dar plata il faci de pe PFA si mentionezi pentru care CNP este facuta plata.

Dar la fel cum ceri factura pe PFA si nu pe persoana fizica, plata il faci din contul PFA si nu din a persoanei fizice.

Sincer sa fiu acum am putea filozofa mult si bine pe tema asta, dar oricum tu vei proceda cum doresti (cum crezi ca este mai confortabil).

moldovanl582
Mesaje: 42
Membru din: Vin Apr 18, 2008 12:00 am

Re: facturi pfa platite cu card personal

#19 Mesaj de moldovanl582 »

Asa este, am inteles opiniile si tot ce s-a spus aici.
Ideea era ca, avand in vedere ca pfa-ul a fost creat pentru a derula activitati ocazionale (1/2 pe an)si asta tocmai pentru ca nu se dorea in niciun fel lucru "la negru", s-a incercat gasirea unei solutii care sa evite costurile suplimentare acordate bancii (comisioane lunare, de gestiune cont, de retragere numerar etc) S-a lucrat pana acum cu un subcont folosit exclusiv pentru activitatea pfa (fara nicio alta tranzactie personala) si s-a considerat acest lucru fiind foarte transparent. Speram doar ca, prin varianta aleasa nu s-a incalcat cumva legea
Va multumesc oricum pentru toate raspunsurile

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: facturi pfa platite cu card personal

#20 Mesaj de csedoa »

Nu ai incalcat nici o lege stai linistit(a), nu este reglementat nicaieri ca PFA sa aiba cont bancar obligatoriu sau separat, ca majoritatea vor o contabilitate "curata" adica fara sa se amestece cu lucrurile personale este alta poveste nicidecum obligatie.
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#21 Mesaj de balazse »

Deci mai bine sa avem haos total, decat sa lucram "curat", nu?

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: facturi pfa platite cu card personal

#22 Mesaj de csedoa »

parerea ta .... se poate folosi contul personal fara probleme, fara a creea haos, depinde cum se organizzeaza, nu vad de ce sa platesti comisioane bancii pentru cont PJ cand nu esti obligat, sincer.
Uite o solutie "curata" :wink: :
moldovanl582 scrie:(..............) S-a lucrat pana acum cu un subcont folosit exclusiv pentru activitatea pfa (fara nicio alta tranzactie personala) si s-a considerat acest lucru fiind foarte transparent.(........)
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#23 Mesaj de balazse »

Pun din nou intrebarea, ti se pare normal ca sa se faca plata in contul lui Ionescu Petre, in loc de Ionescu Petre SRL?

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: facturi pfa platite cu card personal

#24 Mesaj de csedoa »

Sa nu amestecam SRL cu PFA este o diferenta mare, imi sustin parerea, legea nu imi interzice si nu ma obliga sa deschid cont separat restul .... depinde de fiecare cum isi organizeaza activitatea sa nu iese haos sau de cine ii organizeaza activitatea :wink: .
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#25 Mesaj de balazse »

De ce nu? Din ce punct de vedere este mare diferenta? Intre modul de calcul al impozitului si de faptul ca venitul obtinut este automat al titularului?
Si intre persoana fizica si PFA nu este mare diferenta?
Iti respect parerea, dar nu sunt deloc de acord cu aceasta.
De altfel, nu trebuie sa ai cont deschis, poti sa incasezi si numerar, nu este o obligatie, ci o optiune.
Sincer, eu as amenda unitatea care face plata, deoarece nu faca plata furnizorului, ci unei terte persoane avand in vedere forma juridica.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: facturi pfa platite cu card personal

#26 Mesaj de csedoa »

Putem continua asa toata iarna, da-mi te rog baza legala, simplu si fara alte discutii.
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#27 Mesaj de balazse »

Ce baza legala vrei pentru plata aiurea? Asa cum am zis, nu persoana fizica este beneficiarul sumei, ci PFA-ul.
Asa cum nici la SRL nu platesti in contul asociatului, ci in contul SRL-ului.
Pana cand pe factura apare x PFA si CIF-ul lui, atunci catre x PFA trebuie sa platesti si nu pentru x.

Avatar utilizator
csedoa
Mesaje: 267
Membru din: Joi Iul 20, 2006 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: facturi pfa platite cu card personal

#28 Mesaj de csedoa »

pai atunci..... sa isi plateasca PFA-ul de pe CIF impozitul :evil:
Este o plata corecta, plata se face catre beneficiarul de venit nu spre SRL .... SA sau alte persoane juridice.
O zi faina.
"Vrei să trăieşti cum se cuvine? Învaţă mai întâi să mori." – Confucius

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24286
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi pfa platite cu card personal

#29 Mesaj de balazse »

Acolo deja nu mai discutam despre impozitul persoanei si nu a PFA-ului, oricum nu este deducutubil.
Faptul ca sanatatea/CAS-ul este deductibil si se poate plati de pe contul PFA-ului este altceva.
Despre asta putea sa discutam mult si bine, dar oricum fiecare titular raspunde de tranzactiile efectuate.
Aici noi discutam despre ce este normal si ce nu.

Scrie răspuns