anulare cod inregistrare in scopuri de tva

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
isacd
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 22, 2013 6:30 pm

anulare cod inregistrare in scopuri de tva

#1 Mesaj de isacd »

Un PFA a fost platitor de tva pana pe data de 15.01.2016, avand posibilitatea de a opta pentru renuntarea la codul de tva intrucat in anul precedent a avut o CA < 220.000 lei.
Pe data de 20.02.2016 a incasat o factura emisa in decembrie 2015 cu TVA la incasare in valoare totala de 2.480 lei, baza impozabila 2.000 lei si TVA 24% 480 lei.
Pe cale de consecinta in luna martie s-a depus formularul 311 si s-a platit tva aferenta facturii incasate dupa anularea codului de tva, conform legii.
Dupa anularea codului, din meniul administrare-cofigurare societati s-a bifat casuta corespunzatoare neplatitor de tva.
Cu toate acestea, venitul obtinut din incasarea facturii din decembrie a fost contabilizat 2.480 lei, in loc de 2.000 lei cum era normal, pentru ca s-a platit tva 480 lei pentru acest venit.

Cum trebuie procedat in acest caz?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: anulare cod inregistrare in scopuri de tva

#2 Mesaj de tomac »

Dacă a solicitat anularea codului de TVA, la data anulării trebuia să emită facturi de stornare către clienți, cu TVA la încasare și o altă factură, fără TVA de această dată.
Nu trebuia să plătească acel TVA prin D311, iar la data încasării venitul era valoarea integrală a facturii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

isacd
Mesaje: 5
Membru din: Vin Mar 22, 2013 6:30 pm

Re: anulare cod inregistrare in scopuri de tva

#3 Mesaj de isacd »

Cu tot respectul, dar nu exista temei legal sa stornezi o factura cu TVA daca s-a modificat regimul de impozitare.

Potrivit art. 324, alin. (11) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, persoanele impozabile care au aplicat sistemul TVA la încasare și al căror cod de înregistrare în scopuri de TVA a fost anulat potrivit prevederilor art. 316 alin. (11) lit. g) trebuie să depună o declarație privind taxa colectată care trebuie plătită, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a intervenit exigibilitatea taxei pentru livrări de bunuri/prestări de servicii efectuate înainte de anularea înregistrării în scopuri de TVA, dar a căror exigibilitate de taxă potrivit art. 282 alin. (3) - (8) intervine în perioada în care persoana impozabilă nu are un cod valabil de TVA.

Prin urmare, dupa parerea mea, s-a procedat corect la depunerea D311 si plata TVA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: anulare cod inregistrare in scopuri de tva

#4 Mesaj de tomac »

@isacd
Așa este. Aveți dreptate. Am citit printre rânduri și rezultatul e un mesaj aiurea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns