Inregistrare incasari prin mandat postal

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mesteri84
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 05, 2015 2:43 pm
Localitate: Oradea

Inregistrare incasari prin mandat postal

#1 Mesaj de mesteri84 »

Buna ziua,
desfasor activitate de comert electronic, vand doar online catre persoane fizice, coletele se expediaza prin Posta Romana, pe baza de borderou de expediție, cu plata ramburs.
În colet includ si factura emisa catre persoana fizica, iar incasarea o fac de la Posta, prin ridicare de numerar, pe baza mandatului, pe care il atasez la borderoul de expeditie.
Este corect cum procedez sau trebuie sa emit bon fiscal?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25847
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#2 Mesaj de tomac »

Este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mitur29
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 27, 2012 4:53 pm

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#3 Mesaj de mitur29 »

Si eu desfasor o activitate similara de comert electronic, trimit tot prin posta cu ramburs cash.

Avand in vedere ca incasarea este cash eu emit bon fiscal catre clientii persoane fizice si factura + bon fical catre clientii persoane juridice

La platite efectuate prin banca emit doar factura.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25847
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#4 Mesaj de tomac »

Nu este nevoie de bon fiscal în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#5 Mesaj de avramg »

la inregistrarea in registrul de casa a incasarilor prim mandat posta,l mai trebuie sa intocmesc si dispozitie de incasare pentru fiecare mandat?

mocanua979
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 02, 2019 3:02 am

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#6 Mesaj de mocanua979 »

Buna seara,
Am si eu o neclaritate in legatura cu incasarea prin mandat postal.
Am avut o prima comanda de expediat ,iar clientul meu a ales expedierea coletului prin Posta Romana, ramburs, cheltuiala cu transportul sa ii apartina.
Ajuns la Posta ,doamna care lucra doar de cateva zile acolo nu a stiut cum sa procedam la aceasta expeditie si ma pus sa platesc eu transportul.
Concret factura emisa pe 65 lei (pusa deja in colet) plus transport 12,4 (factura Posta Romana pe numele societatii mele), total ramburs 80 lei imi zice doamna ca trebuie sa fie suma rotunda:)), incasarea de la Posta o sa fie in cont bancar.
Cum sa procedez? sa modific factura si cuprind si transportul, dar asta inseamna ca valoarea de pe transport se impoziteaza. as prefera transportul sa cada direct in sarcina clientului.
multumesc frumos

mocanua979
Mesaje: 6
Membru din: Mar Apr 02, 2019 3:02 am

Re: Inregistrare incasari prin mandat postal

#7 Mesaj de mocanua979 »

Dar pentru diferenta dintre suma facturata 65 lei plus 12,4 lei transportul si cea trecuta de doamna de la posta pentru ramburs 80 lei cum sa procedez

Scrie răspuns