Registrul pentru incasari si plati e gol

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
musceleanua
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 21, 2024 7:48 pm

Registrul pentru incasari si plati e gol

#1 Mesaj de musceleanua »

Buna ziua,

Am un PFA de consultanta in IT si de anul acesta imi operez singur contabilitatea in Saga PC. In perioada 2020-2023 am avut contabila care mi-a tinut contabilitatea tot in Saga. In Ianuarie 2024 am importat baza de date primita de la fosta contabila.
Astazi am observat ca Registrul de incasari si plati e gol pe totii anii. Ma intereseaza mai ales pentru 2024. In "Tipuri de operatii" am bifa "Preluat in RJIP" la toate codurile.
Dupa ce am constatat aceasta problema am actualizat SAGA PC la ultima verisiune dar nu a rezolvat problema.
Celelalte situatii, jurnale sau declaratii imi par a fi OK.
V-as ruga sa ma sfatuiti ce pot sa fac ca sa imi apara date in "Registrul pentru incasari si plati".
Poate face eu ceva gresit.

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24253
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Registrul pentru incasari si plati e gol

#2 Mesaj de balazse »

Ca si prim pas, discutam despre SAGA PS (si nu SAGA PC), corect?
Au fost inregistrate incasarile si platile, altfel nu se incarca nimic in RJIP?

musceleanua
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 21, 2024 7:48 pm

Re: Registrul pentru incasari si plati e gol

#3 Mesaj de musceleanua »

Saga PS, a fost un typo.
Incasarile si platile au fost inregistrate. Apar in banca si in jurnalele de cumparari si plati. Sunt preluate corect in Declaratiia 300 si 394.
Nu am observat alte probleme in afara de Jurnalul pentru incasari si plati care e gol.

musceleanua
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 21, 2024 7:48 pm

Re: Registrul pentru incasari si plati e gol

#4 Mesaj de musceleanua »

Am gasit cauza.
Cand am importat baza de date de la contabila, s-a importat o lista lunga de intrari in "Configurare case/banci/deconturi" de tip B, P sau A care nu sunt recunoscute in Saga PS.
Am vorbit cu contabila si ea are Saga C. Nu am stiu asta cand am importat baza de date primita de la ea. Am editat intrarile pe care le folosesc eu, la tipul "Banca" si operatiile de intrari si iesiri au aparut in RJIP.

Scrie răspuns