achizitii de la persoane fizice

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

achizitii de la persoane fizice

#1 Mesaj de robut »

Lamuriti-ma si pe mine.....
O intreprindere individuala neplatitoare de tva face achizitii de la persoane fizice pe baza de borderou. Am citit ca trebuie sa retina si sa vireze 2% din valoarea pretului de achizitie.
1. in ce cont se platesc cei 2 % ?
2. ce declaratie se depune ?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#2 Mesaj de paturcai »

Ordinul ANAF nr. 1803/2010 a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 308 din 12 mai 2010.

Potrivit art.74 alin.(4) din Codul fiscal, incepand cu data de 1 ianuarie 2009, se supun impozitarii veniturile din activitati agricole realizate de persoanele fizice din valorificarea produselor agricole obtinute dupa recoltare, in stare naturala, de pe terenurile agricole proprietate privata sau luate in arenda, catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare.

Impozitul se calculeaza prin retinere la sursa prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, impozitul fiind final.
Potrivit art.93 din Codul fiscal, platitorii de venituri cu regim de retinere la sursa a impozitelor, au obligatia sa depuna o declaratie (declaratia 205) privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, la organul fiscal competent, pana la data de 30 iunie a anului fiscal curent pentru anul expirat.

Procedura privind stabilirea si plata impozitului pe veniturile banesti din agricultura realizate prin valorificarea produselor vandute catre unitati specializate pentru colectare, unitati de procesare industriala sau catre alte unitati, pentru utilizare ca atare a fost aprobata prin Ordinul ministrului agriculturii, padurilor si dezvoltarii rurale nr.190/2009.

Se bifeaza casuta corespunzatoare naturii venitului platit:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
b) venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie;
c) venituri obtinute in baza unui contract de agent;
d) venituri obtinute in baza unui contract de comision sau mandat comercial;
e) venituri din activitatile de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
f) venituri din activitati independente desfasurate in baza contractelor/conventiilor
civile incheiate potrivit Codului civil;
g) venituri din activitati independente realizate intr-o forma de asociere cu o
persoana juridica;
h) castiguri din transferul titlurilor de valoare detinute mai mult de 365 de zile;
i) castiguri din transferul titlurilor de valoare detinute mai putin de 365 de zile,
inclusiv;
j) venituri sub forma castigurilor din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la
termen, pe baza de contract;
k) venituri din dividende;
l) venituri din dobanzi;
m) castiguri din transferul titlurilor de valoare cu impunere finala;
n) venituri din lichidare/dizolvare;
o) venituri din premii si din jocuri de noroc;
p) venituri din pensii;
r) venituri din activitati agricole;
s) alte venituri;

Pentru fiecare categorie de venit se depune cate o declaratie informativa.
Declaratia lunara este declaratia 100, iar cea anuala este 205.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#3 Mesaj de robut »

II achizitioneaza animale vii sau carcasa pe care le transforma in carnati , mici etc. sper ca am inteles bine din ce am citit: se incadreaza la lit.s alte venituri si depune D 205 anual
multumesc PaturcaI.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#4 Mesaj de paturcai »

Si ori de cate ori are un impozit stopat depune declaratia 100
La sfarsitul anului depune 205
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#5 Mesaj de stoicat »

robut: II achizitioneaza animale vii sau carcasa pe care le transforma in carnati , mici etc. sper ca am inteles bine din ce am citit: se incadreaza la lit.s alte venituri .......
Nu e chiar asa,
Norme metodologice:
Art. 42 k)
9. În categoria veniturilor din agricultură şi silvicultură considerate neimpozabile se cuprind:
.............................................................................................................
- veniturile provenite din: creşterea animalelor şi păsărilor, apicultură şi sericicultură;
Nu e un venit impozabil

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#6 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am si eu un I.I. platitor de tva si achizitioneaza pe perioada lunilor de iarna ,lemne de foc cu atelajul, de la persoane fizice.De multe ori nici nu prezinta C.I.,isi spune numele si adresa(posibil sa fie fictive, mai ales ca nu detine acte pe lemnele aduse si daca detine pe acel act aduce mai multe ture lemne...).Problema e ca suma de 4oolei,il introduc in casa(anul trecut nu era platitor de tva I.I.-ul),borderoul de achizitii intocmit, este semnat idescifrabil de omul cu lemnele.Dilema mea -> daca aceste lemne de foc cumparate(mai ales ca de 2 luni este platitor de tva)sunt ok daca le introduc in casa direct sau nu.multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#7 Mesaj de herganiec »

broderoul de achizitie sa fie corect intocmit si cu toate datele, eventual copie dupa CI. si il completati dvs apoi doar il puneti sa semneze pe respectivul...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#8 Mesaj de herganiec »

si eu am la o firma care achizitioneaza vara, fructe de padure sau legume de la oamenii din sate si le face borderoul de achizitie completand dupa CI persoanei, datele necesare si nu a fost nici o problema.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#9 Mesaj de aurel211252 »

Buna dimi.Voi sunteti oameni fericiti.Achizitionarea lemnelor de foc pt.magazinul(-ele)e putin o mare-mica problema.Carutasul,cred,ca nu stie ca are buletin(el inca nu constientizeaza ca este C.I.il foloseste doar cand ia pensia,ca si cu banii actuali-RON)...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#10 Mesaj de herganiec »

ei.. in asemenea cazuri ii spui ca nu o sa mai cumperi de la el.. daca nu semneaza documentul sau nu da CI.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#11 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pai sa nu ma i-a lemne de la el.Lemnele, costa circa 500 lei(2 care mari cu busteni) si el le vinde cu 4oo lei.Patroanei i-ar fi"rusine sa faca gafa asta"cu un asemenea bonus.Pai e posibil???la semnatura, sa fi semnat ea si e ok,seria si numar C.I.o fi trecut a ei cu mici midificari ,cine mai verifica pe acel ce locuieste pe un deal.Acolo nu se ajunge decat cu un car sau pe jos ,mai multi km...Actul"borderou de achizitii",il aduce la mine semnat,stampilat, cu C.I..Cred numai(doamne fereste)la o reclamatie impotriva omului-itan,politia sa faca "adancituri"si poate asa ar iesi la iveala"neregula"...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#12 Mesaj de herganiec »

eu am o gramada de borderouri de achizitie, a fost mai greu la incaput până le-am explicat de ce este nevoie, iar dacă nu se fac nu pot lua de la ei ...şi merg la altul.. .. să vezi că au adus imediat buletinul să facem borderoul de achizitie.. :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#13 Mesaj de herganiec »

ah, da.. de verificat pe "teren" nu mi le-a verificat nimeni, dar asa au fost ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: achizitii de la persoane fizice

#14 Mesaj de buriank »

Nu inteleg, desi am citit de mai multe ori postarea dlui Paturcai.
Eu firma de catering cumpar si de la piata, persoane fizice materia prima(morcovi, cartofi, etc) care folosesc pt prepararea mancarii. Cum calculez eu impozit asupra valorii produselor livrate2%, cand am achizitii si cu factura de la alti furnizori.?
In retetar, se vede clar ca eu mai folosesc si altceva , nu numai legumele cumparate de la piata.
Exemplu:Obtin venituri de 1000 lei, dar cheltuiala cu materia prima de la piata a fost de 30lei sau mai putin.Sunt obligata sa calculez 2% asupra 1000 ron? :?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitii de la persoane fizice

#15 Mesaj de balazse »

Cred ca te-ai incurcat un pic. Platesti acei 2% dupa cei 30 lei, adica ce ai cumparat de la om.

Scrie răspuns