URGENT AJUTOR...control de fond

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

URGENT AJUTOR...control de fond

#1 Mesaj de constantinm105 »

Buna
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza venitul net anual,nu se face diferenta dintre profitul brut(incasari) si cheltuieli(plati) din RJIP si pe baza ei se stabileste venitul net la care se plateste impozitul de 16%?
Mi s-a calculat ceva de genul PC(pret de cumparare )minus PV(pret de vanzare )=A(adaos)si mi-a calculat impozitul.Eo suma foarte mare.... si nu inteleg ce treaba are cu stocul pe care eu il consider la sfarsitul unui an o marfa nevanduta care se regaseste in lista de inventar.
Mi s-a dat un ex:daca am cheltuit 7 lei si am adaos de 3 lei,iar vanzare de 6 lei la inceputul anului urmator diferenta se considera cheltuiala anticipata.
Mentionez ca am mai avut un astfel de control si s-au limitat la fiecare an pe inregistrarile facute in RJIP...nu au pomenit nimic de luarea stocului de marfa in calcul...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Despre Calcul Impozit Venit:
52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.
(sursa: art.52 din omfp 1040/2004)
2.Probabil se dorea sa se vada daca am devenit sau nu platitori de TVA ..desi...
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 1&start=15
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 21&start=0

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#3 Mesaj de constantinm105 »

Multumesc mult pt. rasp. si va rog ,daca puteti, sa-mi explicati "babeste "cum se face incheierea de an....nu prea mai pot gandi...sunt disperata mai ales ca am si semnat ...si nedumerita pt. ca cei care au fost la controalele anterioare au facut diferenta cum v-am scris mai sus....venit brut anual-chelt. anuale=venit net si pe baza lui 16%
PS Nu inteleg totusi de ce se ia in calcul stocul si cum....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#4 Mesaj de eugen01 »

Mai mult decat ce scrie in acel articol 52 din omfp 1040/2004 sau calculele din topicurile mentionate nu am ce sa adaug.E foarte clar scris acolo...inclusiv nuantarea referitoare la amortizare.Adica se considera cheltuiala nedeductibila suma toatala a mijlocului fix achizitionat (sa zicem 2400) dar se considera cheltuiala deductibila (in vederea stabilirii impozitului pe venit) numai suma aferenta amortizarii anului in curs (daca am amortizat 10 luni atunci suma luata in calcul va fi de 1000).
Altfel, in continuare la acel art.52 citim ca :
Venitul net sau pierderea fiscală va fi influenţată cu plăţile şi/sau încasările efectuate în avans, care se referă la alte exerciţii fiscale, în cazul drepturilor de proprietate intelectuală, cu impozitul de 15% din venitul brut încasat, iar în cazul valorificării bunurilor în regim de consignaţie, veniturilor obţinute ca urmare a unor activităţi desfăşurate în baza unui contract de agent, comision sau mandat comercial, precum şi în cazul activităţilor de expertiză contabilă, tehnică judiciară şi extrajudiciară, cu impozitul de 10% din venitul brut încasat, reprezentând plăţi anticipate în contul impozitului anual.

altfel, chiar nu inteleg explicatia oferita referitoare la cheltuieli in avans...

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#5 Mesaj de constantinm105 »

e activitatea unui magazin mixt(comert cu amanuntul) ale carui cheltuieli sunt numai cele cu achizitionarea marfii si energia electrica... mii de scuze ca insist..offf...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#6 Mesaj de eugen01 »

imi pare rau...nu vad alta cale de rezolvare decat sa aratati acel articol 52.

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#7 Mesaj de constantinm105 »

Insist pt. ca maine vreau sa merg la ei si incerc sa inteleg ...cand am deschis inspectorul fiscal zonal mi-a spus ca se fac calculele anuale conform RJIP...la cativa ani am avut in control 2 inspectori fiscali care nu mi-au calculat altfel,iar acum mi s-a spus,,stiu eu cum fac unii aceste controale ...eu sunt o persoana care imi fac f. bine treaba"...

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#8 Mesaj de constantinm105 »

Pot face contestatie daca am semnat procesul verbal?...si ce presupune acest lucru?...

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#9 Mesaj de constantinm105 »

Am fost astazi la ei si mi-au spus ca indiferent ca e partida dubla sau simpla modul de calcul este acelasi ca la un SRL(nu cred),ca se face raport de gestiune si stoc ,lucru care contravine ord.1040/2004 art. 52 care nu are treaba cu stocurile de marfa in aflarea venitului impozabil;mi-au spus ca nici nu exista o formula de calcul,ca asa lucreaza de o viata...Consider ca la partida simpla sunt ded. toate chelt. fin. ef. intr-un an cu marfa achiz. si nu cum mi s-a precizat ca pe baza desc. de gest. sunt ded. numai acele chelt,restul de chelt. cu marf. fiind considerate neded. si inreg. la inc. anului urmator.S-a mers pe principiul PV minus PC=A ... cum v-am scris mai sus si in acest caz consider ca RJIP d.p.l.d.v. nu prea are relevanta...
Doresc sa fac contestatie si va rog sa -mi spuneti ce implica acest lucru...ce repercursiuni poate avea....

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#10 Mesaj de apetrem »

Contestatia se face la Decizia de impunere suplimentara pe care o vei primii dupa o vreme.
Nu se contesta Procesul verbal de control pentru ca nu este act administrativ-fiscal.
Dupa primirea raspunsului la contestatie se merge mai departe in justitie.
Marian Apetre

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#11 Mesaj de constantinm105 »

Scuze...am scris proces verbal in loc de decizie...Dupa primirea raspunsului la contestatie voi merge in justitie indiferent de rezultat?...nu m-am mai confruntat cu o asemenea situatie...
Va rog sa-mi spuneti si parerea d-voastra referitoare la modul lor de calcul..

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#12 Mesaj de eugen01 »

constantinm105 scrie:Am fost astazi la ei si mi-au spus ca indiferent ca e partida dubla sau simpla modul de calcul este acelasi ca la un SRL
Pur si simplu...nu-mi gasesc cuvintele.Atunci de ce nu au calculat 3% din CA conform regimului microintreprinderilor??Imi cer scuze, de interventie dar atunci cum justifica ei omfp 1040 ???

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#13 Mesaj de apetrem »

Contestatia are mari sanse de reusita, folosirea notiunilor de la impozitul pe profit dovedeste mari lacune sau cine stie, rea intentie, comportament abuziv, etc.
Sfatul meu este sa apelezi la un avocat, sau la cineva care a mai facut contestatie.
Marian Apetre

sandam6
Mesaje: 28
Membru din: Mie Aug 22, 2007 12:00 am
Localitate: Slatina
Contact:

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#14 Mesaj de sandam6 »

constantinm105 scrie:Scuze...am scris proces verbal in loc de decizie...Dupa primirea raspunsului la contestatie voi merge in justitie indiferent de rezultat?...nu m-am mai confruntat cu o asemenea situatie...
Va rog sa-mi spuneti si parerea d-voastra referitoare la modul lor de calcul..

off .. inspectorii astia fiscali ..

ai doua variante ...
1- in termen de 30 de zile de la primirea RIF-ului (raport de inspectie fiscala) se depune contestatia la acesta la organul fiscal competent (de regula adminitratia judeteana) chiar daca ati semnat sau nu RIF-ul
2- in termen de 6 luni de zile poti merge pe contegios-administrativ in instanta ...

in perioada pina cind se da un raspuns la contestatie (adica se va face un nou control de fond) decizia de impunere se suspenda de drept ..

sper sa va fie de folos . si multa multa bafta
p.s sa nu uit .. pt contestatie va sfatuiesc sa apelati la un expert contabil "cu experienta".. pt ca trebuie foarte bine "imbracata" cu legislatie ..

constantinm105
Mesaje: 152
Membru din: Lun Iul 21, 2008 12:00 am

Re: URGENT AJUTOR...control de fond

#15 Mesaj de constantinm105 »

...in ce va consta noul control de fond,voi merge din nou cu toate actele la ei?...

Va multumesc mult pt. atentie si mai astept informatii

Scrie răspuns