fond sanatate la intreprindere individuala

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
marino147
Mesaje: 39
Membru din: Mie Feb 08, 2012 4:38 pm

fond sanatate la intreprindere individuala

#1 Mesaj de marino147 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati:
O intrepr. individuala, in care administratorul are contract de munca, si plateste toate contributiile stabilite prin D112, mai datoreaza contrib. de sanatate aplicate la venitul real pentru intreaga activitate ?
Nu inteleg de ce tocmai acum (cand intamplator am cerut o fisa a soldurilor datorate) de la fisc, ca datorez contrib de sanatate inca din anul 2009, dar pana acum nu au spus nimic ?!

Multumesc si urez tuturor o zi frumoasa.

Un raspuns avizat imi este foarte util.

darabana75
Mesaje: 4
Membru din: Mar Mai 19, 2009 12:00 am

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#2 Mesaj de darabana75 »

Ai vazut doar acum obligatia, deoarece de la 01.07.2012 casele de asigurari au predat organelor fiscale din subordinea ANAF , in vederea colectarii, creantele reprezentand contributii stabilite si neachitate pana la 30.06.2012.
Datoreaza cota individuala , pentru contributia de asigurari sociale de sanatate .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MarinO147
Si pana acum se datora aceasta contributie, doar ca destul de putini au stiut de acest lucru, iar acum in urma schimbului de informatii intre Casa de Sanatate si ANAF apar aceste instiintari.
Daca vrei un raspuns avizat citeste legea Sanatatii, adica pentru ce se aplica contributia de sanatate.
Poate te ajuta link-ul de mai jos:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... it=dobanda

marino147
Mesaje: 39
Membru din: Mie Feb 08, 2012 4:38 pm

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#4 Mesaj de marino147 »

... multumesc pentru raspuns.
Exista obligatia declarativa a acestor datorii ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#5 Mesaj de balazse »

Nu stiu ce intelegi prin "obligatia declarativa a acestor datorii", dar la sanatate pe baza deciziei se faceau contract de asigurare.
Incepand din 01.07.2012 datoria va fi calculata automat de cei de la finante.

serband800
Mesaje: 15
Membru din: Mar Ian 30, 2007 1:00 am

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#6 Mesaj de serband800 »

cum adica are contract de munca?
nu are declaratie de asigurare la CNPAS
fiind PFA?
de la anul organul fiscal face impunerea la impozitul pe venit,pensie si sanatate.
D112 este doar pt salariatii intrepr indiv.
Mai multe amanunte pot fi de folos pt a intelege speta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#7 Mesaj de balazse »

Pentru SerbanD800
Titularul II poate sa fie angajat la o alta unitate decat II si sa aiba calitatea de angajat, astfel nu are obligatia de a incheia contract cu Casa de Pensii.
Acum ar trebui sa stim exact la ce s-a referit MarinO147 din postarea de mai sus.

marino147
Mesaje: 39
Membru din: Mie Feb 08, 2012 4:38 pm

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#8 Mesaj de marino147 »

Administratorul II are contract de munca din luna mai 2011, in propria-i afacere, cu salariul minim pe economie si, se pare ca, anterior datei angajarii, nu a avut nici un contract de asigurare cu cele doua Case.
Toate obligatiile pe numele si CNP-ul administratorului sunt evidentiate in D112, de la data angajarii cu CIM.
Este ilegal?
Ce se poate face, in aceasta situatie ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: fond sanatate la intreprindere individuala

#9 Mesaj de balazse »

In primul rand nu mai mentiona la II functia de "administrator" care nu exista asa ceva la II, exista doar un "titular".
In al doilea rand nu stiu cat de corect este angajarea titularului pe II, s-a mai discutat acest lucru pe forum.
Din pacate ne lipsesc niste informatii de baza. Anterior sa fie angajat la II cand a avut ultima data calitatea de angajat? ar trebui sa ne zici de cand acest titular are acest II?
De altfel, interesant este ca cei de la Casa de Sanatate te obliga sa te asiguri chiar daca nu ai nici un venit, cel putin pe minim pe economie, astfel iti calculeaza contributia de la ultima data cand ai detinut functia de asigurat.

Scrie răspuns