tva 9% la pret de vanzare

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
oanceac945
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 11, 2011 2:14 pm

tva 9% la pret de vanzare

#1 Mesaj de oanceac945 »

buna seara, am productie paine si intocmesc nir in baza avizului de insotire. cum pun tva 9% la pretul de vanzare al painii?
va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ai incercat sa vizualizezi NIR-ul? Daca la "TVA" treci "9" atunci si la vanzare iti va calcula cu 9%. Fa o verificare.

oanceac945
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 11, 2011 2:14 pm

Re: tva 9% la pret de vanzare

#3 Mesaj de oanceac945 »

eu in nir la tva trebuie sa am o%

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#4 Mesaj de balazse »

Pai ai zis "cum pun tva 9% la pretul de vanzare al painii" atunci cum sa pui "0"?
Daca te referi ca este neplatitor de TVA pana acum ai utilizat "ctrl+t" pentru a tranforma valoare fara TVA in valoare cu TVA, pentru cota de 9% ai "ctrl+k".

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#5 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am si eu o problema cu privire la TVA 9%.O Firma I.I.,are 2 magazine alimentare la "pret de vanzare cu amanuntul",platitor de TVA.Folosesc pana acum f.bine grupele:Mag.1-01,Mag.2-02.Mentionez faptul ca, Firma cumpara si vinde produse de panificatie, ce intra la 9%."Buba"e,cum pot sa defalc TVA-ul ,de ex.la Mag.1-01.Sa fac o subgrupa in care sa specific Mag.1-Marfa cu 24%,grupa 01 si fac o subgrupa 01.1 si la Mag.1-Marfa cu 9%,grupa 01 si fac o subgrupa 01.2 si tot asa si la Mag.2...La fel se intampla si la BF(inca nu a modificat si cu 9%).Nu stiu daca e bine.De aceea va rog sa-mi dati o sugestie.Admin.,de cateva zile, mi-a adus facturile.La casa de marcat i-am spus sa faca si varianta de 9%... :oops:
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#6 Mesaj de balazse »

Sincer nu am inteles partea incepand cu bonul fiscal.
La un II nu vad rostul sa faci subgrupe, deoarece nu este cazul de descarcare de gestiune.
Referitor la bonul fiscal, te referi ca nu s-a modificat aparatul ca sa emita pe bon si cu TVA 9%, ci lucreaza mai departe cu 24%? In acest caz ii cam interesant, sincer nu prea cred ca o sa fie amendat ca plateste mai mult TVA decat ar trebui, totusi nu respecta reglemantirile in vigoare.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#7 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Multumesc balazse ca mi-ai raspuns.Nu prea am fost explicit.Pai vinde diverse produse cu 24%:ulei,zahar,vin,napolitane,etc,dar vinde si diverse sortimente de paine,cozonaci,rulade-cu mac,nuca,asortat,cornuri,etc cu 9%.Nu trebuie sa apara pe Bonul de casa(Raport Zilnic), defalcat ceea ce vinde cu 24% si produsele cu 9%.Ma gandeam ca in D 300, va apare sume cu 24% si sume cu 9%(trebuie sa studiez problema bine,la Saga C apare defalcat).Ajunge sa introduc la"Intrari",produsele de panificatie, doar modificand 24% cu 9% si e ok.La vanzare, pe Bon de casa(Raport Zilnic),sa fie mentionat doar 24%,dar produsele de panificatie pe care le vinde cu 9%,nu trebuie sa apara in Raport Zilnic . I.I.-ul,avand 2 magazine alimentare-"marfa la pret de vanzare cu amanuntul cu TVA",doream sa gasesc o modalitate de a putea reliefa produsele cu 24% si cele cu 9%,atat la"Intrari"cat si la"Iesiri"... :oops:
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#8 Mesaj de balazse »

aurel211252 scrie:Nu trebuie sa apara pe Bonul de casa(Raport Zilnic), defalcat ceea ce vinde cu 24% si produsele cu 9%.
Scuze, dar nu prea inteleg cele postate. Cum adica nu trebuie defalcat pe raportul zilnic? Daca are vanzari cu ambele taxe normal ca trebuie sa apara.
Ceea ce am zis eu este ca nu este nevoie de o grupa separata, iar pentru a evidentia ce s-a vandut cu TVA 9% se poate obtine din "situatie vanzari", ii drept ca la "iesiri" va trebui sa le introduci pe randuri separate.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#9 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Casa de marcat ,inca nu e "facuta"ca sa calculeze atat produse cu 24% cat si 9%.La"Intrari",cum pot face ca sa-mi apara(ma repet),la intocmirea NIR ex.ulei,vin dif.sort.,detergenti astea fiind cu 24% si produse diverse de panificatie cu 9%(pe fact.figureaza si e calculat cu 9%).Toate acestea nu ar fi o problema, insa acest I.I. ,are 2 magazine vanzare cu amanuntul cu tva:facturile aduse, le introduc pe grupe(fac diferentiera celor 2 magazine)Mag.1 o am pe grupe, 01 si Mag.2,o am pe grupa facut cu 02.Cred ca le complic putin.Ideea ar fi cum sa pot introduce fact.de ex.Mag.1-01 marfa cu tva 24% si marfa cu 9% si tot asa la Mag.2-02.Eu m-am gandit ca sa fac:la grupe->Mag.1-01,sa fac Mag1.marfa 24%-grupa 01.1 si Mag.1marfa 9%-grupa 01.2.Tot asa si la"Iesiri".Sincer nu am verificat in D 300, daca e mentionat si o rubrica cu tva 24% si una cu 9%(la Saga C.am facut cele 2 variante si apare 24% si 9%)... Revin cu mentiunea ca am verificat in D300 si este mentionat"Achizitie de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24% si cu 9% http://i.imgur.com/tPW7ZtP.png si exemplific cum introduc fact.la "Intrari"si"Iesiri" http://i.imgur.com/dHn8Oy6.png http://i.imgur.com/Valy1WK.png http://i.imgur.com/CcqjQN3.png http://i.imgur.com/4PwqkVV.png
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#10 Mesaj de balazse »

Dar tu lucrezi cantitativ-valoric si nu global-valoric, asta daca lucrezi cu "articole".
Pana la urma la tine problema este ca se receptineaza cu 9% si se vinde cu 24%, iar programul preia ca si cota de TVA la vanzare cel de la achizitie, care nu in cazul tau nu este identica.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#11 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Lucrez global valoric.Am uitat sa spun...STOP la toate.Inca nu am modificat pentru 9%.Doream un sfat in acest sens.Ce se cumpara cu 9% se vinde tot cu 9%,iar produsele cu 24% tot cu 24%.Sfatul concret de la voi-> cum sa fac,cu ajutorul grupelor,programul sa imi"defalce pe 24% si 9%.Cred ca voi face o testare,am o Firma TEST,sa vad cum merge.Voi crea grupele cu cele 2 magazine,ca si pana acum(Mag.1->01 si Mag.2->02)cu modificarea atat pt."Iesiri"cat si pt."Intrari". "Intrari"->Mag.1-marfa24%-01.1 si Mag.2-marfa cu 9%-02.2(la"Intrari")si la "Iesiri"->1Vanzari-marfa 24%-01.1(Mag.1)si 2Vanzari-marfa 9%-02.2(Mag.2).Daca merge, am sa revin cu noutati.Ma mir ca nu sunt si altii cu asemenea probleme...Era bine sa ne consultam...
Ultima oară modificat Vin Oct 18, 2013 7:33 pm de către aurel211252, modificat 1 dată în total.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#12 Mesaj de balazse »

Nu asta reiese din cele postate mai sus.
http://i.imgur.com/Valy1WK.png

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#13 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Exemplificarea facuta de mine, era de pe lunile anterioare(parca iulie sau august).Vroiam sa vezi ca folosesc grupele si e ok...Acum e "buba"cu 9%...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva 9% la pret de vanzare

#14 Mesaj de balazse »

Asa cum am mentionat mai sus nu este nevoie sa creezi o grupa noua, deoarece nu te ajuta la descarcare, ci doar la generarea "raport de gestiune".
Momentan daca achizitionezi un produs cu TVA 24% atunci programul va calcula pretul de vanzare cu 24%, la 9% la fel, daca nu pui TVA atunci calculeaza cu 24%.
Imagine

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: tva 9% la pret de vanzare

#15 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Multumesc mult ca mi-ai raspuns.Problema ar fi ok, daca nu ar fi 2 magazine.Problema e,sau sa fiu mai explicit:01la grupa este in prezent Mag.1 si 02 la grupe este Mag.2.Facturile sunt cu mentiuni pe ele Ex.:Mag.1 si toata factura cu produsele trecute pe el, le trec pt. Mag.1,cu mentiunea la grupe 01.Factura cu mentiunea Mag.2(Admin scrie cu pixul pe fact.),toate produsele au mentiunea la grupe 02(asa a memorat programul).Acum "noutatea consta in faptul->daca sa zicem este o factura Mag.1,cu produse de 24% si la grupa e trecut 01,dar apoi daca vine o fact.pt.Mag.1,cu produse de panificatie,deci 9%,la grupa daca trec 01,imi va defalca in RJIP,Jurnal de Cumparari,RG si apoi in D300,atat 24% cat si cu 9%.Am uitat o chestie,de ex.daca la Mag.1 sa zicem Adaug->biscuiti,eu am jonglat putin si am trecut biscuiti,iar programul a memorat grupa 01,iar la Mag.2-> 2biscuiti si programul inteligent imi trece la grupa 02(aceasta jonglerie mi-a usurat mult munca,adica merge mai rapid introducerea fact.,implicit a produselor).De aceea m-am gandit ca la produsele cu 9%,Ex.la Mag.1 sa trec biscuiti->tva 9%...->si la grupa sa apara(dupa de introduc la Grupe)01.1.Programul sunt sigur ca va memora si aceasta varianta.Voi incerca sa introduc de Ex.biscuiti->tva 9%->grupa 01,sa vad ce se intampla.Cum va apare in Jurnale...si RG.Daca iese ok,atunci asa le voi introduce,fara a crea acea grupa sau subgrupa 01.1 si 01.2 (24% respectiv 9%) si la Mag.2->02.1(24%)si 02.2 (9%)...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Scrie răspuns