Intocmire NIR (caz special)

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
mitur29
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 27, 2012 4:53 pm

Intocmire NIR (caz special)

#1 Mesaj de mitur29 »

Buna ziua,

am un caz mai special (cred) si nimeni nu a fost in stare sa ma lamureasca, nici macar cei de la finante nu mi-au raspuns cert

Detin un PFA, folosesc SAGA P.S.

am un magazin on-line

sunt doua cazuri:

1. comenzi on-line trimise prin curier unde banii imi intra direct in cont (emit factura fara bon fiscal) deoarece clientul nu-mi plateste mie cash, ci curierul ii emite o chitanta, iar curierul imi vireaza mie banii in cont (eu nu pun mana pe bani in cazul acesta)

2.comenzi trimise prin posta romana sau ridicate personal de catre client (emit factura + bon fiscal)

Marea mea dilema este:

daca in cazul 1 fac NIR fara pret de vanzare

in cazul 2 am inteles ca NIR-ul trebuie facut cu pret de vanzare

Problemele sunt urmatoarele: produsele pe site-ul meu nu au un pret fix, daca vand o bucata din produsul x costa 5 lei, daca vand 2 bucati din produsul x costa 8 lei, daca produsul x este la pachet cu produsul y, atunci costa 6 lei, etc.

deci imi este foarte greu sa fac NIR cu pret de vanzare

Apoi gestiunea mea este cantitativ valorica si nu imi apare pe nir pretul de vanzare.

Ce ma sfatuiti sa fac? Va rog foarte mult sa ma ajutati, nu am gasit raspuns nicaieri...

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intocmire NIR (caz special)

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Nu va obliga nimeni sa tineti la pret de vanzare niciun fel de gestiune:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=24251

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Intocmire NIR (caz special)

#3 Mesaj de herganiec »

Problemele sunt urmatoarele: produsele pe site-ul meu nu au un pret fix, daca vand o bucata din produsul x costa 5 lei, daca vand 2 bucati din produsul x costa 8 lei, daca produsul x este la pachet cu produsul y, atunci costa 6 lei, etc.

deci imi este foarte greu sa fac NIR cu pret de vanzare
puteti face si asa :
daca vand o bucata din produsul x costa 5 lei
daca vand 2 bucati din produsul x costa 8 lei (aici il facturati tot cu 5lei buc => 10lei si faceti discount 2lei pozitie separat.)
daca produsul x este la pachet cu produsul y, atunci costa 6 lei (le facturati cu pretul de vanzare inregistrat si faceti discount pe diferenta pana la 6lei).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mitur29
Mesaje: 30
Membru din: Vin Apr 27, 2012 4:53 pm

Re: Intocmire NIR (caz special)

#4 Mesaj de mitur29 »

am intrebat si contabilul (expert contabil)

raspunsul a fost sa tin 2 gestiuni, una en-gros si una cu amanuntul

din gestiunea en-gros sa fac un NIR cu minus sa ma descarc de marfa si sa trec marfa apoi in gestiunea en-detail

asta inseamna sa fac cateva NIR-uri pe zi... :cry:

raspunsul lui a fost ca pentru produsele ce sunt vandute cu bon fiscal, NIR-ul trebuie intocmit cu pret de vanzare :?

deci, eu pe cine cred? :|

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intocmire NIR (caz special)

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Sa va dea baza legala cum ca trebuie gestiune la pret de vanzare daca vinzi cu bon fiscal...

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Intocmire NIR (caz special)

#6 Mesaj de pinteae »

Avantajul unui magazin on-line consta si in faptul ca nu trebuie sa ai marfa "pe raft". Ca atare nu trebuie sa-i faci receptia la pret de vanzare. Pe site-ul magazinului, prezinti produsele, caracteristicile, pretul si politicile de pret (in cazul tau reducerile de care beneficiaza in cazul cumpararii unei anumite cantitati).
In SAGA, poti sa-ti faci receptiile la pret de achizitie iar pretul de vanzare il determini la momentul vanzarii, in functie de comanda depusa de client.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intocmire NIR (caz special)

#7 Mesaj de balazse »

Despre obligativitatea notei de receptie se poate citii postarea lui ApetreM aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=15934

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intocmire NIR (caz special)

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Da, se intocmeste nota de receptie daca ai gestiune la pret de vanzare. Intrebarea este: unde scrie ca esti obligat sa tii gestiune la pret de vanzare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intocmire NIR (caz special)

#9 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns