retragere numerar banca

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

retragere numerar banca

#1 Mesaj de popad70 »

Pt un pfa pot inregistra retragerea de numerar din banca direct in casa? Am creat un tip de operatiune "retragere numerar banca".trebuie sa creez si o operatiune "numerar din cont", eventual? Asta ar insemna ca eu sa introduc sumele alea de 2 ori sau nu e necesar? E suficient sa introduc extrasul de banca?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retragere numerar banca

#2 Mesaj de balazse »

Utilizeaza tipul "008 - decontare". Daca vrei sa apara in ambele locuri trebuie sa le inregistrezi in fiecare meniu.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: retragere numerar banca

#3 Mesaj de popad70 »

Multumesc mult, Balazse!

Desi eram aproape sigura ca trebuie sa le inregistrez in ambele meniuri, speram sa nu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retragere numerar banca

#4 Mesaj de balazse »

Nu esti obligat sa inregistrezi si la casa, oricum aceste inregistrari nu apar in RJIP.
Asa cum am mentionat si anterior poti sa decizi daca vrei sa inregistrezi si la casa, la banca ar fi bine sa te poti verifica.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: retragere numerar banca

#5 Mesaj de popad70 »

Am inregistrat si la banca, pentru a avea o situatie clara.
Multumesc!

As mai avea o intrebare: clientul meu , pfa , vrea sa ia un credit.
Intrebare:pentru calculul venitului lunar, banca are in vedere diferenta dintre veniturile si cheltuielile inregistrate in registrul de incasari si plati sau diferenta dinre venituri si cheltuieli deductibile din D200?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retragere numerar banca

#6 Mesaj de balazse »

In mod normal D.200.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: retragere numerar banca

#7 Mesaj de herganiec »

trebuia sa mai lase cateva zile..asa .. mai faceam si eu un ban acolo.. :lol: :lol: am fost la vreo 14 calculatoare cu Saga si le-am schimbat Avast cu Avira si le-am actualizat Saga iar... :P
Tot raul spre un bine..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

serbanr418
Mesaje: 105
Membru din: Mar Feb 28, 2012 1:24 pm

Re: retragere numerar banca

#8 Mesaj de serbanr418 »

Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cum e corect sa se inregistreze un extras de cont la un PFA, comisioanele si retragerea de numerar.

Pfa-ul are in luna iunie comisioane de administrare de cont si comision de retragere de numerar. Tot in aceeasi luna a retras toti banii si a inchis contul. Banii erau de fapt aferent unui concediu medical.
Eu am inregistrat comisioanele la banca ca fiind cheltuieli deductibile integral (am ales 01), suma care a intrat in banca de la sanatate prin banca alegand venituri din activitate (07 ) iar ridicarea de numerar am inregistrat-o atat la banca cat si la casa, alegand decontari (08) ca sa am 0 la banca, contul finnd inchis.
Doar comisioanele bancare si incasarea concediului medical imi apar in RJIP. Ridicarea de numerar nu, este corect asa?

Va rog un raspuns. Multumesc tare mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24232
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retragere numerar banca

#9 Mesaj de balazse »

Ridicarea/depunerea de numerar nu trebuie sa apara in RJIP, deoarece nu reprezinta nici cheltuieli si nici venituri.

Scrie răspuns