Cheltuieli cu deductibilitate limitata

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
georgescuc284
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 21, 2013 12:32 pm

Cheltuieli cu deductibilitate limitata

#1 Mesaj de georgescuc284 »

La profesiile liberale, cheltuiala cu cotizatia la asociatia profesionala, este deductibila in limita a 2% din venitul net.
In saga ps am introdus initial aceasta cheltuiala ca nedeductibila, pt ca nu stiam rezultatul final.
La sf an 2014, am mers la "Inchidere an "si am vrut sa trec aceasta cheltuiala in rubrica "ch cu deductibilitate limitata", da programul nu ma lasa nici sa scriu suma calculata de mine in rubrica respectiva, nici sa scriu in tabelul care se deschide caind dau clic pe ...in dreptul rubricii "ch cu deductibilitate limitata".
Unde gresesc concret? Cum ar trebui sa procedez pentru a ma folosi de program in acest caz?
Multumesc anticipat pt un eventual raspuns.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11922
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cheltuieli cu deductibilitate limitata

#2 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să ai un tip de operație pentru care ai cheltuiala plafonată. După ce ai acest tip, îl folosești pentru cheltuielile plafonate.

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cheltuieli cu deductibilitate limitata

#3 Mesaj de licav804 »

ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
n) cheltuielile reprezentând contribuţiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.

georgescuc284
Mesaje: 15
Membru din: Lun Ian 21, 2013 12:32 pm

Re: Cheltuieli cu deductibilitate limitata

#4 Mesaj de georgescuc284 »

Bun,
2%, 5%, tot deductibilitate limitata.
Intrebarea mea, era din punct de vedere tehnic.
Nu exista optiunea "ch cu deductibilitate limitata"(altele decat protocol si sponsorizari).
Daca este cineva care lucreaza efectiv cu programul, si are o situatie asemanatoare il rog sa-mi spuna si mie cum procedeaza din punct de vedere tehnic.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11922
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cheltuieli cu deductibilitate limitata

#5 Mesaj de septimiuv »

Există, intră în ecranul tipuri operații și adaugă un tip nou.

Scrie răspuns