impozit retinut pt plata chirie

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Închis
Mesaj
Autor
gheorghee567
Mesaje: 11
Membru din: Mie Oct 25, 2006 12:00 am

impozit retinut pt plata chirie

#1 Mesaj de gheorghee567 »

In SAGA PC CUM OPEREZ IMPOZITUL RETINUT LA PLATA CHIRIEI

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit retinut pt plata chirie

#2 Mesaj de tomac »

Fix așa cum trebuie. Vă dau eu detalii dacă vă corectați postarea și o scrieți cu caractere normale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

laszloe480
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 14, 2022 12:41 pm

Re: impozit retinut pt plata chirie

#3 Mesaj de laszloe480 »

Chiar asa dle tomac?! Dumneata nu vezi ca omul a inceput cu "caractere normale" dupa ce a apasat pe capslock ca sa scrie SAGA si apoi le-a uitat asa? Si ce daca? Cu ce te-a afectat? Esti culmea in ultimul timp! E musai sa te porti asa? De ce atata AROGANTA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit retinut pt plata chirie

#4 Mesaj de tomac »

Da, chiar așa. Și nu mă port așa de acum ci de mai mult timp. Avertizez de mult timp pe forum că nu mai accept să se posteze mesaje scrise cu majuscule. Vă deranjează observațiile mele? Ignorați-le dacă nu vi se adresează. Sunteți la a doua postare aici.
Și nu este aroganță așa cum credeți. Dacă atrag atenția în mod civilizat sunt ignorat. Regula spune să cauți răspunsul pe forum înainte de a posta. Am zeci de exemple care contrazic asta. Iar pentru speța asta există răspunsul deja postat.
Am zeci de exemple în care, nu doar eu, li s-a atras atenția oamenilor să nu mai scrie mesaje cu majuscule. Vă repet: vă deranjează? Dacă da, vă rog să mă ignorați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

laszloe480
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 14, 2022 12:41 pm

Re: impozit retinut pt plata chirie

#5 Mesaj de laszloe480 »

https://www.youtube.com/watch?v=9hrRdoH7n8U
Fişiere ataşate
zââât.jpg
zââât.jpg (10.71 KiB) Vizualizat de 1002 ori

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit retinut pt plata chirie

#6 Mesaj de tomac »

Felicitări! Încă una de asta și spuneți la revedere forumului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghee567
Mesaje: 11
Membru din: Mie Oct 25, 2006 12:00 am

Re: impozit retinut pt plata chirie

#7 Mesaj de gheorghee567 »

Buna seara si imi cer mi de scuze pentru modul in care am scris intrebarea si va rog daca mai doriti sa-mi raspundeti
Mii de multumiri pt intelegere

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit retinut pt plata chirie

#8 Mesaj de tomac »

Nu era necesar să vă cereți scuze. Era suficient dacă vă editați postarea inițială schimbând textul scris cu majuscule în unul scris normal.

Pentru a rezolva aplicați procedura descrisă aici - https://www.sagasoftware.ro/contracte-de-inchiriere-intre-firme-si-persoane-fizice-impozit-pe-venitul-din-chirii-2024/
Aplicând această procedură impozitul se va calcula automat și veți putea genera și D100 pentru impozitul respectiv.
Pentru a genera D100 corect, este necesar să aveți actualizat programul la ultima versiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: impozit retinut pt plata chirie

#9 Mesaj de ferenta192 »

laszloe480 scrie: Mar Feb 13, 2024 7:50 pm Chiar asa dle tomac?! Dumneata nu vezi ca omul a inceput cu "caractere normale" dupa ce a apasat pe capslock ca sa scrie SAGA si apoi le-a uitat asa? Si ce daca? Cu ce te-a afectat? Esti culmea in ultimul timp! E musai sa te porti asa? De ce atata AROGANTA?
Daca si d-l TomaC, ale carui postari, sfaturi, de foarte multi ani, ne-au fost si ne sunt de un real ajutor atator utilizatori de aici, poate fi acuzat de aroganta pe acest forum, atunci inseamna ca nu stiti semnificatia acestui cuvant!
Fara cuvinte... :(
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

zaineal824
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 29, 2021 12:03 am

Re: impozit retinut pt plata chirie

#10 Mesaj de zaineal824 »

@ferenta192 - Cred că v-a mulțumit, în privat, @tomac pt cuvintele frumoase, postate gratuit...Asta îmi place mie la români...când doi se ceartă, tre', musai, să intervină unul să facă, ce spunea Băse, la clanță.
Revenind la discuția de mai sus...@tomac spune că "normal" e să scrii cu caractere mici și, prin deducere logică, "ANORMAL" SĂ SCRII CU MAJUSCULE. Nu? Mă gândesc că @tomac știe că în Saga preponderența e cu majuscule - ceea ce inseamnă că "normal" in Saga e cu majuscule. Dacă e normal în Saga cu majuscule ** ARTICOLE, FURNIZORI, CLIENȚI, EXPLICAȚII** nu văd de ce să fie motiv de ceartă acest fel de a scrie. Poate persoana care a întrebat lucra în Saga. Mi se intamplă frecvent să comunic pe whatsapp, când lucrez, cu majuscule.
Inteleg că @tomac este domnul care face filmulețe pe youtube cu Saga, Publine, Marketline...?
@tomac spune "Și nu mă port așa de acum ci de mai mult timp. Avertizez de mult timp pe forum că nu mai accept să se posteze mesaje scrise cu majuscule. Vă deranjează observațiile mele? Ignorați-le dacă nu vi se adresează."
Intrebare pt @tomac. Mă scuzaț...nu cumva ați luat forumul ăsta pe persoană fizică? Totuși, suntem pe forumul ăsta, cu user și parolă, pt că plătim abonament, nu suntem pe pagina dvs. de facebook sau instagram să ne certați ca la școală. Și dacă ni se adresează ce ne recomandați să facem?
Cineva, care lucra în Saga, a avut o problemă la un moment dat și a întrebat pe forum...și, în loc de explicație, a primit un cap în gură. Super!
@tomac dacă nu v-a plăcut cum a scris (CU MAJUSCULE / ANORMAL) de ce nu l-ați ignorat, asa cum ne invitați și pe noi sa facem ?
Tot @tomac scrie **Felicitări! Încă una de asta și spuneți la revedere forumului.** @tomac ne blocați, sau ce? OMG!

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: impozit retinut pt plata chirie

#11 Mesaj de ferenta192 »

Fara cuvinte... :(
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit retinut pt plata chirie

#12 Mesaj de tomac »

@zaineal824 - când veți înțelege regulile de bun simț pentru postările pe forum, când vine vorba despre modul de scriere a mesajelor, ce înseamnă postările scrise cu majuscule, mai discutăm.
Nu pot să nu remarc că și dvs ați intervenit în fix aceeași postare, tot ca o terță persoană. Pentru că de ce nu?

Și da, îmi permit să blochez pe cei care ajung să fie impertinenți și să jignească gratuit. Abonament nu plătiți nicăieri. Dvs plătiți licența de utilizare a unui program, nu plătiți pentru acces la forum. Licența nu include accesul la forum - https://www.sagasoft.ro/conditii-licenta.php

Și cu aceasta acest subiect este închis. Care vrea să mă jignească și să-mi adreseze injurii o poate face în privat dacă dorește.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis