NIR Saga PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
nesea
Mesaje: 222
Membru din: Vin Iun 13, 2008 12:00 am

NIR Saga PS

#1 Mesaj de nesea »

Am un ABC in sistem REAL ne platitor de TVA .Receptiile trebuie sa cuprinda si pret amanuntul.valoare amanuntul si adaus c.Daca bifez la rubrica : pret vinzare 'scrie si TVA .NIR-ul mi-l calculeaza cu TVA ,dar ABC nu e platitor de TVA .Cum sa ma descurc.Rog cine ma poate lamuri!!!! Multumesc :lol: :roll:

ciobanul
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de ciobanul »

ehmmm....cand definiti articolul care trebuie vandut...treceti 0 la cota TVA, (sau chiar in factura daca il definiti ca....nedefinit )...
Orice solutie ...genereaza noi probleme.!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

În ecranul de configurare puneți la TVA normală și TVA redusă 0 în loc de 19 sau 9.
Bifa trebuie să rămînă la "Evaluare mărfuri în preț de vînzare cu TVA"
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nesea
Mesaje: 222
Membru din: Vin Iun 13, 2008 12:00 am

NIR saga PS

#4 Mesaj de nesea »

-Stimati domni,cam asa am procedat:Am bifat "Evaluare marfuri in pret de vinzare cu TVA"si 0 in ecranele cu TVA 19 si 9
dar furnizorii sunt platitori de TVA si sunt nevoita sa trec eu in NIR la rub.TVA 19,in acest caz imi calculeaza TVA si la pret vinzare.Daca nu trec la furnizor TVA nu mai e corecta factura .Am incercat in N feluri si nu merge numai in cazul urmator:Cind inregistrez fac.furnizor trec TVA 19,la fiecare produs ,iar cind trec pret de vinzare ma reitorc la rubrica TVA si sterg acel 19,dar trebuie sters cu mare finete ,caci risc sa se anuleze si de la furnizor.Inchipuiti-va ca am o factura de la METRO cu vreo 50 pozitii.:Nu ma apuca nervii si transpiratiile.Credeti-ma ca ieri m-am chinuit pina la trei diminearta!!!!Dece nu se introduce si aici o rubrica cu:Evaluare marfuri in pret de vinzare fara TVA.Va rog din suflet incercati domn Administrator!!!!! In caz contrar sunt nevoita sa fac NIR tot in programul saga C Oare m-am abonat degeaba la Saga PS????sper sa nu fie asa !!!!Va doresc ;Noapte buna!!!!!

ciobanul
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#5 Mesaj de ciobanul »

ehmmm....cand definiti articolul care trebuie vandut...treceti 0 la cota TVA, (sau chiar in factura daca il definiti ca....nedefinit )...


err....eu ma refeream la factura de vanzare emisa, nu la factura primita de la furnizor.
Nu cred ca modificarea NIR-ului e o varianta/solutie...corecta.Nu de alta dar NIR-ul trebuie completat conform specificatiilor din factura furnizorului.
Iar pt articole din categoria stocabil , in ecranul de intrari exista butonul tiparire care scoate NIR-uri...
Orice solutie ...genereaza noi probleme.!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

In cazul in care persoana ce cumpara e neplatitor de TVA, TVA inscris de furnizor devine parte a pretului de achizitie.
Astfel, daca factura este emisa de catre furnizor, pentru un produs ce are un pret de 100 lei + 19 lei TVA, cumparatorul va inregistra acel produs ca fiind intrat cu un pret de achizitie de 119 lei. Adica va cuprinde acel TVA in pret si nu va evidentia nicaieri TVA din factura furnizorului.
In SAGA:
- puneti zero la cotele de TVA
- la intrari nu modificati pe coloana TVA din 0 in alta valoare
- operati la pret de achizitie pretul din factura + TVA.
Pentru a va facilita operarea, in SAGA procedati astfel:
- introduceti denumirea produsului si tastati ENTER
- completati UM si tastati ENTER
- pe cimpul TVA nu completati nimic - acesta trebuie sa fie zero la neplatitorii de TVA
- completati cantitatea si dati ENTER pentru a trece pe cimpul pret
- la pret treceti PRETUL FARA TVA din factura furnizorului si apasati ENTER
- in acest moment sunteti pe cimpul valoare. Apasati combinatia de taste CTRL+T (adica tinind apasat CTRL apasati o data scurt litera T si eliberati ambele taste). SAGA va mari automat cu 19% valoarea data de cantitate*pret fara TVA. Apasati ENTER si veti vedea ca se va recalcula si pretul de achizitie marindu-se cu TVA de 19%.



@ciobanl
Saga PS nu lucreaza cu tipuri de articole.
Ultima oară modificat Joi Iun 19, 2008 9:45 am de către tomac, modificat 1 dată în total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nesea
Mesaje: 222
Membru din: Vin Iun 13, 2008 12:00 am

NIR Saga PS

#7 Mesaj de nesea »

Va multumesc mult de tot ca aveti rabdare sa-mi dati atit de amanuntite explicatii.V-am mai spus si o repet :"sunteti minunati si f rabdatori".Eu nu fac NIR-uri decit acestei fete si nici nu sunt experta de loc.Dar complectez NIR-urile conform fact.furniz.Stiu si sa le tiparesc.Acum sunt sigura ca am inteles,de la explicatia"Apasati combinatia de taste CTRL+T",acest lucru nu l-am stiut.Acum sper ca o sa mearga.In rest programul e OK.O zi buna si multa sanatate.Ligiab

nesea
Mesaje: 222
Membru din: Vin Iun 13, 2008 12:00 am

#8 Mesaj de nesea »

Of!!!in sfirsit am reusit Cristi ,nu mi-as fi inchipuit ca e atit de usor!Numai la CTRL nu m-as fi putut gindi ! Esti un baiat F F F destept! Sa ai parte numai de bucurii!!!Rodica iti transmite salutari :lol: :P :shock: Ligiab

ciobanul
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 26, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#9 Mesaj de ciobanul »

Saga PS nu lucreaza cu tipuri de articole.

scuze ...! :oops:
Orice solutie ...genereaza noi probleme.!!!

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de hotoiud372 »

La Cabinet Avocat ( PFA neplatitor de TVA ) are achizitie de ob.inventar....cind vreau sa listez NIR imi adauga coloane de adaos , de pret vinazre etc ,ceea ce nu ma intereseaza !?!? cum pot scoate NIR normal ca la SagaC ????? Mentionez ca in configurare soc. nu am bifat nimic din ce apare in ecran .....multam anticip

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#11 Mesaj de hotoiud372 »

Mai intervin cu o problema referitor la Ob.inventar.............cum se poate tine evidenta lor cantitativ valoric ?????? ptr a putea complecta registrul inventar !!!!! sint novice in sagaPS si tot caut (probabil) solutii ca si in SagaC
-folosesc SagaPS.3.0.16- si nu vad in meniu nimic de activat legat de stocuri.
Invatati va rog si un "biet" de om !!!!! :lol: :lol: :lol:

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#12 Mesaj de hotoiud372 »

Niciun raspuns ???!!!! va rog putin ajutor din partea celor ce "stapinesc"c bine programu' !!!!!

carsteam
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 28, 2008 12:00 am

#13 Mesaj de carsteam »

hotoiud372 scrie:Niciun raspuns ???!!!! va rog putin ajutor din partea celor ce "stapinesc"c bine programu' !!!!!
nu se foloseste NIR la contab in partida simpla
de aceea saga PS nu are aceasta optiune
obiectul de inventar/mijlocul fix intra in contabilitate cu doc de achizitie(factura) si se inregistreaza in REGISTRUL DE INVENTAR iar dupa caz in functie de valoarea de achizitie se amortizeaza sau nu.
In meniul saga ps OPERATII - IMOBILIZARI

hotoiud372
Mesaje: 78
Membru din: Mar Aug 28, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#14 Mesaj de hotoiud372 »

ok Carsteam multumesc mult.m-am lamurit asupra Nir . Dar nu era corect ca programul sa aiba evidenta ob.inventar ? (sau daca areunde e ? ..eu nu-l gasesc). cit despre amortizarea ob.inventar nu intra pe cheltuiala deductibila direct odata cu plata facturii de achizie in RJIP ???? Am inteles ca la intrarile de mij.fix. doar se trece in "imobilizari " fara a incadra plata efectiva ca si cheltuiala in RJIP. Adevarat sin nou in evidenta PFA dar in urma control de la finante ia indicat pfa-ului sa faca PV de casare a ob.inventar ( in cazul ei reviste-carti de specialitate-avocat) si cautam in programu saga lista ob.de inventar ce urmeaza a le casa.(ca la sagaC) .........

Scrie răspuns