Configurare Datecs DP25

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Configurare Datecs DP25

#1 Mesaj de solovastru »

Buna, am cumparat o casa de marcat Datecs DP25. Folosesc Publine (cafenea) pentru tinerea stocului / vanzarilor. Nu reusesc nicidecum insa sa configurez totul a.i. sa scot bonurile din saga direct pe casa de marcat. Am vazut ceva setari pe DP50 pentru setarea ca mprimanta fiscala insa DP25 nu are mentionat asemenea setari in mod separat. Am pus softul Fprint, am coduri de activare, etc si tot nu reusesc sa-i dau de capat (nici macar nu gasesc pagina de test din Fprint)

Daca ma poate ajuta careva cu ceva printscreenuri privind SAGA, privind Fprint-ul configurat, sau setarile trecute in casa de marcat DP25 ar fi de milioane !

Eu am mai incercat si varianta de scoatere a bonurilor din Saga C - iesiri - tiparire bon insa fara niciun rezultat.

Din pacate am tot cautat modalitati de configurare insa nu gasesc nicaieri un topic complet si corect.

Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Configurare Datecs DP25

#2 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Configurare Datecs DP25

#3 Mesaj de solovastru »

Salutare. Ma poate ajuta cineva concret la intrebarea de mai sus? Daca are cineva conexiunea facuta, ii dau Remote prin Saga, ca sa ma ajute.
Am Saga instalata, am PubLine instalat, am FPrint-ul instalat, am cheia de activare, am casa de marcat legata la PC, insa am nevoie de ajutorul unei persoane sa le lege pe toate.
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8225
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Configurare Datecs DP25

#4 Mesaj de herganiec »

luati legatura cu cei care vand case de marcat modelul acela, eu stiu sa va ajute cu legatura, cu cablul pe com1 sau usb, si cu configurarea calculatorului pt a conecta casa de marcat la calcualtor.
daca va fac asta la Saga e simplu. O va vedea automat. Problema e de concetare casa la calculator. Iar de la distanta nu se poate face pt ca trebuie sa vezi fizic ce conexiuni poti face.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Configurare Datecs DP25

#5 Mesaj de solovastru »

Au fost baietii si au reusit sa conecteze casa de marcat la PC, toate testele functioneaza, pot si printa bon fiscal din Saga.

Insa din Publine, tot nu functioneaza. Eroarea este: Acces to the path 'C:/Program files/Datecs Applications/FPrintWIN/tx.inp"

Ceva ajutor?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Configurare Datecs DP25

#6 Mesaj de tomac »

Pentru că ați instalat în program files și probabil aveți windows vista, 7 sau 8, iar în program files nu se poate scrie direct. Trebuie să rulați programele cu drepoturi de administrator. Eu zic să instalați programele de la Datecs într-un folder pe discul C:, dar nu în program files pentru a nu necesita permisiuni speciale de scriere.
Sau în configurarea softului casei să mutați calea de generare a fișierelor în C:\TEMP\Bonuri de exemplu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns