Numerotare Facturi emise direct din MARKETLINE

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
sandui
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 11, 2008 12:00 am

Numerotare Facturi emise direct din MARKETLINE

#1 Mesaj de sandui »

Datorita specificului magazinului(Papetarie si mat curatenie) sunt nevoit sa emit facturi pentru multe bonuri fiscale emise. In general acestea se emit, dar am mereu probleme cu numerotarea lor. Am vrut sa incep cu 0152 pentru ca pana aici erau emise de mana. Am introdus numarul in MARKETLINE/ADMINISTRARE/CONFIGURARE/VANZARE/SERIE FACTURI TRANSF. si urmatoarea factura emisa a avut nr 01521 si nu 0153. Ba mai mult dupa cateva zile cand ajunsese la 015215 a luat-o iar de la 01521. Nu stiu unde gresesc sau de ce nu merge. Pana la urma mai bine ne-ar permite sa introducem la fiecare factura un numar daca nu respecta numerotarea corecta sau poate mai se fac si facturi manual. Mentionez ca emit facturi si direct din SAGA C, acolo nu sunt probleme, dar nu pot ca in magazin sa emit facturi cu SAGA fiind alte serii de facturi care sunt emise catre clientii societati si nu-mi pot permite sa mai invat vanzatoarele sa lucreze in SAGA.
Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Numerotare Facturi emise direct din MARKETLINE

#2 Mesaj de tomac »

Dați mail direct la firmă cu problema aceasta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Numerotare Facturi emise direct din MARKETLINE

#3 Mesaj de bogdan »

In ecranul "MarketLine/Administrare/Configurare program", pagina "Vanzare", campul "Serie facturi" se refera la SERIA de factura care se trece inaintea numarului facturii. Astfel, valoarea din acest camp este luata ca atare si inserata la inceputul numarul de document. Programul MarketLine preia urmatorul numar de document din programul Saga, ca fiind cel mai mare numar de document care are seria introdusa in MarketLine plus unu (+ 1).

sandui
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 11, 2008 12:00 am

Re: Numerotare Facturi emise direct din MARKETLINE

#4 Mesaj de sandui »

Multumesc Bogdan ! Oricum pe nicaieri in help nu scrie asta. O sa incerc s-a vad daca functioneazasi revin.

Scrie răspuns